Ухвала від 22.03.2016 по справі 809/2478/15

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2016 р. Справа № 876/9145/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Заверухи О.Б.,

суддів Гінди О.М., Ніколіна В.В.,

за участю секретаря судового засідання Андрушківа І.Я.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_3 про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

23.06.2015 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області, в якому просив зобов'язати відповідача скасувати реєстрацію Декларації про початок виконання будівельних робіт з реконструкції в межах власних і орендованих підвальних приміщень під торгово-адміністративні приміщення по АДРЕСА_1, яка була зареєстрована Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області за номером ІФ 08311110670 20 грудня 2011 року.

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач протиправно та в порушення норм права, визначених Законами України "Про регулювання містобудівної діяльності", Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №466 від 13.04.2011 року, неналежно здійснював державний архітектурно-будівельний контроль за дотриманням законодавства, стандартів, нормативів, норм, порядків і правил при здійсненні реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт з реконструкції в межах власних і орендованих підвальних приміщень під торгово-адміністративні приміщення по АДРЕСА_1 за №ІФ 08311110670 від 20.12.2011 року, поданої ОСОБА_3 Вважає, що внаслідок неналежного здійснення відповідачем своїх владних повноважень в сфері державного архітектурно-будівельного контролю, ним 20.12.2011 року здійснено реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт, поданої ОСОБА_3, яка містить інформацію, що не відповідає дійсності в частині відомостей про наявність права власності на підвальне приміщення, яке дана особа втратила згідно договору купівлі-продажу від 09.06.2008 року та не передавалася йому в подальшому в жодний, передбачений законом спосіб.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2015 року адміністративний позов задоволено повністю. Зобов'язано Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області скасувати реєстрацію Декларації про початок виконання будівельних робіт-реконструкції підвальних приміщень по АДРЕСА_1, поданої замовником ОСОБА_3, від 20.12.2011 року ІФ 08311110670.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що реєстрація Декларації про початок виконання будівельних робіт підлягає скасуванню, оскільки наявні розбіжності між даними, зазначеними у декларації, а внесена до неї інформація не відповідає дійсності.

Не погодившись з прийнятою постановою, ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача та його представника, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_4 направлено Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області декларацію про початок виконання будівельних робіт з реконструкції в межах власних та орендованих підвальних приміщень по АДРЕСА_1.

Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області 20.12.2011 року здійснено державну реєстрацію вказаної декларації за №ІФ 08311110670 в Єдиному реєстрі отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, відмов у реєстрації таких декларацій та у видачі таких дозволів і сертифікатів (а.с.90-92).

Приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції прийшов до висновку про обгрунтованість позову.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Постановою Кабінету Міністрів України за №294 від 09.07.2014 року затверджено Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України. Державній архітектурно-будівельній інспекції постановлено забезпечити здійснення її територіальними органами, що ліквідуються, функцій та повноважень, покладених на ці органи, до утворення її територіальних органів як структурних підрозділів апарату Державної архітектурно-будівельної інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі.

Згідно вказаного вище Положення Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Відповідно до пункту 7 вищезазначеного Положення Держархбудінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

Положенням про Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області, затвердженим наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 01.10.2014 року за №224, встановлено, що Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області є територіальним органом - структурним підрозділом апарату Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Відповідно до підпункту 2 пункту 4 вищезазначеного положення до повноважень Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області віднесено здійснення реєстрації повідомлення та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення та декларації про початок виконання будівельних робіт та у визначених законодавством випадках скасування таких декларацій і повідомлень та повернення таких декларацій.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" право на виконання будівельних робіт у замовника виникає після реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I-III категорій складності.

З наявної в матеріалах справи декларації про початок виконання будівельних робіт слідує, що об'єкт реконструкції по АДРЕСА_1 належить до III категорій складності(а.с.90-92).

Згідно ч. 5 ст. 35 вказаного Закону форма декларації про початок виконання підготовчих робіт, порядок її подання та реєстрації, форма повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 8 ст. 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.

Частиною 2 статті 39-1 даного Закону встановлено, що у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 8 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №466 від 13.04.2011 року, реєстрація декларації про початок виконання будівельних робіт здійснюється з дотриманням вимог Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства - це документ, яким суб'єкт господарювання повідомляє державного адміністратора або представника відповідного дозвільного органу про відповідність своєї матеріально-технічної бази вимогам законодавства. У такий спосіб суб'єкт господарювання набуває права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності без отримання документа дозвільного характеру (абзац 7 частини 1 статті 1 Закону). Форма та порядок повідомлення державного адміністратора або відповідного дозвільного органу про відповідність матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства встановлюється Кабінетом Міністрів України (абзац 8 частини 1 статті 1 Закону).

Вищезазначеним Порядком виконання будівельних робіт передбачено, що замовник (його уповноважена особа) заповнює і подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції два примірники декларації за формою згідно з додатком 2. Один примірник після проведення реєстрації повертається замовнику, другий - залишається в Інспекції, яка її зареєструвала. Замовник згідно із законом відповідає за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації (пункт 9 Порядку). Інспекція протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації та реєструє її (пункт 10 Порядку).

Враховуючи вищенаведене, замовник відповідає за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт. Таким чином, замовник має право самостійно вибирати спосіб для підтвердження достовірності даних, які він вносить у декларацію. Разом з цим, відсутність у декларації даних або встановлення факту, що інформація, яка зазначалася в ній, не відповідає дійсності, а також виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації повинна розглядатися Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю, Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції як підстава для повернення декларації або підстава для проведення позапланової перевірки достовірності даних, наведених у декларації.

Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області проведено позапланову перевірку об'єкта будівництва за адресою АДРЕСА_1, якою встановлено, що проведення будівельних робіт з реконструкції в межах власних та орендованих підвальних приміщень під торгово-адміністративні приміщення по АДРЕСА_1 здійснювалися на підставі зареєстрованої декларації №ІФ 08311110670 від 20.12.2011 року. В ході перевірки не були представлені майнові документи на право користування приміщень в яких проводяться ремонтно-будівельні роботи, окрім власних приміщень ОСОБА_3, як і не була представлена повна проектна документація (а.с.101).

Також в процесі апеляційного розгляду встановлено, що згідно відповіді Фонду комунальної власності територіальної громади міста Івано - Франківська від 25.11.2015 року № 03/1073 слідує, що ОСОБА_3 належить на праві власності два підвали загальною площею 41,3 кв.м. і по ? коридорів.

Колегія суддів зазначає, що ні під час розгляду справи в суді першої інстанції, ні в суді апеляційної інстанції не підтверджено права власності чи іншого права користування у ОСОБА_3 на підвальні приміщення (будівлі) по АДРЕСА_1 загальною площею 143,7 кв.м., які було зазначено ним у декларації про початок виконання будівельних робіт.

Крім цього, в процесі апеляційного розгляду також встановлено, що рішенням Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 28.09.2015 року у справі № 344/9402/15- ц, яке набрало законної сили, зобов'язано ОСОБА_3 звільнити комору в підвалі в будинку АДРЕСА_1 загальною площею 26,4 кв.м. та повернути комору в підвалі власнику - ОСОБА_1 ; зобов'язано ОСОБА_3 привести у попередньо існуючий стан комору в підвалі в будинку загальною площею 26,4 кв.м., а саме забудувати влаштований ним додатковий дверний отвір в боковій стіні комори в підвалі; заборонено ОСОБА_3 проводити будь-які дії (будівельні, опоряджувальні роботи, роботи з реконструкції тощо) в належному ОСОБА_1 на праві приватної власності підвальному приміщенні - коморі в підвалі в будинку АДРЕСА_1 загальною площею 26,4 кв.м.; зобов'язано ОСОБА_3 не чинити перешкод ОСОБА_1 у здійсненні ним права власності, а саме надати вільний і безперешкодний доступ до його комори в підвалі загальною площею 26,4 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що відомості, які вніс ОСОБА_3 до декларації про початок виконання будівельних робіт з реконструкції в межах власних та орендованих підвальних приміщень по АДРЕСА_1 були недостовірними в частині розміру площі належних йому на праві власності чи користуванні підвальних приміщень.

Таким чином, здійснення відповідачем реєстрації в Єдиному реєстрі Декларації про початок виконання будівельних робіт ІФ 08311110670 від 20.12.2011 року, на підставі якої ОСОБА_3 здійснюються роботи по реконструкції підвальних приміщень, є протиправним та порушує права позивача, як власника такого підвального приміщення.

Абзацом 11 пункт 14 Порядку виконання будівельних робіт встановлено, що у разі виявлення Інспекцією недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню Інспекцією.

Відповідно до абз. 12 п. 14 даного Порядку Інспекція скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного наказу та виключає запис про її реєстрацію з єдиного реєстру протягом п'яти робочих днів з дня виявлення факту подання недостовірних даних, наведених у декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом.

Згідно абз. 13 п. 14 вказаного Порядку територіальні органи Держархбудінспекції скасовують реєстрацію декларації за рішенням суду про скасування реєстрації декларації, що набрало законної сили.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області, здійснюючи реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт, діяла протиправно, а відтак така реєстрація повинна бути скасована.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2015 року у справі № 809/2478/15 - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України напротязі двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий: О.Б. Заверуха

Судді: О.М. Гінда

В.В. Ніколін