нп 2-а/490/307/2015 Справа № 490/11945/15-а
Центральний районний суд м. Миколаєва
03 березня 2016 року м.Миколаїв
Центральний районний суд міста Миколаєва у складі:
головуючого - судді Гуденко О.А.,
при секретарі - Гудковій Є.С.,
за участю сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Миколаєві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Центральному районі м.Миколаєва про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду із позовом до відповідача про визнання дій Управління Пенсійного фонду України у Центральному районі м.Миколаєва незаконними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Центральному районі м.Миколаєва виплачувати позивачу пенсію за вислугу років у розмірі 5647,34 грн. та повернути незаконно утриману частку пенсії за період з 01.04.2015 року по день ухвалення рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що в 2009 р. йому призначено пенсію за вислугу років на підставі ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру». З лютого 2015 року він став отримувати пенсію в меншому розмірі. У зв'язку з чим, він звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Центральному районі м.Миколаєва за роз'ясненням, де йому повідомили, що зменшення розміру пенсії відбулося у зв'язку з прийняттям відповідних законодавчих актів. З 1.10.2009 року він здійснює підприємницьку діяльність, яка не є посадою або роботою. Тому, скорочення розміру виплати йому пенсії, як працюючому пенсіонеру, не ґрунтується на вимогах законодавства, і таким чином є протиправними.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову з підстав, викладених в запереченнях.
Вислухавши пояснення сторін, вивчивши доводи позову, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні факти та відповідні ним правовідносини
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Центральному районі м.Миколаєва (далі-Управління) та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII (далі - Закон № 1789).
З лютого 2015 року позивач став отримувати пенсію в меншому розмірі. У зв'язку з чим, позивач звернувся до Управління за роз'ясненням, де йому 22.04.2015 року повідомили, що зменшення розміру пенсії відбулося у зв'язку з прийняттям відповідних законодавчих актів.
Так, 01.04.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII (далі - Закон № 213)
Статтею 47 Закону № 1058 (у редакції Закону № 213) встановлено, що тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Аналогічні зміни внесені до положень спеціального Закону № 1789.
Так, відповідно до частини 15 статті 50-1 Закону № 1789 (у редакції Закону № 213 ) тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на інших посадах/роботах пенсії, призначені відповідно до цієї статті, розмір яких перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з 01.01.2015 становить 949,00 грн.150% від прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність (949,00 грн.) складає 1423,50 грн.
Розмір пенсії позивача станом на квітень 2015 року становить 4800,24 грн. (85% від розміру призначеної пенсії позивача: 5647,34 грн. * 85% = 4800,24 грн.)
Відповідно до підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» встановлено, що мінімальний розмір заробітної плати у місячному розмірі з 01.01.2015 становить 1218,00 грн.
Таким чином, базою оподаткування у 2015 році є суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у частині, що перевищує 3654,00 грн. на місяць (1218,00 грн. * 3 = 3654,00 грн.).
Відповідно до пункту 167.1 статті 167 Податкового кодексу України (у редакції чинній станом на 01.01.2015) ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.6 цієї статті).
Відповідно до пункту 16-1 підрозділу 10 (інші перехідні положення) розділу ХХ (перехідні положення) тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. Ставка збору (станом на 01.01.2015) становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.
Так, розмір пенсії, призначеної позивачу (з урахуванням змін, внесених до статті 50-1 Закону № 1789) - 4800,24 грн.;
Сума пенсії, що підлягає оподаткуванню - 1146,24 грн. (4800,24 грн. - 3654,00 грн. = 1146,24 грн.);
Сума відрахування (податок на доходи) - 171,94 грн. (1146,24 грн. * 15% = 171,94 грн.)
Сума відрахування (військовий збір) - 17,19 грн. (1146,24 грн. * 1,5% = 17,19 грн.)
Загальна сума відрахування з пенсії позивача 189,13 грн. (171,94 грн. + 17,19 грн. = 189,13 грн.)
За такого, розмір пенсії позивача у квітні 2015 року становив 4611,11 грн. (4800,24 грн. -189,13 грн. = 4611,11 грн. )
Станом на сьогоднішній день прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911-VIII.
Вказаним Законом внесено зміни до положень статті 47 Закону № 1058: в абзаці четвертому статті 47 слова "призначена особі відповідно до цієї статті" виключено; в абзаці шостому: цифри "2016" замінено цифрами "2017"; доповнено словами "крім випадків, передбачених законом".
З урахуванням вказаних змін, частина 1 статті 47 Закону № 1058, станом на сьогоднішній день, викладена у наступній редакції:
«1. Пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються";
у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
З 1 січня 2017 року пенсії виплачуються без урахування одержуваної заробітної плати (доходу) або пенсійних виплат з накопичувальної системи пенсійного страхування чи пенсійних виплат із системи недержавного пенсійного забезпечення, крім випадків, передбачених законом.».
Стосовно посилання позивача на неправомірність застосування до нього положень вищевказаного законодавства у зв'язку з відсутність офіційного працевлаштування повідомляємо наступне.
На виконання Закону № 1058 прийнято «Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок 22-1).
Порядок № 22-1 пройшов державну реєстрацію у Міністерстві юстиції (27.12.2005 за № 1566/11846) є чинним і регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій.
Пунктом 2.21. Порядку № 22-1 документами, які підтверджують, що особа не працює (не провадить діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), є: трудова книжка, індивідуальні відомості про застраховану особу, що надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно з додатком 1 до Положення , а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення , та відомості про відсутність інформації про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця за наявними в органі, що призначає пенсію, даними. У разі відсутності у зареєстрованої (взятої на облік) внутрішньо переміщеної особи документів, що підтверджують факт звільнення (припинення зайнятості), факт звільнення з роботи встановлюється на підставі особистої заяви із зазначенням дати, з якої особа не працює, та поясненням обставин, у зв'язку з якими неможливо внести запис у трудову книжку чи надати оригінал трудової книжки.
Статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VІ встановлено, що платниками єдиного внеску, окрім інших категорій громадян, є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
З 01.10.2009 року позивач здійснює підприємницьку діяльність, оскільки є фізичною особою-підприємством (свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії В03 №694729).
Враховуючи вищевикладене, позивач провадить діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку з чим, на нього поширюються норми Закону № 213, та як результат, пенсія виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру.
Питання пенсійного забезпечення, станом на сьогоднішній день, регулюються Законом № 1058, який набрав чинності 1 січня 2004 року.
Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону № 1058 передбачено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Крім того, вказаним пунктом зазначено, що положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Таким чином, норма статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення» втратила чинність з моменту набрання законної сили Законом № 1058.
У Законі № 1058 аналогічні положення відсутні.
Крім того, відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України. Вказаним нормативним актом визначено вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. 9, 11, 158-163 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Центральному районі м.Миколаєва про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскарженою до Одеського апеляційного адміністративного суду через Центральний районний суд міста Миколаєва протягом 10 днів.
СУДДЯ ГУДЕНКО О.А.