Ухвала від 03.03.2016 по справі 815/6875/14

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" березня 2016 р. м. Київ К/800/44157/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Калашнікової О.В.,

Сороки М.О.

Єрьоміна А.В.

розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2015 року у справі № 815/6875/14 за позовом ОСОБА_4 до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області, третя особа - ОСОБА_5, про визнання протиправним та скасування розпорядження, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області, третя особа - ОСОБА_5, в якому просив визнати протиправним та скасувати розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області №1812/А-2011 від 18.11.2011 року «Про надання громадянину України ОСОБА_5 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення садівництва на території Фонтанської сільської ради (за межами населеного пункту) Комінтернівського району Одеської області».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на день звернення до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області із заявою про приватизацію земельної ділянки ОСОБА_5 не був користувачем спірної земельної ділянки, а тому, згідно зі ст.ст.166, 118 Земельного кодексу України, правових підстав для вирішення питань щодо приватизації земельної ділянки, РДА не мала. Також, ОСОБА_4 наголошує на тому, що ОСОБА_5 не перебував раніше та не перебуває на даний час у складі членів СТ «Пограничник», та земельні ділянки, що розташовані на території СТ «Пограничник», СМ «Вапнярський», Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населеного пункту), Садівничим товариством «Пограничник» йому у користування не надавались.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 26 травня 2015 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 відмовлено.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2015 року скасовано постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 травня 2015 року та прийнято нову, якою адміністративний позов ОСОБА_4 задоволено.

Визнано протиправним та скасовано розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області № 1812/А-2011 від 18 листопада 2011 року «Про надання громадянину України ОСОБА_5 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення садівництва на території Фонтанської сільської ради (за межами населеного пункту) Комінтернівського району Одеської області».

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, Комінтернівська районна державна адміністрація Одеської області звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 10.09.2014 року ОСОБА_4 звернувся до Управління Держземагенства у Комінтернівському районі із заявою №ЗВ-5101507422014, за результатами розгляду якої Державним кадастровим реєстратором Управління Держземагенства у Комінтернівському районі винесено рішення №РВ-5100091742014 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, яким ОСОБА_4 відмовлено у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, з огляду на невідповідність поданих документів вимогам, установленим Законом України «Про Державний земельний кадастр», та Порядком ведення Державного земельного кадастру, а саме: за наявними в Управлінні відомостями на дану земельну ділянку розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки іншій особі на підставі Розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації від 18.11.2011 року №1812/А-2011.

У зв'язку з чим, 16.10.2014 року ОСОБА_4 звернувся до Комінтернівської районної державної адміністрації із інформаційним запитом щодо надання Розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації від 18.11.2011 року №1812/А-2011, за результатами розгляду якого відповідачем на адресу ОСОБА_4 20.10.2014 року було надіслано Розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації від 18.11.2011 року №1812/А-2011, про що свідчить наявний у матеріалах справи відповідний Лист від 20.10.2014 року №78/10-2014р.

07.11.2011 року ОСОБА_5 звернувся до голови Комінтернівської районної державної адміністрації Марзак І.М. із заявою №Я-3019-24, у якій відповідно до вимог ст.ст.22,116,118,121 Земельного кодексу України, просив розглянути питання щодо передачі йому безоплатно у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,06га для ведення садівництва на території Фонтанської сільської ради (за межами населеного пункту) Комінтернівського району Одеської області.

За результатами розгляду заяви громадянина України ОСОБА_5, та доданих до неї документів, Комінтернівська районна державна адміністрація Одеської області керуючись ст.ст.6,21,39, та 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст.ст.17,116,118, та 121 Земельного кодексу України, п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, винесла Розпорядження від 18.11.2011 року №1812/А-2011 «Про надання громадянину України ОСОБА_5 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення садівництва на території Фонтанської сільської ради (за межами населеного пункту) Комінтернівського району Одеської області», яким громадянину України ОСОБА_5 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,06га. для ведення садівництва на території Фонтанської сільської ради (за межами населеного пункту) Комінтернівського району Одеської області.

Крім того, судами попередніх інстанцій встановлено, що 7.12.1992 року за результатами розгляду заяви громадян України садово-городницького товариства «Пограничник» про виділення їм земельних ділянок під садівництво і дачне будівництво, Виконкомом Фонтанської сільської ради народних депутатів Комінтернівського району Одеської області прийнято рішення №108 «Про виділення земельних ділянок для індивідуального садівництва дачного будівництва», яким виділено земельні ділянки по 600кв.м. під садівництво та дачне будівництво на землях ГЗЗ, на «неудобиях» із виступаючими на поверхню твердих порід в районі правого берега Великого Аджаликського лиману з північного боку села Вапнярки.

Судами також встановлено, що рішенням Господарського суду Одеської області від 21.11.2008 року по справі №12/21-08-4343, позов Садівничого товариства «Пограничник» до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області, третьої особи на стороні відповідача Фонтанської сільської ради про визнання права користування земельною ділянкою та зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки, задоволено частково, визнано за Садівничим товариством «Пограничник» право користування земельною ділянкою загальною площею 13,7га., розташованою між селами Олександрівка та Вапнярка Комінтернівського району Одеської області на схилах Великого Аджаликського лиману.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв в межах та у спосіб, встановлений законодавством України.

Скасовуючи постанову суд першої інстанції та приймаючи нову про задоволення позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що право користування земельною ділянкою площею 13,7га у СТ «Пограничник» виникло у 1992 році та не припинилось з 2002 року у зв'язку з введенням в дію нового Земельного кодексу України, а тому питання про приватизацію земельних ділянок, що знаходяться в межах ділянки площею 13,7га, повинні були вирішуватися з врахуванням інтересів СТ «Пограничник» та його членів.

Колегія Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про те, що спір про законність розпорядження районної державної адміністрації, яким надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки, є адміністративно-правовим.

Відповідно ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно - правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно ч.2 ст.4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно - правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Розглядаючи справу, суди попередніх інстанцій виходили з того, що спір у цій справі щодо правомірності надання дозволу на розробку проекту землеустрою є публічно-правовим та належить до юрисдикції адміністративних судів. На думку колегії суддів, такий висновок не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права з огляду на нижченаведене.

Згідно п.1 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Ураховуючи наведене, суди дійшли помилкового висновку, що позов, предметом якого є перевірка правильності формування волі однієї зі сторін стосовно розпорядження землею та передачі відповідних прав щодо неї, може бути розглянуто за правилами КАС.

Колегія суддів дійшла висновку, що у разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки з метою передачі земельних ділянок у власність(тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації) подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.

Відповідно ст. 15 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.

Відповідно до вимог пункту 1 частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Таким чином, якщо провадження за позовною заявою, яку не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства було помилково відкрито, суд закриває провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України.

За правилами частини першої статті 228 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судові рішення в касаційному порядку і залишає позовну заяву без розгляду або закриває провадження у справі з підстав, встановлених статтями 155 і 157 цього Кодексу.

За таких обставин, оскаржувані рішення судів підлягають скасуванню із закриттям провадження у справі.

Керуючись статтями 157, 220, 220-1, 223, 228, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області - задовольнити частково.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 травня 2015 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2015 року - скасувати.

Провадження у справі, відкрите в порядку адміністративного судочинства, закрити.

Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: