Ухвала від 02.03.2016 по справі 2а-10576/10

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2016 року м. Київ К/800/8224/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Амєліна С.Є. - головуючого,

Ємельянової В.І.,

Заїки М.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України у місті Білій Церкві Київської області на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 20 грудня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 12 червня 2012 року в справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Білій Церкві Київської області про призначення пенсії на пільгових умовах,

ВСТАНОВИЛА:

У жовтні 2010 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом та зазначав, що є потерпілим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 4 категорії та звернувся з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на що отримав відмову у зв'язку з відсутністю відповідних підстав.

Посилаючись на неправомірність дій відповідача, які порушують його право на належне пенсійне забезпечення просив визнати протиправним рішення від 30 червня 2010 року № 9/47 та зобов'язати призначити пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 26 грудня 2009 року.

Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 20 грудня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12 червня 2012 року, позов задоволено.

Вирішуючи спір, суди попередніх інстанцій виходили з того, що позивач подав до управління Пенсійного фонду всі передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи для підтвердження права на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з яких видно, що позивач з 05 травня 1987 року постійно проживав і проживає в зоні посиленого радіологічного контролю.

У касаційній скарзі, посилаючись на порушення норм матеріального права, відповідач просив скасувати судові рішення та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач по досягненню 55-річного віку звернувся до управління Пенсійного фонду України в місті Білій Церкві Київської області з заявою про призначення пенсії за віком.

Рішенням від 09 липня 2010 року було відмовлено у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку у зв'язку з тим, що не надано передбачених документів для підтвердження факту проживання або роботи на території радіологічного контролю станом на 01 січня 1993 року не менше 4 років, а відповідно до записів у трудовій книжці з 30 вересня 1981 року по 06 лютого 1992 року працював на Омському заводі «Автоматика».

Надані позивачем документи у підтвердження вимог не можуть бути враховані для підтвердження факту роботи в місті Білій Церкві, а тому період його роботи та проживання в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01 січня 1993 року складає 01 рік 02 місяці 16 днів.

Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального й процесуального права, правової оцінки обставин у справі колегія суддів приходить до висновку про те, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно із статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Так, особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зменшення віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років. Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Відповідно до частин третьої, четвертої статті 15 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пунктом 7 Порядку передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Таким чином, для призначення особі пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вимагається додержання сукупності обов'язкових умов, зокрема, право на призначення такої пенсії мають особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 станом на 01 січня 1993 року працював в зоні посиленого радіологічного контролю не менше 4 років. Такі дані підтверджуються: довідкою відкритого акціонерного товариства «Центральне конструкторське бюро автоматики» від 05 липня 2010 року, відповідно до якої ОСОБА_1 працював на заводі «Автоматика» в експлуатаційно-ремонтному відділі, був постійним представником на авіаремонтному заводі військової частини НОМЕР_1 та постійно проживав в місті Біла Церква з травня 1987 року по лютий 1992 року; розпорядженням виробничого об'єднання «Автоматика» від 06 травня 1987 року №25 про закріплення зони обслуговування виробів Л-006 комплектації 14 за радіорегулювальником ОСОБА_1 (точки Вороніж, Бобровичі, Староконстантинів, Буялик) з центром базування в місті Білій Церкві; довідкою військової частини НОМЕР_1 про те, що з травня 1987 року по лютий 1992 року працював у військовій частині представником Омського заводу «Автоматика».

Відмовляючи у призначенні пенсії, відповідач керувався тим, що підтверджений період роботи та проживання ОСОБА_1 в зоні посиленого радіологічного контролю складає 01 рік 02 місяці 16 днів відповідно до записів про реєстрацію місця проживання (паспорт), що є недостатнім для зниження пенсійного віку. Надані позивачем довідки з місця роботи не були враховані для підтвердження факту роботи у відповідній зоні.

Проте таке рішення правомірно визнано судами попередніх інстанцій незаконним та скасовано, оскільки позивачем було подано всі документи, необхідні для призначення пенсії, й надані ним довідки підтверджують його роботу в місті Білій Церкві (яке відноситься до зони посиленого радіологічного контролю) з травня 1987 року, що є достатньою підставою для зниження пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Посилання відповідача на те, що протоколом № 166 від 21 лютого 2013 року засідання Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році скасовано позивачу посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4, не впливає на законність і обґрунтованість судових рішень, які було ухвалено на підставі доказів, існуючих на той час.

Судові рішення ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, передбачених статтею 229 Кодексу адміністративного судочинства України підстав для їх скасування та ухвалення нового судового рішення не вбачається.

Керуючись статтями 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України у місті Білій Церкві Київської області залишити без задоволення, а постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 20 грудня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 12 червня 2012 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і оскарженню не підлягає.

Судді: