03 березня 2016 року м. Київ К/800/42967/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Калашнікової О.В.,
Сороки М.О.
Заяць В.С.
розглянувши у попередньому розгляді адміністративну справу за касаційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазтранс-2011" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 червня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2015 року у справі № 826/4334/15 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазтранс-2011" до державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації Сіроштан Г.О., Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві, треті особи - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, публічне акціонерне товариство "Перехідний банк "Кристалбанк", про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтогазтранс-2011" звернулося в суд з позовом до Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації Сіроштан Г.О., Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві, в якому просило: визнати протиправними дії державного реєстратора щодо внесення запису до Єдиного державного реєстру про проведення державної реєстрації юридичної особи - ПАТ "Перехідний банк "Кристалбанк" 11.12.2014 року за №10741020000052157; зобов'язати державного реєстратора скасувати у Єдиному державному реєстрі запис про проведення державної реєстрації юридичної особи - ПАТ "Перехідний банк "Кристалбанк" 11.12.2014 року за №10741020000052157.
Позовні вимоги мотивовано тим, що державну реєстрацію юридичної особи проведено із порушенням норм законодавства, оскільки установчі документи (статут) юридичної особи-банку не погоджені Національним банком України.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 червня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2015 року, у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями, ТОВ "Нафтогазтранс-2011" звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та направити справу на новий розгляд.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, 11.12.2014 року державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Сіроштан Г.О. проведено державну реєстрацію новоутвореної шляхом заснування юридичної особи - публічного акціонерного товариства "Перехідний банк "Кристалбанк".
Згідно з пунктом 1 розділу І, пункту 1 розділу ІІ статуту ПАТ "Перехідний банк "Кристалбанк", товариство є правонаступником визначених відповідно до плану врегулювання, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 13.10.2014 року, активів (включаючи права за договорами забезпечення) та обов'язків за вимогами кредиторів (вкладників) за переданими зобов'язаннями публічного акціонерного товариства "Терра Банк" (неплатоспроможного банку), зареєстрованого Нацбанком 18.10.1996 року за №263.
Засновником перехідного банку є Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, якому належать 100% акцій.
Перехідний банк є юридичною особою з дати його державної реєстрації відповідно до законодавства України з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Водночас, між ПАТ "Терра Банк" та ПП "Ресурс Трейд-Оіл", як позичальником, 26.06.2013 року укладено кредитний договір №КЛ/2013/03-40, за умовами якого ПАТ "Терра Банк" відкриває позичальнику відновлювальну кредитну лінію загальним лімітом у розмірі 2900000,00 грн., а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти за користування кредитом у межах строку кредитування, встановленого пунктом 1.3 договору, у розмірі 22,5 % річних, сплатити комісійну винагороду за надання (управління) кредитом.
Крім того, 26.06.2013 року між ПАТ "Терра Банк", як кредитором, та позичальником і позивачем, як поручителем, укладено договір поруки №КЛ/П/2013/03-40/2, за умовами якого поручитель зобов'язується перед кредитором відповідати солідарно у повному обсязі за своєчасне та повне виконання позичальником зобов'язання за кредитним договором та договорами про внесення змін та доповнень до нього, що укладені та можуть бути укладені в майбутньому.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 09 грудня 2014 року порушено провадження у справі №917/2557/14 за позовом ПАТ "Терра Банк" до ПП "Ресурс Трейд-Оіл" та ТОВ "Нафтогазтранс-2011" про стягнення коштів.
У ході розгляду вказаної господарської справи ПАТ "Терра Банк" до суду подано заяву про залучення у справу свого правонаступника - ПАТ "Перехідний банк "Кристалбанк", до якої додано копії статуту ПАТ "Перехідний банк "Кристалбанк" та акту приймання-передачі активів і зобов'язань неплатоспроможного банку - ПАТ "Терра Банк".
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб мав право на створення ПАТ "Перехідний банк "Кристалбанк", реєстрацію якого було проведено відповідачем.
Відмовляючи у позові, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що відповідачі в межах спірних відносин діяли у відповідності до норм законодавства.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 42 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", Фонд на підставі плану врегулювання приймає рішення про утворення перехідного банку із передачею всіх або частини активів і зобов'язань одного або декількох неплатоспроможних банків. Перехідний банк утворюється у формі публічного акціонерного товариства.
Перехідний банк провадить свою діяльність у порядку та в межах вимог, встановлених для цього банку нормативно-правовими актами Фонду. Перехідному банку передаються всі або визначена відповідно до плану врегулювання частина активів і зобов'язань неплатоспроможного банку.
Утворення перехідного банку здійснюється з метою: 1) реалізації способу виведення неплатоспроможного банку з ринку, передбаченого пунктом 5 частини другої статті 39 цього Закону, на строк не більше ніж на три місяці; 2) утворення перехідного банку як приймаючого банку з метою реалізації способу виведення неплатоспроможного банку з ринку, передбаченого пунктами 2, 3 частини другої статті 39 цього Закону, на строк не більше ніж на один рік з можливістю продовження строку до одного року.
Як зазначено вище, з метою виведення з ринку неплатоспроможного банку - ПАТ "Терра Банк", Фондом гарантування вкладів фізичних осіб створено ПАТ "Перехідний банк "Кристалбанк", статут якого затверджений рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 08.12.2014 року.
При створенні ПАТ "Перехідний банк "Кристалбанк" Фонд гарантування вкладів фізичних осіб також керувався Положенням про порядок створення, реєстрації випуску акцій, видачі банківської ліцензії та генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій перехідному банку, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду від 20.08.2013 року №26, постановою Правління Національного банку України від 20.08.2013 №327, рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 20.08.2013 року №1523.
Зокрема, згідно з пунктами 3-6, 8 розділу І, пунктами 4, 9 розділу III Положення № 26, перехідний банк створюється з метою, визначеною пунктом 1 або пункту 2 частини шістнадцятої статті 42 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб приймає рішення про створення перехідного банку на підставі затвердженого плану врегулювання та отримання письмового зобов'язання інвестора щодо придбання перехідного банку. Перехідний банк створюється у формі публічного акціонерного товариства. Державна реєстрація перехідного банку здійснюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Статут перехідного банку не потребує погодження з Національним банком України. Перехідний банк у порядку правонаступництва набуває всіх прав за переданими йому активами (включаючи права за договорами забезпечення), а також набуває обов'язків боржника за вимогами кредиторів (вкладників) за переданими зобов'язаннями без необхідності внесення змін до відповідних договорів та здійснює діяльність, надає фінансові послуги за цими договорами без повідомлення про це Національного банку України.
Таким чином, перехідний банк у порядку правонаступництва набуває всіх прав за переданими йому активами (включаючи права за договорами забезпечення), а також набуває обов'язків боржника за вимогами кредиторів (вкладників) за переданими зобов'язаннями без необхідності внесення змін до відповідних договорів.
З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб мав право на створення ПАТ "Перехідний банк "Кристалбанк", реєстрацію якого було проведено відповідачем.
Крім того, судами попередніх інстанцій встановлено, що для проведення реєстрації було надано: документ, що підтверджує структуру власності засновників - юридичних осіб, який дає змогу встановити фізичних осіб-власників істотної участі цих юридичних осіб; рішення засновників або уповноваженого ним органу про створення юридичної особи; реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи, утвореної шляхом заснування нової юридичної особи; статут (два примірники); документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи.
Як вірно зазначено судами попередніх інстанцій, твердження позивача про невідповідність документів, поданих для проведення державної реєстрації ПАТ "Перехідний банк "Кристалбанк", є безпідставними, оскільки, як зазначено вище, статут перехідного банку не потребує погодження з Нацбанком.
Згідно з статтями 24, 27, 53 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин, для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або в разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи, до якої може бути подана як додаток заява щодо обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом; два примірники установчих документів (у разі подання електронних документів - один примірник).
Державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, які встановлені ч.ч. 1, 2, 4-7 ст. 8 та ч. 5 ст. 10 цього Закону; до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій; документи подані не в повному обсязі. документи подано особою, яка не має на це повноважень.
Підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам ч. 3 ст. 8 цього Закону; наявність в установчих документах юридичної особи пропаганди комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) та кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом 4 ч. 2 ст. 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування державного органу або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону щодо найменування окремих видів юридичних осіб (банк, кредитна спілка, недержавний пенсійний фонд тощо); встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів.
Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається. Особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, які подаються державному реєстратору, завідомо неправдивих відомостей, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом.
З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо відсутності підстав для задоволення позову.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 220-1, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазтранс-2011" залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 червня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: