Ухвала від 16.03.2016 по справі 809/4289/14

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2016 року Справа № 876/1657/15

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :

головуючого судді: Гуляка В.В.

суддів: Коваля Р.Й., Святецького В.В.

за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу відділу Держземагенства у Тисменицькому районі Івано-Франківської області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 січня 2015 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до відділу Держземагенства у Тисменицькому районі Івано-Франківської області, третя особа Черніївська сільська рада Тисменицького району Івано-Франківської області, про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

У грудні 2014 року позивач ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до відповідача відділу Держземагенства в Тисменицькому районі Івано-Франківської області, в якому просила: 1) визнати неправомірними дії відповідача по внесенню даних до Довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем), щодо віднесення земельних ділянок пл. 0,0159 га. та пл. 0,0488 га., розташованих по АДРЕСА_1 до категорії земель «дорожнього господарства»; 2) зобов'язати відповідача вчинити дії щодо внесення даних до Довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем), щодо віднесення земельних ділянок пл. 0,0159 га. та пл. 0,0488 га., розташованих по АДРЕСА_1 до категорії земель «для ведення особистого селянського господарства».

Відповідач відділ Держземагенства в Тисменицькому районі Івано-Франківської області позову не визнав, подав у суді першої інстанції заперечення, просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.01.2015 року позов задоволено повністю. Визнано неправомірними дії відділу Держземагенства в Тисменицькому районі ГУ Держземагенства в Івано-Франківській області по внесенню даних до довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем), щодо віднесення земельних ділянок площею 0,0159 га. та площею 0,0488 га., розташованих по АДРЕСА_1 до категорії земель «дорожнього господарства». Зобов'язано відділ Держземагенства в Тисменицькому районі ГУ Держземагенства в Івано-Франківській області внести дані до довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем), щодо віднесення земельних ділянок площею 0,0159 га та площею 0,0488 га, розташованих по АДРЕСА_1 до категорії земель «для ведення особистого селянського господарства».

З цією постановою суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що постанова суду є неправомірною, а тому підлягає скасуванню із підстав, викладених у апеляційній скарзі.

Обґрунтовуючи апеляційні вимоги апелянт посилається на те, що дані, які внесені в державну статистичну звітність, заповнені згідно Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затв. наказом Держкомстату України від 15.11.1998 р. № 377. Крім цього, підставою для внесення земельних ділянок до земель, що використовуються для транспорту та зв'язку слугували: акт комісії від 08.04.2014 року, яким встановлено, що земельна ділянка знаходиться на відстані 12,6 м. від осі дороги та лист директора Івано-Франківської філії ДП УДНДІПМ «Дніпромісто» ім. Ю.М. Білоконя, в якому зазначено, що ширина вул. Надвірнянської в районі земельної ділянки гр. ОСОБА_1 становить 39 м., в яку входить основна проїзна частина та додатковий місцевий проїзд. Також зазначає апелянт, що розробник документації ДП «Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» зазначив на кадастровому плані в документації позивача недостовірну інформацію про те, що земельні ділянки розміщені на віддалі 14 м. від осі дороги і що ця ж віддаль є червоною лінією забудови населеного пункту. Відносно позовної вимоги про внесення змін до форми статистичної звітності 6-зем, то це можливо лише після виготовлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки Служби автодоріг в області або після внесення змін в генеральний план с. Черніїв в частині ширини червоної лінії вул. Надвірнянської в районі земельної ділянки позивача ОСОБА_1.

За наслідками апеляційного розгляду апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції від 20.01.2015 року та винести нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Позивач ОСОБА_1 подала заперечення на апеляційну скаргу, у якій просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.01.2015 року залишити без змін.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі і з'явилися в засідання суду, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави і межі апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Так, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що рішенням сесії Черніївської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області № 25-9/2012 від 16.03.2012 року надано дозвіл позивачу ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 0,06 га. для ведення особистого селянського господарства по вул. Надвірнянська в с. Черніїв (а.с. 16).

Такий проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок позивачем виготовлено (а.с. 17-38).

Також встановлено, що 17.10.2014 року представник ОСОБА_1 звернулася до відділу Держземагенства в Тисменицькому районі із заявою про надання позивачу витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та довідки з державної статистичної звітності форми 6-зем, для внесення змін до проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,0159 га та площею 0,0488 га, розташованих по АДРЕСА_1 та наступного направлення його на погодження в порядку статті 186-1 ЗК України. (а.с. 8).

22.10.2014 року заступником начальника відділу Держземагенства в Тисменицькому районі видано ОСОБА_1 довідку № 6768/07/02/18 з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6- зем) станом на 01.07.2014 р., згідно якої, земельні ділянки площею 0,0159 га та площею 0,0488 га, які відводяться, розміщені між двома дорогами та території захисних насаджень в межах смуг відведення дороги, що відповідно до статті 71 ЗК України відносяться до земель дорожнього господарства, а землі дорожнього господарства відносяться до земель транспорту (а.с. 10).

06.11.2014 року представник позивача звернулася до відділу Держземагенства в Тисменицькому районі із заявою про внесення змін до довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6- зем) по обліку земельних ділянок площею 0,0159 га та площею 0,0488 га та віднесення вказаних земельних ділянок до категорії земель «для ведення особистого селянського господарства» (а.с. 11-12).

Листом № 7127/07/18 від 28.11.2014 року заступник начальника відділу Держземагенства в Тисменицькому районі відмовив позивачу у внесенні змін до форми 6-зем, у зв'язку з тим, що земельна ділянка гр. ОСОБА_1 знаходиться на відстані 12,6 м. від осі дороги, а тому належить до земель автомобільного транспорту (а.с. 13).

Суд апеляційної інстанції погоджується із висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог, з врахуванням наступного.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 20 ЗК України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Згідно абз.2 ч.5 ст.20 ЗК України, земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 31, 33-37 цього Кодексу.

Статтею 23 ЗК України передбачено, що землі, придатні для потреб сільського господарства, повинні надаватися насамперед для сільськогосподарського використання. Визначення земель, придатних для потреб сільського господарства, провадиться на підставі даних державного земельного кадастру. Для будівництва промислових підприємств, об'єктів житлово-комунального господарства, залізниць і автомобільних шляхів, ліній електропередачі та зв'язку, магістральних трубопроводів, а також для інших потреб, не пов'язаних з веденням сільськогосподарського виробництва, надаються переважно несільськогосподарські угіддя або сільськогосподарські угіддя гіршої якості. Лінії електропередачі і зв'язку та інші комунікації проводяться головним чином вздовж шляхів, трас тощо.

Положенням про державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого указом Президента України № 445 від 08.04.2011 року встановлено, що Держземагентство України відповідно до покладених на нього завдань, здійснює, зокрема, заходи щодо вдосконалення порядку ведення обліку і підготовки звітності з регулювання земельних відносин, використання та охорони земель, формування екомережі, здійснення топографо-геодезичної і картографічної діяльності.

Таким чином, зміна цільового використання земельних ділянок належить виключно до компетенції органів місцевого самоврядування.

Судом першої інстанції об'єктивно встановлено та взято до уваги, що пунктом 2 рішення сесії Черніївської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області № 25-9/2012 від 16.03.2012 року надано дозвіл позивачу ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 0,06 га для ведення особистого селянського господарства по вул. Надвірнянській в с. Черніїв.

Матеріалами справи також підтверджено, що позивач ОСОБА_1 фактично користується земельними ділянками площею 0,0159 га та площею 0,0488 га по вул. Надвірнянській в с. Черніїв з 2000 року, цільове призначення цих земельних ділянок - ведення особистого селянського господарства.

Крім цього, фактичної зміни категорії земельних ділянок не відбувалося, оскільки рішень з цього питання органами державної влади та органами місцевого самоврядування не приймалося.

З урахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції погоджується з позицією суду першої інстанції щодо невідповідності відомостей державної статистичної звітності 6-зем «Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності» щодо категорії земельних ділянок площею 0,0159 га та площею 0,0488 га по вул. Надвірнянській в с. Черніїв основному цільовому призначенню земельних ділянок.

Відповідно до ст. 71 ч.2 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

При цьому, суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до наказу Державного комітету статистики України № 377 від 05.11.1998 р., форма № 6-зем державної статистичної звітності являється Звітом про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності.

Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем) затверджена наказом Державного комітету статистики України № 377 від 05.11.1998 р..

Згідно розділів 1, 2 цієї Інструкції, у звітах вказують площі земель, що перебувають у власності, постійному і тимчасовому користуванні юридичних та фізичних осіб, за винятком тих площ земель, які надані в тимчасове користування іншим власникам землі і землекористувачам із земель, що перебувають у власності або в постійному користуванні цих юридичних і фізичних осіб. У звітах вказують площі земель і розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності в межах територій, які входять до адміністративно-територіальних одиниць, у тому числі окремо - в межах населених пунктів, зрошувані та осушені землі, розподіл земель за формами власності. Звіт за формою N 6-зем складається за станом на 1 січня кожного року і включає два розділи: землі, які входять до адміністративно-територіальних одиниць (розділ перший), у тому числі в межах населених пунктів (розділ другий).

Таким чином, є обґрунтованим висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог.

З врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції при розгляді адміністративної справи всебічно і об'єктивно встановлено обставини справи, висновки суду відповідають обставинам справи, постанова суду винесена з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому немає підстав для її скасування.

Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд

ухвалив:

Апеляційну скаргу відділу Держземагенства у Тисменицькому районі Івано-Франківської області - залишити без задоволення.

Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 січня 2015 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до відділу Держземагенства у Тисменицькому районі Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

На ухвалу протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: В.В. Гуляк

Судді: Р.Й. Коваль

В.В. Святецький

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 21.03.2016 року.