15 лютого 2016 року Справа № 808/8661/15 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Нечипуренка О.М., при секретарі Резніченко А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовною заявою: ОСОБА_1
до відповідачів: 1. ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
2. Військової частини польова пошта НОМЕР_1 Міністерства оборони України,
Третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про: визнання незаконними дій, зобов'язання вчинити дії та стягнення грошового забезпечення,
за участі представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2 від 29.08.1996)
від відповідача - 1 не прибув
від відповідача-2 - Дриго В.Г. (посвідчення серії НОМЕР_3 )
від третьої особи - не прибув
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини польова пошта НОМЕР_1 Міністерства оборони України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про :
· Визнати протиправними дії Військової частини польова пошта НОМЕР_1 Міністерства Оборони України, які полягають у виключенні з 01.07.2015р. ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини без його згоди та без остаточного розрахунку по грошовому забезпеченню та скасувати наказ командира військової частини польова пошта НОМЕР_1 №172 (по стройовій частині) від 01.07.2015р. про виключення із списків особового складу ОСОБА_1 .
· Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 та Військової частини польова пошта НОМЕР_1 Міністерства Оборони України щодо невиплати ОСОБА_1 грошового забезпечення на день виключення зі списків особового складу військової частини в/ч пп НОМЕР_1 , за період з 29.10.2014 по 01.07.2015.
· Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 та Військову частину польова пошта НОМЕР_1 Міністерства Оборони України нарахувати і виплатити ОСОБА_1 в повному обсязі заборгованість по грошовому забезпеченню (посадовий оклад і оклад за військовим званням) , що виникла на день виключення зі списків особового складу військової частини пп НОМЕР_1 , за період з 29.10.2014 по 01.07.2015.
· Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 та Військової частини польова пошта НОМЕР_1 Міністерства Оборони України щодо не проведення індексації грошового забезпечення та невиплати позивачу сум індексації грошового забезпечення за період з 23.04.2014р. по 01.07.2015р.
· Зобов'язати Запорізький обласний військовий комісаріат та Військову частину польова пошта НОМЕР_1 Міністерства Оборони України провести індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 23.04.2014р. по 01.07.2015р., та сплатити нараховану суму індексації грошового забезпечення.
· Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 та Військову частину польова пошта НОМЕР_1 Міністерства Оборони України нарахувати і виплатити ОСОБА_1 за час перебування на стаціонарному лікуванні у зв'язку з пораненням, отриманим під час участі у антитерористичній операції за періоди: з 20.09.2014р. по 24.10.2015р.; з 26.11.2014р. по 10.12.2014р.; з 31.12.2014р. по 13.01.2015р.; з 06.02.2015р. по 13.02.2015р.; з 14.04.2015р. по 29.04.2015р.; винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць, відповідно до вимог пункту 2 постанови КМУ №158 від 04.06.2014р. «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» (зі змінами, внесеними постановою КМУ від 10.09.2014 року №417), та згідно з пунктом 1 постанови КМУ №24 від 31.01.2015р. «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій».
· Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 та Військову частину польова пошта НОМЕР_1 Міністерства Оборони України нарахувати і виплатити ОСОБА_1 надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірах до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, відповідно до вимог пункту 15.1. розділу XV «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженої наказом Міністра оборони України №260 від 11.06.2008р. за період з 29.10.2014р. по 01.07.2015 року (дата звільнення).
· Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 та Військову частину польова пошта НОМЕР_1 Міністерства Оборони України нарахувати і виплатити ОСОБА_1 премію відповідно вимог пунктів 31.2. та 31.3. розділу XXXI «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженої наказом Міністра оборони України №260 від 11.06.2008р., в установленому розмірі, в межах фонду грошового забезпечення, затвердженого для військової частини, але не менше 10 відсотків посадового окладу за період з 29.10.2014р. по 01.07.2015 року (дата звільнення).
· Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 та Військову частину польова пошта НОМЕР_1 Міністерства Оборони України нарахувати і виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку зі звільненням зі Збройних Сил за станом здоров'я в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, в порядку, передбаченому статей 9 розділу I Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992р., пунктом 2 статті 15 розділу ІІ Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20.12.1991р., пунктом 38.1. розділу XXXVIII «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженої наказом Міністра оборони України №260 від 11.06.2008р.
· Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 та Військову частину польова пошта НОМЕР_1 Міністерства Оборони України нарахувати і виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в розмірі 4 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний місяць служби, але не менш як 25 відсотків місячного грошового забезпечення згідно пункту 1 «Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі звільнення військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом у зв'язку з мобілізацією», затвердженого постановою КМУ №460 від 17.09.2014р.
· Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 та Військову частину польова пошта НОМЕР_1 Міністерства Оборони України нарахувати і виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані дні щорічної основної відпустки тривалістю 30 календарних днів згідно вимог пункту 1 та пункту 20 статті 101 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20.12.1991р.
· Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 та Військову частину польова пошта НОМЕР_1 Міністерства Оборони України нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щорічну грошову допомогу для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення згідно вимог пункту 30.1. розділу XXX «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженої наказом Міністра оборони України №260 від 11.06.2008р.
· Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 та Військову частину польова пошта НОМЕР_1 Міністерства Оборони України надати ОСОБА_1 «Грошовий атестат» (або «Довідку про розмір грошового забезпечення), а також «Довідку про додаткові види грошового забезпечення», які він отримував на протязі всього періоду до дати звільнення з військової служби, а саме за період з 23.04.2014р. по 01.07.2015р., для звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про призначення пенсії по інвалідності.
· Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 та Військової частини польова пошта НОМЕР_1 Міністерства Оборони України на користь ОСОБА_1 середньомісячне грошове утримання за весь час затримки розрахунку при звільненні починаючи з 01.07.2015р. по день фактичного винесення судового рішення.
· Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 та Військової частини польова пошта НОМЕР_1 Міністерства Оборони України на користь ОСОБА_1 відшкодування моральної шкоди в сумі 3000 грн.
Ухвалою суду від 04.12.2015 відкрито провадження у адміністративній справі №808/8661/15 та призначено до судового розгляду на 28.12.2015. Провадження у справі за клопотанням сторін зупинялось. Судове засідання призначено на 15.02.2016.
В засіданні 15.02.2015 позивач уточнив позовні вимоги та, з підстав, викладених у позові, просив визнати протиправними дії Військової частини польова пошта НОМЕР_1 Міністерства Оборони України, які полягають у виключенні з 01.07.2015р. ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини без його згоди та без остаточного розрахунку по грошовому забезпеченню та скасувати наказ командира військової частини польова пошта НОМЕР_1 №172 (по стройовій частині) від 01.07.2015р. про виключення із списків особового складу ОСОБА_1 .
Зазначив також, що відмовляється від решти позовних вимог.
Уточнення прийнято судом.
Відповідач -1 до суду не прибув. Про дату, місце та час судового розгляду був повідомлений належним чином. Направив на адресу суду письмові заперечення проти позову, згідно яких вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_3 не має жодних власних повноважень стосовно військової частини польова пошта НОМЕР_1 , оскільки остання не підпорядковується Запорізькому ОВК.
Відповідно до листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України №248/2/3/347 від 28.04.2014 року, військову частину польова пошта НОМЕР_1 було лише зараховано на фінансове забезпечення до Запорізького ОВК з 28.04.2014 року.
Адже, у військовій частині польова пошта НОМЕР_1 є штатний фінансовий орган, який проводить всі необхідні нарахування та розрахунки, а ІНФОРМАЦІЯ_3 в даному випадку лише перераховує грошові кошти на карткові рахунки особового складу військової частини польова пошта НОМЕР_1 за розрахунковими відомостями складеними штатним фінансовим органом цієї військової частини.
Тобто ІНФОРМАЦІЯ_3 не проводить жодних нарахувань та не приймає будь-яких кадрових рішень стосовно військовослужбовців військової частини польова пошта НОМЕР_1 , а тому посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_4 жодним чином не причасні до викладених у адміністративному позові порушень прав та законних інтересів позивача.
Відповідач - 2 в судовому засіданні надав пояснення стосовно того, що ст. лейтенант ОСОБА_1 , начальник інженерної служби, який був поранений в вересні 2014р. під час проведення АТО, в грудні 2015р. був виведений поза штат, про що зазначено в наказі командира в/ч пп НОМЕР_1 №247 від 31.12.15.
Так, ст. лейтенант ОСОБА_1 був виключений зі списків особового складу, але не направлений до зарахування у розпорядження відповідних командирів (начальників), йому не було проведено виплату грошового забезпечення у встановленому порядку, не було надіслано грошовий атестат до військової частини, куди поранений мав би бути зарахований у розпорядження.
Виходячи з даної ситуації, ст. лейтенант ОСОБА_1 отримав грошове забезпечення за правилами виплати грошового забезпечення військовослужбовцям за час хвороби, згідно Наказу Міністра Оборони України №260 від 11.06.08р., а саме за чотири місяці за період грудень 2014р. - березень 2015р.
З 21.03.15р. по 01.07.15р. (дата виключення із списків особового складу військової частини пп НОМЕР_1 ) виплата грошового забезпечення ст. лейтенанту ОСОБА_1 не проводилась.
Звільнення ст. лейтенанта ОСОБА_1 було проведено на підставі наказу командира військової частини пп НОМЕР_1 №172 від 01.07.15р., підставою для звільнення є витяг з наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України №253 від 19.03.15р. (вхідний №2475 від 27.03.2015р.) та рапорт ст. лейтенанта ОСОБА_1 (вхідний №2819 від 06.05.2015). Представник ввідповідача-2 зазначив, що пояснити причини запізнення виходу наказу про виключення зі списків особового складу військової частини пп НОМЕР_1 ст. лейтенанта ОСОБА_1 №172 від 01.07.2015р., не має змоги, оскільки дане питання відноситься до стройової частини в/ч пп НОМЕР_1 , крім того на даний момент в стройовій частині повністю помінявся особовий склад військовослужбовців.
Представник третьої особи до суду не прибув. Направив на адресу клопотання про розгляд справи за відсутності його представника. В ході судового розгляду надав суду заперечення проти позову, згідно яких зазначив, що Відповідно до ч.І ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначення пенсій військовослужбовців здійснюється за наявними документами.
Пункт 1 Постанови Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 №135/13402 покладає оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії на уповноважені структурні підрозділи міністерств, відомств. Вказані органи надають до управлінь Пенсійного фонду необхідні для призначення (перерахунку) пенсії документи.
Отже, позовна вимога щодо зобов'язання відповідачів надати позивачу Довідку про розмір грошового забезпечення для звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не підлягає задоволенню, оскільки суперечить законодавчому порядку.
Відповідно до ст.160 КАС України, 15.02.2016 судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови і оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
На виконання ст. 41 КАС України, в ході судового розгляду здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у т.ч. на виконання делегованих повноважень.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України”.
Підставами для визнання незаконними (нечинними) актів в судовому порядку та їх скасування є невідповідність їх вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним (його скасування) є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів фізичної особи, підприємства чи організації - позивача у справі.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.
Як свідчать матеріали справи, старший лейтенант запасу ОСОБА_1 , перебував на військовій службі у в/ч пп НОМЕР_1 Збройних Сил України на посаді начальника інженерної служби з 23.04.2014р. згідно указу в.о. Президента України № 303 «Про часткову мобілізацію» від 17.03.2014р. (далі - Указ №303).
Після поранення, отриманого 20.09.2014р. при виконанні бойового завдання в зоні проведення АТО, позивач перебував на стаціонарному лікуванні у декількох військових шпиталях та цивільних лікарнях.
В цей період, а саме з 29.10.2014р., позивач був зарахований у розпорядження командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_5 » відповідно до директиви Міністра Оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 20.10.2014р. №Д-322/1/37ДСК наказом командувача військ ОК « ІНФОРМАЦІЯ_5 » №59 від 29.10.2014р, та перебував у цьому статусі до звільнення з військової служби 01.07.2015р.
Командування в/ч пп НОМЕР_1 на підставі цього наказу ОК «Південь» №59 видало наказ №192 від 06.11.2014р. про зарахування позивача «у розпорядження» та одночасне відсторонення від посади начальника інженерної служби, яку останній займав.
Наказом командувача Сухопутних військ ЗСУ №4279_т від 01.07.2015р. ОСОБА_1 був звільнений з військової служби у запас відповідно до підпункту «б», пункту 1), частини 8, статті 26, глави IV Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992р. № 2232-XII (за станом здоров'я). Наказом командира військової частини польова пошта НОМЕР_1 Міністерства Оборони України (далі - в/ч пп НОМЕР_1 ) (по стройовій частині) №172 був виключений із списків особового складу частини та усіх видів забезпечення з 01.07.2015р.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з приписів ч. 3 ст. 2 КАС України, відповідно до яких, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 5 статті 17 Розділу I (Загальні засади) Конституції України, «Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у ЗСУ та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей».
Відповідно до частини 2 статті 19 Розділу I Конституції України, «Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».
Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20.12.1991р., із змінами і доповненнями (далі - Закон №2011-XII), відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно з пунктом 1 статті 9 (Грошове забезпечення військовослужбовців) розділу II (Права військовослужбовців) Закону №2011-XII «Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів». Згідно з пунктом 2 статті 9 Закону №2011-XII: «До складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пункт 3 статті 9 Закону №2011-XII говорить наступне: «Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.»
У відповідності з пунктом 4 статті 9 того ж Закону №2011-XII: «Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ), та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування ЗСУ, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності».
Згідно постанови КМУ «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №1294 від 07.11.2007р. (далі - Постанова №1294), грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони.
Згідно пункту 1.2. розділу І (Загальні положення) «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженої наказом Міністра оборони України №260 від 11.06.2008р. (далі - Інструкція №260), грошове забезпечення військовослужбовців визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання. До складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Розміри посадових окладів, окладів за військовими званнями, додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців установлюються відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до пункту 10.1. розділу Х (Правила виплати грошового забезпечення військовослужбовцям за час хвороби) зазначеної Інструкції №260, особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, у тому числі тим, хто перебуває в розпорядженні, та тим, хто на день вибуття на лікування звільнений від посад, за весь період звільнення від виконання службових обов'язків у зв'язку з хворобою, безперервного перебування на лікуванні в лікарняних закладах та у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою згідно з висновком військово-лікарської комісії, але не більше чотирьох місяців з дня вибуття з військової частини (крім випадків, коли законодавством України передбачені більш тривалі терміни перебування на лікуванні), виплачується грошове забезпечення за останніми штатними посадами, які вони займали.
Грошове забезпечення у цьому разі обчислюється виходячи з окладу за військове звання, посадового окладу, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення).
Відповідно до пункту 37.2. розділу XXXVII (Правила виплати військовослужбовцям грошового забезпечення у разі звільнення з військової служби) тієї ж Інструкції №260, особам офіцерського складу та особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, що перебувають до дня одержання військовою частиною наказу або повідомлення про звільнення з військової служби на лікуванні в лікарняному закладі чи у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою, грошове забезпечення виплачується до дня повернення до місця служби включно, але не більше загального терміну перебування на лікуванні в лікарняних закладах чи у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою, визначеного пунктом 10.1 розділу X цієї Інструкції №260, а тим, які перебувають у щорічній основній чи додатковій відпустці (зі збереженням грошового забезпечення), - до дня закінчення відпустки включно.
З 18 березня 2014 року - відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №111 від 09.04.2014р. (далі - Постанова №111) - військовослужбовцям, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, грошове забезпечення виплачується в порядку та розмірах, установлених для осіб офіцерського складу, осіб рядового сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом.
Як було зазначено вище, після поранення, отриманого 20.09.2014р. при виконанні бойового завдання в зоні проведення АТО, позивач знаходився на стаціонарному лікуванні у декількох військових шпиталях та цивільних лікарнях.
В цей період, а саме з 29.10.2014р., позивач зарахований у розпорядження командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_5 » відповідно до директиви Міністра Оборони України та Генерального штабу ЗСУ від 20.10.2014р. №Д-322/1/37ДСК наказом командувача військ ОК «Південь» №59 від 29.10.2014р, та перебував у цьому статусі (тобто «у розпорядженні» командувача військ ОК «Південь») до звільнення з військової служби 01.07.2015р.
На підставі цього наказу ОК «Південь» №59 командуванням в/ч пп НОМЕР_1 видано наказ №192 від 06.11.2014р. про зарахування позивача «у розпорядження» та одночасне відсторонення від посади начальника інженерної служби, яку останній займав.
Вичерпний перелік підстав які дозволяють зарахування військовослужбовця у розпорядження відповідних посадових осіб наведений у пункті 116 (Перебування військовослужбовців у розпорядженні відповідних командирів) розділу IV (Призначення на посади та звільнення з посад) «Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України», затвердженого Указом Президента №1153/2008 від 10.12.2008р. (далі - Положення №1153/2008).
Разом з тим, на момент прийняття рішення про зарахування позивача у розпорядження (а саме з 29.10.2014р.) пункт 116 Положення №1153/2008 взагалі не передбачав таких підстав, які дозволяли б «зараховувати у розпорядження» військовослужбовців, які в той час знаходились на лікуванні або у відпустці за станом здоров'я після отриманого поранення.
Такі підстави з'явились після внесення змін до п. 116 Положення №1153/2008, згідно Указу Президента «Про внесення змін до Положення про проходження громадянами України військової служби у ЗСУ» № 417/2015 від 14.07.2015р.
Так, для зарахування у розпорядження, зокрема, можливо було б послатися на підстави вказані в підпунктах 10) та 15), якими був доповнений пункт 116 Положення №1153/2008, а саме:
- підпункт 10) «визнання військовослужбовця військово-лікарською комісією непридатним чи обмежено придатним до військової служби - до звільнення з військової служби»;
- підпункт 15) «якщо військовослужбовці перебувають на тривалому лікуванні у зв'язку з отриманим пораненням або хворобою, отриманою в особливий період, чи у полоні, як заручники або інтерновані особи, - до їх повернення»;
Однак, як свідчать матеріали справи, позивач був зарахований у розпорядження не згідно підстав, які передбачені в пункті 116 Положення №1153/2008, а відповідно до директиви Міністра Оборони України та Генерального штабу ЗСУ від 20.10.2014р. №Д-322/1/37ДСК.
Тому, наказ командувача військ ОК «Південь» №59 від 29.10.2014р. по «зарахуванню у розпорядження» позивача є неправомірним.
Оскільки «зарахування у розпорядження» іншого командування не завжди означає фактичне переміщення військовослужбовця, то позивач не був виключений із списків особового складу в/ч пп НОМЕР_1 і, відповідно, не отримував грошового, продовольчого та речового атестату необхідних при переміщенні військовослужбовця до іншої частини.
Варто також зазначити, що згідно з тим же пунктом 116 Положення №1153/2008 «Час перебування військовослужбовців на лікуванні, в основній або додатковій відпустці виключається із загального періоду перебування у розпорядженні відповідних командирів (начальників)».
За приписами абз. 3 п. 242 розділу XII (Звільнення з військової служби) «Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України», затвердженого Указом Президента №1153/2008 від 10.12.2008р. (далі - Положення №1153/2008), особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини».
Але всупереч вимогам чинного законодавства, та незважаючи на те, що позивач не давав своєї згоди - а ні усної, а ні письмової - на виключення зі списків особового складу військової частини без проведення остаточного розрахунку по усім видам забезпечення, його було виключено зі списків особового складу наказом командира в/ч пп НОМЕР_1 (по стройовій частині) №172 від 01.07.2015р., що підтвердив і представник Військової частини польова пошта НОМЕР_1 .
Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною другою статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не довели правомірності вчинених ними дій та прийнятих рішень з урахуванням всіх встановлених фактичних обставин та вимог законодавства.
Таким чином, зважаючи на викладені вище обставини у їх сукупності, суд приходить до висновку, що наказ №172 від 01.07.2015р є неправомірним, таким, що виданий з грубим порушенням вимог передбачених Положенням №1153/2008, а отже, позовні вимоги слід задовольнити.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини польова пошта НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 01.07.2015 №172 (по стройовій частині) про виключення із списків особового складу ОСОБА_1 .
Визнати протиправними дії Військової частини польова пошта НОМЕР_1 Міністерства оборони України, щодо виключення із списків особового складу ОСОБА_1 з 01.07.2015.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції
Суддя О.М. Нечипуренко