про залишення позовної заяви без руху
07 грудня 2015 року № 810/5658/15
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши в м. Києві позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Свен Центр" до Головного управління ДФС у Київській області про визнання частково протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Свен Центр" з позовом до Головного управління ДФС у Київській області про визнання частково протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Відповідно до статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення), немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною третьою статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Розміри ставок судового збору визначені статтею 4 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI "Про судовий збір" (далі - ЗУ "Про судовий збір").
З позовної заяви та доданих до неї матеріалів слідує, що позивачем надано до суду документ, що підтверджує сплату судового збору у розмірі вирахуваному відповідно до вимог ЗУ "Про судовий збір".
Однак, слід зазначити, що відповідно до статті 9 ЗУ "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Оскільки в інформаційній програмі діловодства суду не відображається зарахування до спеціального фонду Державного бюджету України судового збору, сплаченого позивачем за платіжним дорученням від 30 листопада 2015 року №612, суд вважає за необхідне, з метою додержання вимог статті 9 ЗУ "Про судовий збір", покласти вказаний обов'язок на позивача.
Відповідно до статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначає недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлює строк, достатній для усунення недоліків.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовна заява не відповідає вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому вважає за необхідне залишити її без руху.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом звернення до суду із заявою яка міститиме доказ зарахування сплаченої позивачем суми судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України(довідка від Державної казначейської служби тощо).
Керуючись статтями 106, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Свен Центр" до Головного управління ДФС у Київській області про визнання частково протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - залишити без руху.
2. Встановити строк для усунення недоліків позовної заяви до 15 січня 2016 року.
3. Копію ухвали надіслати позивачу.
4. Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Терлецька О.О.