23 червня 2015 року Житомир Справа № 806/5350/14
Категорія 8.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Романченка Є.Ю. ,
секретар судового засідання Длугаш О.В.,
за участю: представника позивача - Ніцоса А.А.,
представника відповідача - Самохвала А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Норинський щебзавод" до Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просив визнати недійсними та скасувати податкові повідомлення - рішення від 21.07.2014 № 0000362200 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 1410218,00 грн у повному обсязі, № 0000422200 у частині зменшення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток на 4782426,83 грн.
До початку судового засідання від Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області надійшло клопотання про закриття провадження у справі в частині позовних вимог про скасування податкового повідомлення - рішення від 21.07.2014 № 0000362200. Клопотання мотивовано тим, що рішенням Овруцької ОДПІ від 13.02.2015 заяву ПАТ "Норинський щебзавод" про податковий компроміс по податковому повідомленню - рішенню № 0000362200 погоджено.
Представник позивача у судовому засіданні щодо задоволення заявленого клопотання не заперечував.
Представник відповідача в засіданні суду клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Заслухавши думку осіб, які беруть участь у справі, прокурора, перевіривши матеріали справи, доводи клопотання про закриття провадження у зв'язку з примиренням та досягненням податкового компромісу, суд дійшов висновку, що його необхідно задовольнити, враховуючи таке.
В силу приписів частини 3 статті 51 та частини 2 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії адміністративного процесу та протягом всього часу судового розгляду, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі.
Примирення сторін є спільним волевиявленням, яким врегульовується спір шляхом взаємних поступок.
У відповідності до пункту 11-2 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України підставою для примирення сторін на будь-якій стадії процесу є досягнення податкового компромісу щодо сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств відповідно до підрозділу 9-2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.
Податковий компроміс, згідно зі пункту 1 підрозділу 9-2 розділу ХХ Податкового кодексу України, - це режим звільнення від юридичної відповідальності платників податків та/або їх посадових (службових) осіб за заниження податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року з урахуванням строків давності, встановлених статтею 102 цього Кодексу. Платник податків, який вирішив скористатися процедурою податкового компромісу, під час дії податкового компромісу за такі податкові періоди має право подати відповідні уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість, в яких визначає суму завищення витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств та/або суму завищення податкового кредиту з податку на додану вартість.
Абзацом 1 пункту 7 підрозділу 9-2 розділу ХХ Податкового кодексу України встановлено, що процедура податкового компромісу, встановлена цим підрозділом, поширюється також на неузгоджені суми податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість, визначені у податкових повідомленнях-рішеннях, щодо яких триває процедура судового та/або адміністративного оскарження, а також на випадки, коли платник податків отримав податкове повідомлення-рішення, за яким податкові зобов'язання не узгоджені відповідно до норм цього Кодексу. Досягнення податкового компромісу у такому разі здійснюється за заявою платника податків у письмовій формі до контролюючого органу про намір досягнення податкового компромісу. У таких випадках днем узгодження платником податків податкових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні, є день подання такої заяви до відповідного контролюючого органу. У разі несплати платником податків такого податкового зобов'язання у сумі, визначеній пунктом 2 цього підрозділу, таке податкове зобов'язання вважається неузгодженим.
За змістом пункту 11 підрозділу 9-2 розділу ХХ Податкового кодексу України податковий компроміс з урахуванням строків давності відповідно до статті 102 цього Кодексу застосовується до правовідносин, що виникли до 1 квітня 2014 року, та поширюється виключно на податкові зобов'язання з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість незалежно від того, проводилися перевірки контролюючих органів чи ні за такі періоди.
Оспорюваним у даній справі податковим повідомленням - рішенням Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 21 липня 2014 року № 0000362200, на підставі акту перевірки № 247/22-00-04865033 від 25.06.2014, збільшено суму грошового зобов'язання Публічного акціонерного товариства "Норинський щебзавод" з податку на додану вартість на загальну суму 1410218,00 грн, у тому числі: за основним платежем на 940145,00 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями - 470073,00 грн.
Донарахування грошового зобов'язання обґрунтовано, зафіксованим у зазначеному акті перевірки, висновком про порушення позивачем пунктів 198.1, 198.2, 198.3 статті 198 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено заниження ПАТ "Норинський щебзавод" податку на додану вартість за період з березня до грудня 2013 року на суму 940145,00 грн.
Отже, до податкових зобов'язань, нарахованих оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням від 21.07.2014 № 0000362200, може бути застосована процедура податкового компромісу.
Відповідно до абз. 1, 2 п. 3.12 Методичних рекомендацій щодо особливостей уточнення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу, затверджених наказом Державної фіскальної служби України від 17.01.2015 № 13, (далі - Методичні рекомендації), заява про компроміс по ППР для досягнення компромісу по неузгоджених сумах податкових зобов'язань (пункт 7 підрозділу 9-2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу) у випадках, визначених у абзацах 3, 4 та 5 пункту 2.2 цих Методичних рекомендацій, подається до контролюючого органу у довільній письмовій формі. У такій заяві доцільно зазначати дату, номер податкового повідомлення-рішення, стан узгодження, відповідний фіскальний або судовий орган, де перебуває на оскарженні податкове повідомлення-рішення, суму податку на прибуток та/або ПДВ, щодо якої платник податків бажає досягнути податкового компромісу (із зазначенням податкових (звітних) періодів, операцій, по яких були здійснені донарахування в акті перевірки, контрагентів тощо).
Як видно із матеріалів справи 04 лютого 2015 року Публічне акціонерне товариство "Норинський щебзавод" подало до Овруцької ОДПІ заяву про податковий компроміс по податковому повідомленню - рішенню від 21.07.2014 № 0000362200.
У силу приписів абзацу першого пункту 8 підрозділу 9-2 розділу ХХ Податкового кодексу України податковий компроміс вважається досягнутим після сплати платником податків узгоджених податкових зобов'язань згідно із цим підрозділом.
Відповідно до пункту 2 підрозділу 9-2 розділу ХХ Податкового кодексу України, сума заниженого податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість сплачується в розмірі 5 відсотків такої суми. При цьому 95 відсотків суми заниженого податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість вважаються погашеними, штрафні санкції не застосовуються, пеня не нараховується.
Сума погашеного податкового зобов'язання з податку на прибуток та/або податку на додану вартість в розмірі 95 відсотків внаслідок застосування податкового компромісу не враховується для визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств.
Публічним акціонерним товариством "Норинський щебзавод" перераховано до Державного бюджету 5 % від суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість, визначеної у спірному податковому повідомленні - рішенні, яка складала 47007,25 грн, про що свідчать матеріали справи.
Згідно зі абзацом 11 п. 3.12 Методичних рекомендацій, рішення щодо погодження/непогодження застосування процедури податкового компромісу приймається у довільній формі. При цьому в обов'язковому порядку в ньому зазначається: дата прийняття рішення; дата, номер Заяви про компроміс по ППР; дата, номер податкового повідомлення-рішення, загальна сума грошових зобов'язань по повідомленню-рішенню; відомості щодо оскарження податкового повідомлення-рішення в адміністративному/судовому порядку; наявність кримінального провадження; норми законодавства, що є підставою для прийняття цього рішення; загальна сума податкових зобов'язань, визначених контролюючим органом у податковому повідомленні-рішенні, щодо яких може бути застосований податковий компроміс (відповідно до розрахунку); загальна сума податкових зобов'язань, що підлягає сплаті платником податків для досягнення податкового компромісу (5 відсотків).
Таке рішення підписується керівником контролюючого органу та надсилається платнику податків у порядку, визначеному п. 3.5 цих Методичних рекомендацій (абз. 13 п. 3.12 Методичних рекомендацій).
Матеріалами справи підтверджено, що 13 лютого 2015 року Овруцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Житомирській області прийнято рішення щодо погодження застосування процедури податкового компромісу за Заявою про компроміс по податковому повідомленню - рішенню № 0000362200 від 21.07.2014, поданою ПАТ "Норинський щебзавод".
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що процедура податкового компромісу між платником податків і контролюючим органом по податкових зобов'язаннях з податку на додану вартість, визначених у податковому повідомленні-рішенні від 21 липня 2014 року № 0000362200, застосована у відповідності до підрозділу 9-2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, а фактичне досягнення податкового компромісу підтверджене належними доказами.
В абзаці другому пункту 8 підрозділу 9-2 розділу ХХ Податкового кодексу України визначено, що після досягнення податкового компромісу згідно із цим підрозділом такі зобов'язання не підлягають оскарженню та їх розмір не може бути змінений в інших податкових періодах.
У разі досягнення податкового компромісу перевірки щодо податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість за уточненими операціями у наступних періодах за зазначеними податками контролюючими органами не проводяться (п. 9 підрозділу 9-2 розділу ХХ Податкового кодексу України).
Підсумовуючи наведене, суд дійшов переконання про наявність законних передумов для примирення сторін у частині визнання недійсним та скасування податкового повідомлення - рішення від 21 липня 2014 року № 0000362200.
Суд вважає, що умови примирення стосуються прав та обов'язків сторін і предмета адміністративного позову та не суперечать закону і не порушують чиїх-небудь прав, свобод або інтересів.
У відповідності до пункту 3 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі якщо сторони досягли примирення.
За таких обставин, клопотання представника відповідача про закриття провадження в справі у зв'язку із досягненням між сторонами примирення через застосування податкового компромісу є обґрунтованим, відтак його необхідно задовольнити, а провадження у даній справі в частині визнання недійсним та скасування податкового повідомлення - рішення від 21 липня 2014 року № 0000362200 - закрити.
Керуючись статтями 51, 86, 133, 136, пунктом 3 частини 1 статті 157, пунктом 11-2 розділу VIII "Прикінцеві та Перехідні положення", статтями 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Клопотання представника відповідача задовольнити.
Провадження у адміністративній справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Норинський щебзавод" до Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області в частині визнання недійсним та скасування податкового повідомлення - рішення від 21 липня 2014 року № 0000362200 закрити у зв'язку з досягненням сторонами податкового компромісу.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Житомирського апеляціного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Є.Ю. Романченко
Повний текс ухвали виготовлено: 01 липня 2015 р.