Справа № 815/445/16
15 березня 2016 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Андрухіва В.В.
при секретарі Рижук В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі справу за адміністративним позовом голови Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1 до Овідіопольської районної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Овідіопольська районна державна адміністрація Одеської області, про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, -
Голова Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом до Овідіопольської районної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Овідіопольська районна державна адміністрація Одеської області, в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо включення до порядку денного засідання п'ятої сесії Овідіопольської районної ради VII скликання від 29.01.2016 року питання про висловлення недовіри Голові Овідіопольської районної державної адміністрації;
- визнати протиправним та скасувати рішення Овідіопольської районної ради VII скликаня від 29.01.2016 року "Про висловлення недовіри Голові Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1".
Свої вимоги позивач обгрунтовував наступним.
Розпорядженням Президента України від 25.08.2015 року № 678/2015-рп ОСОБА_1 призначено головою Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області.
29.01.2016 року Овідіопольська районна рада на пленарному засіданні затвердила порядок денний засідання п'ятої сесії Овідіопольської районної ради VII скликання, в якому за номером 37 було включено питання про висловлення йому недовіри як голові Овідіопольської районної державної адміністрації. За підсумками голосування було прийнято рішення Овідіопольської районної ради від 29.01.2016 року "Про висловлення недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_2". Позивач зазначає, що у голосуванні брало участь 24 депутати, з яких за відповідне рішення проголосував 21 депутат, не підтримало - 3 депутати. З урахуванням загальної кількості депутатського корпусу Овідіопольської районної ради, який налічує 36 осіб, рішення про висловлення недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації прийняте простою більшістю голосів від загального складу ради. На думку позивача, рішення ради про висловлення недовіри слід розглядати як таке, що приймається за результатами розгляду звіту голови відповідної районної державної адміністрації про виконання бюджету, програм соціально-економічного та культурного розвитку територій і делегованих повноважень. Рішення Овідіопольської районної ради про висловлення недовіри було прийняте за результатами обговорення доповіді автора проекту рішення, а не розгляду звіту позивача як голови районної державної адміністрації, що суперечить вимогам Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Тому позивач вважає, що оцінка його діяльності щодо виконання повноважень, делегованих Овідіопольською районною радою, а також щодо виконання рішень районної ради з питань відповідних програм за звітний період повинна здійснюватись депутатами районної ради на основі розгляду та обговорення відповідного звіту. Оскільки звіт щодо виконання відповідних програм для розгляду та обговорення до районної ради надано не було, позивач вважає, що об'єктивний та неупереджений контроль за станом їх виконання здійснити не можливо. Також позивач зазначив, що на теперішній час, можливості звітувати у голови Овідіопольської районної державної адміністрації не було, оскільки питання щодо представлення та заслуховування його звіту щодо виконання програм соціально-економічного і культурного розвитку, а також здійснення делегованих повноважень до порядку денного пленарного засідання Овідіопольської районної ради не вносилось. Тому, приймаючи рішення про висловлення недовіри без заслуховування звіту голови Овідіопольської районної державної адміністрації, Овідіопольською районною радою, на думку позивача, порушено норми чинного законодавства України, а саме: ч.2 ст.19, ч.6 ст.118, 119 Конституції України, ч.6 ст.34 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", п.28 ч.1 ст.43, ч.1 ст.72 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Також позивач вказує, що питання щодо висловлення недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації не було включено до порядку денного засідання сесії Овідіопольської районної ради в порядку, передбаченому Регламентом Овідіопольської районної ради, а внесено безпосередньо в день голосування на пленарному засіданні, однак, жодних мотивів невідкладності включення до порядку денного питання про недовіру та прийняття рішення з цього питання того ж дня відповідачем не наведено. Проект вказаного рішення у спосіб та строки, встановлені Законом України "Про доступ до публічної інформації", оприлюднено не було. Питання про недовіру голові Овідіопольської районної державної адміністрації було внесено до порядку денного сесії Овідіопольської районної ради з ініціативи депутата Овідіопольської районної ради ОСОБА_3, при цьому, проект вказаного рішення обговорювався в день призначення сесії (29 січня 2016 року) лише на засіданні постійної комісії з питань законності, правопорядку, прав громадян, депутатської діяльності, етики та гласності, у зв'язку з чим, на думку позивача, оскаржуване рішення прийнято з порушенням порядку, визначеного Регламентом для прийняття такого рішення. Також позивач зазначає, що рішення про висловлення недовіри прийняте необґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття. Додатково позивач пояснив, що в основу рішення про висловлення недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації ОСОБА_1 було покладено виключно думку Громадської ради при Овідіопольській районній державній адміністрації, існування якої базується на порушеннях норм чинного законодавства України. Громадська рада при Овідіопольській районній державній адміністрації діє у складі, який було затверджено розпорядженням виконуючого обов'язки голови районної державної адміністрації ОСОБА_4 від 19.02.2015 року № 108/А-2015. Відповідно до абзацу 7 п.10 Типового положення, членство в громадській раді припиняється на підставі рішення громадської ради у разі обрання члена громадської ради депутатом місцевої ради. Рішення громадської ради щодо припинення членства осіб, які були обрані депутатами місцевих рад відсутні (ОСОБА_5, ОСОБА_6). Строк повноважень складу громадської ради - два роки. Однак, відповідно до вимог п. 10-1 Типового положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 року № 996 "Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики", діяльність громадської ради підлягає достроковому припиненню у разі невиконання громадською радою без об'єктивних причин більшості заходів, передбачених річним планом її роботи. Так, план роботи Громадської ради при Овідіопольській районній державній адміністрації на 2015 рік, затверджений рішенням громадської ради від 12.03.2015 року, протокол № 2/3, більшість передбачених ним заходів виконано не було. Також, у висновках та рекомендаціях постійної комісії з питань законності, правопорядку, прав громадян, депутатської діяльності, етики та гласності від 26.01.2016 року № 10 зазначено, що винесення на розгляд районної ради питання про висловлення недовіри та підготовку проекту рішення районної ради про висловлення недовіри було здійснено на підставі інформації голови громадської ради ОСОБА_7 Однак, головою громадської ради при Овідіопольській районній державній адміністрації є ОСОБА_8 відповідно до рішення громадської ради від 19.02.2015 року, протокол № 1/3. У зв'язку з викладеним, позивач вбачає підстави вважати, що постійною комісією з питань законності, правопорядку, прав громадян, депутатської діяльності, етики та гласності не було забезпечено законність та перевірку достовірності викладеної в листі громадської ради інформації, в результаті чого було підготовлено та прийнято Овідіопольською районною радою неправомірне рішення про висловлення недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1
Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили задовольнити позов з наведених вище підстав.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити з підстав, викладених позивачем.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, надала суду письмові заперечення, згідно яких просила в задоволенні позову відмовити з тих підстав, що рішення від 29.01.2016 року № 68-VII "Про висловлення недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1" було прийняте депутатами Овідіопольської районної ради в межах наданих повноважень, з дотриманням процедури, визначеної законодавством України щодо висловлення недовіри голові місцевої державної адміністрації. Відповідач зазначив, що норми Конституції України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не містять жодних умов чи застережень щодо залежності висловлення недовіри голові відповідної місцевої державної адміністрації від результатів розвитку регіону, звіту голови районної державної адміністрації, присутності чи відсутності його на сесії та інше. Ані в статті 72 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ані в статті 34 Закону України "Про місцеві державні адміністрацїі" не визначено переліку підстав для висловлення недовіри голові відповідної місцевої державної адміністрації та не встановлено будь-яких обмежень щодо висловлення такої недовіри. Овідіопольська районна рада двічі, листами від 28.12.2015 року № 02-16/01-356 та від 14.01.2016 року № 02-16/01-11 зверталася до голови Овідіопольської районної державної адміністрації щодо необхідності підготовки та надання відповідних звітів на чергове пленарне засідання сесії районної ради. Листом від 31.12.2015 року № 3681/01-14/01/4006 голова районної державної адміністрації повідомив, що у зв'язку з відсутністю звітів структурних підрозділів Овідіопольської районної державної адміністрації та статистичної інформації за 2015 рік немає можливості надати звіт за 2015 рік у встановлений термін. Листом від 18.01.2016 року № 78/01-14/01/114 головою районної державної адміністрації було запропоновано заслухати звіт про виконання Програми соціально-економічного та культурно розвитку Овідіопольського району за 2015 рік після 15 лютого 2016 року. На думку відповідача, чинне законодавство не зазначає підстав для висловлення недовіри, тому вона може бути висловлена з приводу будь-яких зловживань чи правопорушень, як систематичних порушень прав органів місцевого самоврядування, так і одноразового грубого порушення. Тому, висловлення радою недовіри голові державної адміністрації можна вважати формою захисту прав органів місцевого самоврядування. Недовіра голові державної адміністрації може бути висловлена й у випадку, коли порушення прав органів місцевого самоврядування допускаються керівниками управлінь і відділів районної державної адміністрації, а її голова не вживає заходів для їх припинення. Відповідач не погоджується з посиланням голови районної державної адміністрації на відсутність звітів структурних підрозділів районної державної адміністрації, оскільки згідно зі ст. 11 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", керівники управлінь і відділів призначаються головою районної державної адміністрації та несуть перед ним персональну відповідальність за виконання службових обов'язків. На даний час неможливо здійснити контроль за виконанням повноважень, які районна рада делегувала районній державній адміністрації, а також за станом виконання бюджету району, програм соціально-економічного та культурного розвитку територій району в 2015 році, оскільки жоден із вказаних звітів для розгляду та обговорення до районної ради не наданий. Незважаючи на відсутність необхідних звітів, депутатам районної ради, в процесі здійснення передбачених законодавством повноважень, стало відомо про окремі порушення з боку голови Овідіопольської районної державної адміністрації законодавства в цілому та бюджетного законодавства, зокрема. В чому вони полягали було обґрунтовано в пояснювальній записці до проекту оспорюваного рішення, копію якої було надано всім депутатам районної ради разом з проектом рішення. Відповідно до протоколу засідання лічильної комісії від 29.01.2016 року № 3 про результати таємного голосування по висловленню недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1, в результаті підрахунку голосів, лічильна комісія встановила, що із загального складу ради - 36 депутатів, в голосуванні приймало участь 24 депутати, з них 21 депутат районної ради висловився "за недовіру", 3 депутати районної ради висловилось "проти недовіри". Під час засідання постійної комісії з питань законності, правопорядку, прав громадян, депутатської діяльності, етики та гласності 26.01.2016 року, за результатами розгляду питання "Про розгляд листа Громадської ради при Овідіопольській районній державній адміністрації та інших документів", було підготовлено висновки та рекомендації № 10, згідно з якими комісія вирішила вважати, що факти порушень особисто головою Овідіопольської районної державної адміністрації ОСОБА_1 Законів України "Про доступ до публічної інформації", "Про інформацію", "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні", наведені в листі громадської ради при Овідіопольській районній державній адміністрації, та факти порушень чинного законодавства відділами та управліннями районної державної адміністрації, наведені в інформації голови постійної комісії районної ради з питань законності, правопорядку, прав громадян, депутатської діяльності, етики та гласності ОСОБА_3, є такими, що суперечать чинному законодавству України, та можуть бути підставами для винесення на розгляд районної ради питання про висловлення недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації ОСОБА_1. 28.01.2016 року, після вивчення порушень, про які було наголошено на попередньому засіданні, було проведено повторне засідання постійної комісії з питань законності, правопорядку, прав громадян, депутатської діяльності, етики та гласності Овідіопольської районної ради, на якому голова комісії надав до розгляду проект рішення "Про висловлення недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1". За наслідками розгляду вказаного питання, комісією було підготовлено висновки та рекомендації від 28.01.2016 року № 11, відповідно до яких було вирішено включити до порядку денного пленарного засідання п'ятої сесії VII скликання питання про проект рішення районної ради "Про висловлення недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації ОСОБА_1". Згідно з пропозиціями та рекомендаціями президії Овідіопольської районної ради від 29.01.2016 року № 2/1 "Про рекомендований порядок денний п'ятої сесії районної ради VII скликання", президія районної ради вирішила рекомендувати районній раді розглянути рекомендований порядок денний на п'ятій сесії районної ради з внесеними змінами та доповненнями. Зокрема, було рекомендовано включити до порядку денного проект рішення районної ради "Про висловлення недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1". Протокол п'ятої сесії Овідіопольської районної ради сьомого скликання від 29.01.2016 року свідчить, що головуючий на початку сесійного засідання, проінформував депутатів районної ради про прийняте Президією районної ради рішення про виключення з порядку денного п'ятої сесії районної ради питання "Про внесення змін та доповнень до рішення районної ради від 25 грудня 2015 року № 23-VI "Про районний бюджет Овідіопольського району на 2016 рік", у зв'язку з тим, що районна державна адміністрація не надала проект рішення. Повідомив головуючий також щодо проекту рішення районної ради, внесеного головою постійної комісії районної ради з питань законності, правопорядку, прав громадян, депутатської діяльності, етики та гласності ОСОБА_3 "Про висловлення недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1". Після цього відбулося голосування за прийняття порядку денного за основу з виключенням третього питання: "Про внесення змін та доповнень до рішення районної ради від 25 грудня 2015 року № 23-УІ "Про районний бюджет Овідіопольського району на 2016 рік" та включенням до порядку денного питання: "Про висловлення недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1". За результатами голосування за основу, 23 депутати підтримало прийняття порядку денного, що є більшістю від загального складу ради. За прийняття порядку денного в цілому, з урахуванням змін та доповнень, голосування відбулося з аналогічними підсумками. Також відповідач зазначає, що голова районної ради наділений законними повноваженнями для внесення доповнень та змін до порядку денного, за умови погодження цих змін голосуванням більшістю голосів депутатів від загального складу ради. Вказані зміни були погоджені з депутатами районної ради та підтримані ними. 29 січня 2016 року відбулося засідання президії районної ради, а засідання постійної комісії з питань законності, правопорядку, прав громадян, депутатської діяльності, етики та гласності відбувалися 26 та 28 січня 2016 року. На підставі п. 6 ч. 2 ст. 19 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат районної ради ОСОБА_3, надав на розгляд депутатів районної ради проект відповідного рішення, посилаючись на відповідні норми законодавства України та Регламенту Овідіопольської районної ради. В обговоренні вказаного питання, зокрема, приймав безпосередню участь голова районної державної адміністрації ОСОБА_1, який був присутнім на вказаному засіданні сесії районної ради, про що свідчить протокол п'ятої сесії Овідіопольської районної ради сьомого скликання від 29.01.2016 року. Можливість виступити та взяти участь в обговоренні вказаного питання було надано всім бажаючим, тобто право особи на участь у процесі прийняття рішення, було забезпечене. Овідіопольська районна рада також заперечує проти позовної вимоги стосовно того, що оскаржуване рішення було прийнято з політичних мотивів, оскільки вимоги ч. 2 ст. 72 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" були дотримані відповідачем, а тому позивач не може знати достовірно депутати від яких політичних партій проголосували за висловлення йому недовіри, а може лише висловлювати власні припущення з цього приводу, які не можуть братися судом до уваги.
Заслухавши пояснення позивача та його представника, представника третьої особи на стороні позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Суд встановив, що розпорядженням Президента України від 25.08.2015 року № 678/2015-рп ОСОБА_1 призначено головою Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області.
На підставі розпорядження Овідіопольської районної державної адміністрації від 26.08.2015 року № 127/к-2015 ОСОБА_1 з 27.08.2016 року приступив до виконання повноважень голови Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області.
Листом від 31.12.2015 року № 3681/01-14/01/4006 голова районної державної адміністрації повідомив голову Овідіопольської районної ради про те, що в зв'язку з відсутністю звітів структурних підрозділів Овідіопольської районної державної адміністрації та статистичної інформації за 2015 рік немає можливості надати звіт за 2015 рік у встановлений термін.
Листом від 18.01.2016 року № 78/01-14/01/114 голова Овідіопольської районної державної адміністрації у відповідь на лист голови Овідіопольської районної ради від 14.01.2016 року № 02-16/01-11 повідомив про неможливість надання звіту про виконання Програми соціально-економічного та культурно розвитку Овідіопольського району за 2015 рік у строк до 20.01.2016 року та запропонував заслухати звіт після 15 лютого 2016 року.
01.12.2015 року рішенням Овідіопольської районної ради № 6-VII затверджено регламент Овідіопольської районної ради VII скликання.
Згідно Протоколу № 1 засідання лічильної комісії щодо розподілу обов'язків між членами лічильної комісії від 26.01.2016 року, обрано головою лічильної комісії ОСОБА_5, заступником - ОСОБА_9, секретарем - Ящук О.В.
Відповідно до протоколу № 2 засідання лічильної комісії по висловленню недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1 від 29.01.2016 року, комісією вирішено затвердити форми та текст бюлетеня для проведення таємного голосування по висловленню недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області.
Відповідно до протоколу засідання лічильної комісії від 29.01.2016 року № 3 про результати таємного голосування по висловленню недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1, у результаті підрахунку голосів лічильна комісія встановила, що із загального складу ради - 36 депутатів, в голосуванні приймало участь 24 депутати, з них 21 депутат районної ради висловився "за недовіру", 3 депутати районної ради висловилися "проти недовіри".
Під час засідання постійної комісії з питань законності, правопорядку, прав громадян, депутатської діяльності, етики та гласності 26.01.2016 року, за результатами розгляду питання "Про розгляд листа Громадської ради при Овідіопольській районній державній адміністрації та інших документів", було підготовлено висновки та рекомендації № 10, згідно з якими комісія вирішила вважати, що факти порушень особисто головою Овідіопольської районної державної адміністрації ОСОБА_1 Законів України "Про доступ до публічної інформації", "Про інформацію", "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні", наведені в листі громадської ради при Овідіопольській районній державній адміністрації, та факти порушень чинного законодавства відділами та управліннями районної державної адміністрації, наведені в інформації голови постійної комісії районної ради з питань законності, правопорядку, прав громадян, депутатської діяльності, етики та гласності ОСОБА_3, є такими, що суперечать чинному законодавству України, та можуть бути підставами для винесення на розгляд районної ради питання про висловлення недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації ОСОБА_1.
28.01.2016 року після вивчення порушень, про які було наголошено на попередньому засіданні, було проведено повторне засідання постійної комісії з питань законності, правопорядку, прав громадян, депутатської діяльності, етики та гласності Овідіопольської районної ради, на якому голова комісії надав до розгляду проект рішення "Про висловлення недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1".
За наслідками розгляду вказаного питання, комісією було підготовлено висновки та рекомендації від 28.01.2016 року № 11, відповідно до яких було вирішено включити до порядку денного пленарного засідання п'ятої сесії VII скликання питання про проект рішення районної ради "Про висловлення недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації ОСОБА_1" та внести на розгляд пленарного засідання п'ятої сесії VII скликання проект рішення районної ради "Про висловлення недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації ОСОБА_1" без змін та доповнень.
Згідно з пропозиціями та рекомендаціями президії Овідіопольської районної ради від 29.01.2016 року № 2/1 "Про рекомендований порядок денний п'ятої сесії районної ради VII скликання", президія районної ради вирішила рекомендувати районній раді розглянути рекомендований порядок денний на п'ятій сесії районної ради з внесеними змінами та доповненнями: було рекомендовано виключити з порядку денного п'ятої сесії районної ради питання "Про внесення змін та доповнень до рішення районної ради від 25 грудня 2015 року № 23-VI "Про районний бюджет Овідіопольського району на 2016 рік" та питання «Про звіт голови Овідіопольської районної державної адміністрації про виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку Овідіопольського району, бюджету на 2015 рік, делегованих районною радою повноважень; та включити до порядку денного проект рішення районної ради "Про висловлення недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1".
Як вбачається з Протоколу п'ятої сесії Овідіопольської районної ради сьомого скликання від 29.01.2016 року, головуючий на початку сесійного засідання проінформував депутатів районної ради про прийняте Президією районної ради рішення про виключення з порядку денного п'ятої сесії районної ради питання "Про внесення змін та доповнень до рішення районної ради від 25 грудня 2015 року № 23-VI "Про районний бюджет Овідіопольського району на 2016 рік", у зв'язку з тим, що районна державна адміністрація не надала проект рішення.
Згідно цього ж Протоколу, головуючий повідомив щодо включення до порядку денного питання "Про висловлення недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1", по якому проект рішення районної ради внесено головою постійної комісії районної ради з питань законності, правопорядку, прав громадян, депутатської діяльності, етики та гласності ОСОБА_3.
Після цього відбулося голосування за прийняття порядку денного за основу з виключенням третього питання: "Про внесення змін та доповнень до рішення районної ради від 25 грудня 2015 року № 23-VІ "Про районний бюджет Овідіопольського району на 2016 рік" та включенням до порядку денного питання: "Про висловлення недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1".
За результатами голосування за основу, 23 депутати підтримало прийняття порядку денного, що є більшістю від загального складу ради.
За прийняття порядку денного в цілому, з урахуванням змін та доповнень, голосування відбулося з аналогічними підсумками - «за» проголосувало 23 депутати.
Також судом встановлено, що депутат районної ради, голова постійної комісії районної ради з питань законності, правопорядку, прав громадян, депутатської діяльності, етики та гласності ОСОБА_3 надав на розгляд депутатів районної ради проект відповідного рішення, посилаючись на відповідні норми законодавства України та Регламенту Овідіопольської районної ради.
В обговоренні вказаного питання, зокрема, приймав безпосередню участь голова районної державної адміністрації ОСОБА_1, який був присутнім на вказаному засіданні сесії районної ради та якому було надано слово, що відображено в протоколі п'ятої сесії Овідіопольської районної ради VII скликання від 29.01.2016 року.
29.01.2016 року Овідіопольська районна рада шляхом таємного голосування, з дотриманням відповідної процедури, прийняла рішення № 68-VII, яким вирішено: «Висловити недовіру голові Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1; вказане рішення направити до Адміністрації Президента України для розгляду в установленому законом порядку».
Правовідносини між сторонами регулюються Конституцією України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", Законом України "Про місцеві державні адміністрації", Регламентом Овідіопольської районної ради.
Відповідно до абз. 6, 9 ст.118 Конституції України, місцеві державні адміністрації підзвітні і підконтрольні радам у частині повноважень, делегованих їм відповідними районними чи обласними радами. Обласна чи районна рада може висловити недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації, на підставі чого Президент України приймає рішення і дає обґрунтовану відповідь.
Частинами 1, 2 ст.72 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що місцеві державні адміністрації є підзвітними відповідним районним, обласним радам у виконанні програм соціально-економічного і культурного розвитку, районних, обласних бюджетів, підзвітними і підконтрольними у частині повноважень, делегованих їм відповідними районними, обласними радами, а також у виконанні рішень рад з цих питань. Районна, обласна рада може шляхом таємного голосування висловити недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації, на підставі чого Президент України приймає рішення і дає відповідній раді обгрунтовану відповідь.
Згідно з частинами 3, 6 ст.34 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", місцеві державні адміністрації підзвітні та підконтрольні відповідним радам у частині делегованих повноважень. Голови місцевих державних адміністрацій щорічно звітують перед відповідними радами з питань виконання бюджету, програм соціально-економічного та культурного розвитку територій і делегованих повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання, зокрема: затвердження регламенту ради (пункт 5); заслуховування звітів постійних комісій, керівників органів, які рада утворює, обирає та призначає (пункт 8); заслуховування звітів голів місцевих державних адміністрацій, їх заступників, керівників структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, бюджету, рішень ради із зазначених питань, а також про здійснення місцевими державними адміністраціями делегованих їм радою повноважень (пункт 28); прийняття рішення про недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації (пункт 29).
Згідно з п.3 ч.2 ст.9 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", повноваження голів місцевих державних адміністрацій можуть бути припинені Президентом України у разі висловлення недовіри простою більшістю голосів від складу відповідної ради.
Частинами 2, 3 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Рішення ради приймається відкритим (у тому числі поіменним) або таємним голосуванням. Таємне голосування обов'язково проводиться у випадках, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону.
Відповідно ч. 14 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 19 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", депутат місцевої ради має право вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання.
Відповідно до п.3.5.3 Регламенту Овідіопольської районної ради VII скликання, затвердженого рішенням Овідіопольської районної ради від 01.12.2015 року № 6-VII (далі - Регламент), у виняткових та вмотивованих авторами випадках пропозиції до порядку денного у письмовій формі можуть бути внесені депутатами районної ради на пленарному засіданні районної ради.
У пункті 3.2.3 Регламенту зазначено, що сесія районної ради є правомочною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради. Для визначення правомочності пленарного засідання сесії використовуються дані реєстрації, яка проводиться перед початком пленарного засідання працівниками загального відділу виконавчого апарату районної ради.
Вищезазначені норми Конституції України, як закону, що має найвищу юридичну силу, не містять жодних застережень щодо залежності висловлення недовіри голові відповідної місцевої державної адміністрації від результатів розвитку регіону, звіту голови адміністрації тощо.
Таким чином, законодавець на найвищому рівні закріпив право ради безпосередньо на висловлення недовіри голові місцевої державної адміністрації.
Крім того, ані в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні», ані в Законі України «Про місцеві державні адміністрації» не визначено переліку підстав для висловлення недовіри голові відповідної місцевої державної адміністрації та не встановлено будь - яких обмежень щодо висловлення такої недовіри.
Такої ж правової позиції дотримується Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 27.07.2012 року по справі за позовом голови Сімферопольської районної державної адміністрації Автономної Республіки Крим до Сімферопольської районної ради Автономної Республіки Крим (в ЄДРСР № 25636629).
Суд не бере до уваги твердження позивача про те, що висловлення недовіри не може бути самостійним, а є похідним від результатів та оцінки діяльності голови місцевої державної адміністрації за звітний період, оскільки прийняття рішення про висловлення недовіри на пленарному засіданні районної ради є правом відповідача, встановленим Конституцією України та вищенаведеними законодавчими актами. З цих же підстав суд не бере до уваги доводи позивача про відсутність підстав для висловлення йому недовіри відповідачем, оскільки такі підстави не встановлені ані Конституцією, ані законами України.
Стаття 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлює, що районна рада проводить свою роботу сесійно. Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні й інші акти у формі рішень, що доводяться до відома населення. Відповідно до частини 14 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", порядок скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовка і розгляд питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом роботи районної ради.
Таким чином, в межах чинного законодавства та відповідно до Регламенту районної ради, депутат районної ради ОСОБА_3, надав на розгляд депутатів районної ради проект рішення про висловлення недовіри голові районної державної адміністрації, посилаючись на відповідні норми законодавства України та Регламенту Овідіопольської районної ради.
Крім того, як встановлено судом, позивач був присутній при розгляді питання про висловлення йому не довіри, а також йому надавалося слово, що свідчить про дотримання права позивача на участь у прийнятті рішення відносно нього.
Твердження позивача про те, що дії Овідіопольської районної ради щодо включення до порядку денного засідання п'ятої сесії Овідіопольської районної ради VI скликання від 29.01.2016 року питання про висловлення йому недовіри є протиправними, суд вважає необгрунтованими, оскільки голова районної ради наділений законними повноваженями на внесення доповнень та змін до порядку денного, за умови погодження цих змін голосуванням більшістю голосів депутатів від загального складу ради. Вказані зміни були погоджені з депутатами районної ради та підтримані ними.
Доводи позивача про те, що питання висловлення недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації не було включено до порядку денного засідання сесії Овідіопольської районної ради VII скликання в порядку, передбаченому Регламентом Овідіопольської ради, а було внесено безпосередньо в день голосування на пленарному засіданні, і проект вказаного рішення обговорювався в день призначення сесії (29 січня 2016 року) лише на засіданні постійної комісії з питань законності, правопорядку, прав громадян, депутатської діяльності, етики та гласності - спростовуються встановленими судом обставинами щодо розгляду цього питання двічі (26 та 28 січня 2016 року) на засіданнях вищевказаної комісії.
Також, суд вважає безпідставними твердження позивача про те, що оскаржуване рішення приймалось з політичних мотивів, оскільки голосування з цього питання відповідно до вимог закону було таємним, і позивач не може достовірно знати, депутати від яких політичних партій проголосували за висловлення йому недовіри, а ці твердження є припущеннями.
Таким чином, рішення Овідіопольської районної ради VII скликання від 29.01.2016 року № 68-VII "Про висловлення недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1" свідчить про волевиявлення територіальної громади, а відтак не порушує жодної правової норми.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Овідіопольська районна рада при прийнятті оспорюваного рішення діяла на підставі, в межах наданих їй повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що відповідач довів суду правомірність своїх дій щодо включення до порядку денного засідання п'ятої сесії Овідіопольської районної ради VII скликання від 29.01.2016 року питання про висловлення недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації та рішення від 29.01.2016 року № 68-VII про висловлення такої недовіри.
Таким чином, у задоволенні адміністративного позову голови Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1 належить відмовити повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 6-9, 11, 71, 86, 159-163 КАС України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову голови Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1 до Овідіопольської районної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Овідіопольська районна державна адміністрація Одеської області, про визнання протиправними дій відповідача щодо включення до порядку денного засідання п'ятої сесії Овідіопольської районної ради VII скликання від 29.01.2016 року питання про висловлення недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації, визнання протиправним та скасування рішення Овідіопольської районної ради VII скликання від 29.01.2016 року № 68-VII "Про висловлення недовіри голові Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1" - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції - протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили уразі неподання апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст постанови суду виготовлено 21.03.2016 року.
Суддя: В.В.Андрухів
у позові відмовлено повністю.
21 березня 2016 року.