Господарський суд Чернігівської області
14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 676-311, факс 77-44-62
про порушення провадження у справі
"21" березня 2016 р. Справа № 927/234/16
Суддя Шморгун В.В., розглянувши матеріали позовної заяви № 05/2-32-16 від 11.03.16
Заступник прокурора Чернігівської області, вул. Князя Чорного, 9, м. Чернігів, 14000,
в інтересах держави
В особі: Державної екологічної інспекції в Чернігівській області, код ЄДРПОУ 34924790, вул.Малясова, 12, м. Чернігів, 14017
Відповідач: Державне підприємтсво "Остерське лісове господарство", код ЄДРПОУ 00993544, вул. 1 Травня 8, м. Остер, Козелецький район, Чернігівська область, 17044
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Державне агенство лісових ресурсів України, вул. Ш. Руставелі, 9-a, м. Київ, 01601
Предмет спору: про відшкодування збитків 69384,00 грн.
Під час підготовки справи до розгляду суд встановив, що предметом спору є відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природньому середовищу, внаслідок неналежного виконання посадовими особами Державного підприємства "Остерське лісове господарство" обов'язків по захисту, охороні лісових насаджень від незаконних рубок.
Згідно Статуту Державного підприємства "Остерське лісове господарство", затвердженого Наказом Державного комітету лісового господарства України №451 від 15.08.2007 Державне підприємство "Остерське лісове господарство" створене на підставі наказу Міністерства лісового господарства України від 31.10.1991 №133 "Про організаційну структуру управління лісовим господарством України", засноване на державній власності, належить до сфери управління Державного комітету лісового господарства України та входить до сфери управління Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства.
У відповідності до інформації, зазначеної на офіційному сайті Державного агентства лісових ресурсів України (http://dklg.kmu.gov.ua/forest/control/uk/index), 13.04.2011 Державний комітет лісового господарства України ліквідований і створено Державне агентство лісових ресурсів України.
Так, Указом Президента України від 13 квітня 2011 року N 458/2011 затверджено "Положення про Державне агентство лісових ресурсів України" (далі - Положення), натомість, Указ Президента України від 14 серпня 2000 року N 969 "Про Положення про Державний комітет лісового господарства України" визнано таким, що втратив чинність.
Таким чином, права і обовязки останнього перейшли до Державного агентства лісових ресурсів України
Відповідно до п. 36 ч. 4 Положення Держлісагентство України відповідно до покладених на нього завдань: утворює, ліквідовує, реорганізовує підприємства, установи та організації, затверджує їх положення (статути), в установленому порядку призначає на посаду та звільняє з посади їх керівників, формує кадровий резерв на посади керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держлісагентства України, виконує інші функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери управління Держлісагентства України.
Згідно до п. 30 ч. 4 "Положення про Державне агентство лісових ресурсів України", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2014 № 521, Держлісагентство відповідно до покладених на нього завдань здійснює управління об'єктами державної власності, які належать до сфери управління Держлісагентства.
За приписами ч. 1 ст. 27 Господарського процесуального кодексу України у справах щодо майна господарських організацій, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, господарський суд залучає орган державної влади, що здійснює управління корпоративними правами, до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Відповідно до ч.1 ст.167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Таким чином, Державне агентство лісових ресурсів України є органом державної влади, що здійснює управління корпоративними правами Державного підприємства "Остерське лісове господарство".
За наведених обставин суд вважає необхідним залучити Державне агентство лісових ресурсів України до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, оскільки рішення з даного спору може вплинути на його права та обов'язки.
При цьому, суд зазначає, що за приписами статті 27 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити або допустити до участі у справі.
Відповідно до п. 1.6 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" питання про допущення або залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, до участі у справі вирішується ухвалою суду про прийняття позовної заяви до розгляду (із зазначенням про це в ухвалі про порушення провадження у справі) або під час розгляду справи, але до прийняття господарським судом рішення, з урахуванням того, чи є у цієї особи юридичний інтерес у даній справі. Саме лише зазначення в позовній заяві та/або у вступній частині судового рішення певного підприємства чи організації як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, без вирішення судом питання щодо її допущення або залучення до участі у справі не надає їй відповідного процесуального статусу.
Що ж до наявності юридичного інтересу у третьої особи, то у вирішенні відповідного питання суд має з'ясовувати, чи буде у зв'язку з прийняттям судового рішення з даної справи таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов'язки, або змінено її наявні права та/або обов'язки, або позбавлено певних прав та/або обов'язків у майбутньому.
У позовній заяві прокурор клопотання про залучення Олишівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача не надав, підстав такого залучення не зазначив.
Керуючись ст. 27, 29, 61, 64, 65 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Порушити провадження у справі та прийняти заяву до розгляду.
2. Розгляд справи призначити на "29" березня 2016 р. о 10:00.
3. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: 14000 м.Чернігів, проспект Миру 20, кімната № 4.
4. Залучити у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державне агенство лісових ресурсів України (вул. Ш. Руставелі, 9-a, м. Київ, 01601);
5. Зобов'язати позивача:
- надіслати копію позовної заяви та додані до неї документи третій особі, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державному агенству лісових ресурсів України (вул. Ш. Руставелі, 9-a, м. Київ, 01601), докази направлення копії позовної заяви з доданим до неї документами надати суду.
Зобов'язати прокурора, позивача надати:
- власне письмове підтвердження того, що в провадженні господарського суду або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує господарський спір, не має справи між тими ж сторонами, про той же предмет та з тих же підстав, а також не має рішення цих органів з такого спору;
- повний текст Положення про лісовий заказник місцевого значення "Олишівська дача";
- оригінали усіх документів по справі (для огляду).
6. Зобов'язати відповідача:
- надати докази на підтвердження цивільної дієздатності юридичної особи, а саме: статут (положення), наказ про призначення керівника та/або інші документи;
7. Запропонувати відповідачу:
- надати відзив на позов у порядку ст. 59 Господарського процесуального кодексу України з поданням доказів (копій та оригіналів для огляду) на підтвердження викладених у ньому обставин та докази направлення цих документів позивачу.
8. Зобов'язати третю особу надати:
- письмові пояснення по справі.
9. Сторонам забезпечити явку представників з належними повноваженнями та документами, які посвідчують особу.
Звернути увагу сторін на те, що відповідно до п. 5 ст. 83 ГПК України господарський суд має право стягувати в доход державного бюджету з винної сторони штраф до 1700 грн. за ухилення від вчинення дій, покладених господарським судом на сторону.
Суддя Шморгун В.В.