Ухвала від 17.03.2016 по справі 804/10273/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2016 рокусправа № 804/10273/15

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Лукманової О.М.

суддів: Божко Л.А. Прокопчук Т.С.

при секретарі: Сонник А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Інтермікро Дельта, Інк» на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2015 року по справі № 804/10273/15 за позовом Приватного акціонерного товариства «Інтермікро Дельта, Інк» до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені,-

ВСТАНОВИЛА:

У серпні 2015 року ПрАТ «Інтермікро Дельта, Інк» (далі по тексту - позивач) звернулось до суду з позовом до ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач), в якому просило скасувати рішення № 0013041702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, винесене 08.05.2015 року виконуючим обв'язки начальника ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області ОСОБА_2 щодо застосування до ПрАТ «Інтермікро Дельта, Інк» суми штрафу у розмірі 27988,97 грн. та пені у розмірі 3353,00 грн.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.10.2015 року в задоволенні позовних вимог ПрАТ «Інтермікро Дельта, Інк» відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції ПрАТ «Інтермікро Дельта, Інк» подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити у повному обсязі. Свої вимоги обґрунтувало тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт зазначив, що рішення податкового органу про застосування штрафних санкцій підлягає скасуванню у зв'язку з прийняттям його неналежним органом, який здійснює територіальне представництво ДФС у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська. Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року № 311 утворено територіальні органи Державної фіскальної служби, утворено ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області, однак оскаржуване рішення винесено ліквідованою ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області. Апелянт вказував на порушення допущені під час винесення рішення, а саме5 у випадку несплати платником єдиного внеску до 20 числа наступного місяця, нарахування санкцій повинно здійснюватись, починаючи із 21 числа наступного місяця до фактичної сплати недоїмки, оскаржуване рішення складене відповідно до додатку 9 до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, щ о є порушенням.

Справа розглянута згідно ч. 1 ст. 41 КАС України, за відсутності осіб, які беруть участь у її розгляді.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Суд першої інстанції відмовляючи в задоволенні позовних вимог, вимоги виходив з того, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум, за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до чинного законодавства. Суд першої інстанції вказував, що позивач до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області подавав скаргу на рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0013041702 від 08.05.2015 року, яка згідно рішення про результати розгляду скарг ГУ ДФС у Дніпропетровській області №5963/10/04-36-10-07-09 задоволена, скасовано рішення №0013041702. Суд першої інстанції вказував, що у разі скасування вимоги або рішення органу доходів і зборів про нарахування пені та накладення штрафу вони вважаються відкликаними з дня прийняття рішення органу доходів і зборів вищого рівня про повне або часткове задоволення скарги, про що зазначається в рішенні відповідного органу доходів і зборів, таким чином, оскаржуване рішення №0013041702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є скасованим, вважається відкликаним.

Матеріалами справи встановлено, що 08.05.2015 року ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів прийнято рішення №0013041702 про застосування до ПрАТ «Інтермікро Дельта, Інк» штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, згідно якого до позивача застосований штраф в розмірі 27988,97 грн. (10%) та нарахована пеня у розмірі 3353,00 грн. (0,1%) від суми недоїмки) за період з 23.09.2013 року до 04.10.2013 року.

ПрАТ «Інтермікро Дельта, Інк» скористалось своїм правом подати скаргу на прийняте рішення. 21.05.2015 року позивачем подано до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області скаргу, в якій просило скасувати рішення від 08.05.2015 року № 0013041702.

Рішенням про результати розгляду скарг ГУ ДФС у Дніпропетровській області №5963/10/04-36-10-07-09 від 18.06.2015 року, скасовані рішення ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська від 08.05.2015 року, зокрема №0013041702.

Тобто оскаржуване рішення скасоване вищестоящим за податковий орган, який прийняв рішення.

Встановлено, що ПрАТ «Інтермікро Дельта, Інк» звернулось з скаргою до ДФС України, в якій просило скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0013051702 від 08.05.2015 року.

Рішенням про результати розгляду скарг ДФС України №16115/6\99-99-10-01-07-25 від 31.07.2015 року, залишено без змін рішення про результати розгляду первинних скарг від 18.06.2015 року №5963/10/04-36-10-07-09, скаргу позивача залишено без задоволення у зв'язку з тим, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0013051702 від 08.05.2015 року вже є скасованим правомірно.

Відповідно до п. 1 ч. 1, ч. 4 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами. Особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для страхувальників є календарний місяць.

Відповідно до ч.ч. 1, 3, 10, 11, 14 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу доходів і зборів, яким прийнято це рішення. Оскарження рішення органу доходів і зборів про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом доходів і зборів вищого рівня та/або центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов'язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки. Порядок, строки та процедура оскарження вимоги про сплату єдиного внеску поширюються на оскарження рішень органу доходів і зборів щодо нарахування пені та застосування штрафів.

Таким чином, згідно ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску. Орган доходів і зборів, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Якщо протягом цього строку вмотивоване рішення органом доходів і зборів не надсилається платнику єдиного внеску, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску.

У платника єдиного внеску існує право оскаржити рішення органу доходів і зборів до органу вищого рівня, протягом десяти днів з дати отримання рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені. Позивачем було оскаржено рішення № 0013041702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, винесене 08.05.2015 року.

Відповідно до п. 4.4 - 4.6 Порядку розгляду органами доходів і зборів скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України № 452 від 09.09.2013 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.09.2013 року за № 1593/24125 (дійсного на час виникнення спірних правовідносин), орган доходів і зборів при розгляді скарги перевіряє законність і обґрунтованість винесення вимоги або рішення, що оскаржуються, і приймає одне з таких рішень: залишає вимогу або рішення, що оскаржуються, без змін, а скаргу - без задоволення; скасовує в певній частині вимогу або рішення, що оскаржуються, і не задовольняє скаргу в певній частині; скасовує в повному обсязі вимогу або рішення, що оскаржуються, і задовольняє скаргу; направляє скаргу на новий розгляд до відповідного територіального органу доходів і зборів; залишає скаргу без розгляду. У разі скасування вимоги або рішення органу доходів і зборів про нарахування пені та накладення штрафу вони вважаються відкликаними з дня прийняття рішення органу доходів і зборів вищого рівня про повне або часткове задоволення скарги, про що зазначається в рішенні відповідного органу доходів і зборів. Рішення, прийняте за розглядом скарги, може бути менш сприятливе для скаржника, ніж рішення, яке оскаржувалося.

Рішенням ГУ ДФС у Дніпропетровській області №5963/10/04-36-10-07-09 від 18.06.2015 року про результати розгляду скарг, скасоване рішення від 08.05.2015 року, зокрема №0013041702.

Оскаржуване рішення є скасованим у досудовому порядку.

Колегія суддів зазначає, що у зв'язку з скасуванням оскаржуваного рішення від 08.05.2015 року №0013041702, таке рішення є відкликаним та не чинним. Скасоване рішення не має та не спричиняє для позивача будь-яких наслідків.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням вимог матеріального та процесуального права.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Інтермікро Дельта, Інк» - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2015 року по справі № 804/10273/15 - залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: О.М. Лукманова

Суддя: Л.А. Божко

Суддя: Т.С. Прокопчук