Постанова від 18.03.2016 по справі 826/20579/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

18 березня 2016 року № 826/20579/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доНаціонального антикорупційного бюро України, Конкурсної комісії Національного антикорупційного бюро України

провизнання протиправними дій, скасування рішення,

ОБСТАВИНИСПРАВИ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся з позовом до Національного антикорупційного бюро України (далі по тексту - відповідач-1) та Конкурсної комісії Національного антикорупційного бюро України (далі по тексту - відповідач-2) про визнання неправомірними дій та рішення відповідача - 2 про недопущення ОСОБА_1 до подальшої участі у конкурсі на заміщення вакантної посади детектива Національного антикорупційного бюро України та безпідставного недопущення позивача до співбесіди.

Позовні вимоги обґрунтовані неправомірністю дій відповідачів щодо недопущення позивача до подальшої участі у конкурсі на заміщення вакантної посади детектива Національного антикорупційного бюро України.

Представник відповідача - 1 проти позовних вимог заперечив з підстав правомірності прийняття оскаржуваного рішення щодо недопущення ОСОБА_1 до подальшої участі у конкурсі на заміщення вакантної посади детектива Національного антикорупційного бюро України та правомірністю таких дій.

На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України суд дійшов переконання про можливість подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 подані на конкурс документи на заміщення вакантної посади детектива у Національному антикорупційному бюро України.

За результатами проходження тестування 15.07.2015р. на знання законодавства, позивач набрав 71 бал.

За результатами проходження тестування загальних здібностей (General Skills), позивач набрав 16,5 «Сирих» балів та 27,5 «Загальних» балів.

Не набравши достатню кількість балів на тестуванні загальних здібностей (General Skills), позивача не було допущено до наступного етапу конкурсного відбору - ММРІ-2 та Співбесіди.

Незгода позивача з діями та рішенням відповідача - 2 про недопущення його до подальшої участі у конкурсі на заміщення вакантної посади директора Національного антикорупційного бюро України обумовила звернутися до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи адміністративну справу, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Указом Президента України від 16.04.2015р. №217/2015 «Про утворення Національного антикорупційного бюро України» утворено Національне антикорупційне бюро України.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 14.10.2014, № 1698-VII "Про Національне антикорупційне бюро України" Національне антикорупційне бюро України (далі - Національне бюро) є державним правоохоронним органом, на який покладається попередження, виявлення, припинення, розслідування та розкриття корупційних правопорушень, віднесених до його підслідності, а також запобігання вчиненню нових.

Завданням Національного бюро є протидія кримінальним корупційним правопорушенням, які вчинені вищими посадовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та становлять загрозу національній безпеці.

Частиною першою статті 6 Закону України від 14.10.2014, № 1698-VII "Про Національне антикорупційне бюро України" передбачено, що керівництво діяльністю Національного бюро здійснює його Директор, який призначається на посаду та звільняється з посади Президентом України в порядку, визначеному цим Законом.

Згідно частини третьої статті 10 Закону України від 14.10.2014, № 1698-VII "Про Національне антикорупційне бюро України" директор Національного бюро утворює конкурсні комісії, які проводять конкурс на зайняття вакантних посад у Національному бюро. Директор Національного бюро включає до складу конкурсної комісії представників, визначених Радою громадського контролю при Національному бюро (не більше трьох осіб у складі однієї конкурсної комісії).

Положення про конкурсні комісії та регламент їх роботи визначаються Директором Національного бюро.

Повідомлення про оголошення конкурсу на зайняття посади у Національному бюро розміщується на офіційному веб-сайті Національного бюро не пізніше ніж за десять днів до завершення строку подання заяв на участь у конкурсі.

Конкурс на зайняття посад у Національному бюро передбачає складання кваліфікаційного іспиту (тестування) та проведення співбесіди.

Як вбачається з матеріалів справи, Розпорядженням Директора Національного антикорупційного бюро України від 05 травня 2015 року № 5-р оголошено конкурс на заміщення вакантних посад Детективів у Національному антикорупційному бюро України (далі - НАБУ).

Для проведення конкурсу на зайняття вакантних посад у НАБУ створено Конкурсну комісію з проведення конкурсу на зайняття вакантних посад у Національному антикорупційному бюро України, яка повинна здійснювати свою діяльність на засадах відкритості, гласності, законності, рівності прав членів конкурсної комісії, колегіальності прийняття рішень конкурсною комісією, незалежності, об'єктивності та обґрунтованості рішень конкурсної комісії, недискримінаційного ставлення до кандидатів на зайняття вакантних посад.

Порядок проведення відкритого конкурсу для призначення на посади Національного бюро визначено наказом Директора Національного антикорупційного бюро України від 23 квітня 2015 року № 3-н (далі - Порядок).

Відповідно до п. 4 Порядку конкурс передбачає складання кваліфікаційного іспиту (тестування) та проведення співбесіди.

Кваліфікаційний іспит (тестування) включає тестування на знання законодавства, психологічне тестування, тестування загальних здібностей, а для посад начальницького складу - також тестування з фізичної підготовки. В окремих випадках за рішенням Директора Національного бюро кваліфікаційний іспит може бути обмежений тестуванням на знання законодавства.

Згідно з п. 7 Порядку, Директор Національного бюро оприлюднює на офіційному веб-сайті Національного бюро оголошення про проведення конкурсу не пізніше ніж за десять днів до завершення строку подання заяв на участь у конкурсі.

В оголошенні про проведення конкурсу зазначаються:

1) адреса, за якою приймаються (на яку надсилаються) документи, та номери телефонів;

2) назви вакантних посад із зазначенням інформації щодо основних функціональних обов'язків, розміру та умов оплати праці (грошового забезпечення);

3) основні вимоги до кандидатів;

4) термін прийняття документів (протягом 10 календарних днів з дня оголошення про проведення конкурсу);

5) посилання на аплікаційну форму.

Відповідно до п. 8 Порядку, особи, які бажають взяти участь у конкурсі, подають до конкурсної комісії Національного бюро такі документи:

1) заяву про участь у конкурсі встановленого зразка;

2) заповнену особову картку (форма П-2 ДС) з відповідними додатками;

3) дві фотокартки розміром 4x6 см;

4) копію документа, який посвідчує особу;

5) копії документів про освіту, підвищення кваліфікації, присвоєння вченого звання, присудження наукового ступеня;

6) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за рік, що передує року, в якому було, оприлюднено оголошення про конкурс, заповнену кандидатом власноруч;

7) копію військового квитка (для військовослужбовців або військовозобов'язаних);

8) довідку про допуск до державної таємниці (у разі наявності такого допуску);

9) письмову згоду на обробку персональних даних.

Пунктом 11 Порядку передбачено, що інформація про дату і місце проведення кваліфікаційного іспиту (тестування) оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного бюро.

Відповідно до п. 12 Порядку перелік тестових питань і тестових завдань для проведення кваліфікаційного іспиту (тестування) затверджується Директором Національного бюро.

Перелік тестових питань і приклади тестових завдань, перелік актів законодавства, за якими буде проводитися кваліфікаційний іспит (тестування), відкриті для загального доступу і розміщуються на офіційному веб-сайті Національного бюро.

Пунктом 14 Порядку визначено, що до співбесіди допускаються кандидати, які пройшли тестування з відсотком успішності, визначеним Конкурсною комісією.

06 липня 2015 року наказом Національного антикорупційного бюро України №13-н внесені зміни до п. 4 Порядку, який викладено у наступній редакції:

«Конкурс передбачає складання кваліфікаційного іспиту (тестування) та проведення співбесіди.

Кваліфікаційний іспит (тестування) включає тестування на знання законодавства, психологічне тестування, тестування загальних здібностей, а для посад начальницького складу - також тестування з фізичної підготовки.

Кандидат на посаду в Національному бюро допускається до наступних етапів конкурсу лише за умови успішного складання тестування на знання законодавства.

Психологічне тестування та тестування загальних здібностей має рекомендаційний характер та враховується конкурсною комісією при прийнятті рішення під час співбесіди.

В окремих випадках за рішенням Директора Національного бюро кваліфікаційний іспит може бути обмежений тестуванням на знання законодавства».

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, ОСОБА_1 за результатами проходження тестування 15.07.2015р. на знання законодавства набрав 71 бал; за результатами проходження тестування загальних здібностей (General Skills) набрав 16,5 «Сирих» балів та 27,5 «Загальних» балів.

У зв'язку з не набранням достатньої кількості балів на тестуванні загальних здібностей (General Skills), позивача не було допущено до наступного етапу конкурсного відбору - ММРІ-2 та Співбесіди.

Судом встановлено, що конкурсною комісією під час засідання 17 липня 2015 року було прийнято рішення, оформлене протоколом засідання комісії № 20, яким встановлено прохідний сирий бал на рівні 20 для тестування загальних здібностей (General Skills).

У той же час, конкурсна комісія наділена повноваженнями самостійно встановлювати відсотки успішності для тестування, у тому числі й щодо тестування загальних здібностей (General Skills).

При цьому, в силу п. 4 Порядку психологічне тестування та тестування загальних здібностей має рекомендаційний характер та враховується конкурсною комісією під час проведення співбесіди.

Тобто, зазначена в п. 4 Порядку норма про те, що тестування загальних здібностей (General Skills) носить не імперативний, а рекомендаційний характер, застосовується під час проходження співбесіди лише до тих кандидатів, які подолали встановлений конкурсною комісією відсоток успішності та були запрошені до цього етапу.

Як зазначив позивач у позовній заяві, тестування загальних здібностей він пройшов із результатом 16,5 балів, в той час як конкурсною комісією було офіційно встановлено відсоток успішності в 20 балів.

Наведені обставини свідчать про безпідставність позовних вимог щодо визнання неправомірним рішення Конкурсної комісії Національного антикорупційного бюро України про недопущення ОСОБА_1 до подальшої участі у конкурсі на заміщення вакантної посади детектива Національного антикорупційного бюро України та безпідставного на його думку недопущення до співбесіди.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд прийшов до переконання про відмову в задоволенні позовних вимог.

Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

Керуючись вимогами статтями 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя І.М. Погрібніченко