Справа № 749/180/16-а
Номер провадження 2-а/749/19/16
17 березня 2016 року м.Щорс
Щорський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді - Чигвінцева М.С.,
при секретарі - Скорої Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні залу суду в м. Щорс справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду в Щорському районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій управління ПФУ в Щорському районі та зобов"язання управління ПФУ здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії , -
03.03.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Щорського районного суду Чернігівської області з вказаним позовом та просить визнати неправомірними та скасувати рішеня УПФ України в Щорському районі Чернігівської області від 23.02.2016 року № 526 /03 щодо відмови здійснити йому перерахунок пенсії , зобов"язати УПФ в Щорському районі здійснити перерахунок та виплату йому пенсії, призначеної відповідно до ЗУ " Про державну службу" в редакції, чинній на день призначення пенсії та Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 в редакції чинній на день призначення пенсії, з 01 грудня 2015 року без встановлення будь-якого строку та обмеження у часі у зв"язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, згідно з Постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013, на підставі довідки управління агропромислового розвитку Щорської районної державної адміністрації від 22.02.2016 року № 08-20/188 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Позивач надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність. Позовні вимоги підтримує та наполягає на їх задоволенні.
Представник відповідача в судовому засіданні відсутній. Надав суду заперечення на позов, які зводяться до того, що відповідно до п.5 Перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу, «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів» та інших. Просить в задоволенні позову відмовити.
Суд, дослідивши письмові докази, приходить до наступного.
ОСОБА_1 працював на посаді заступника голови, начальника управління агропромислового розвитку Щорської РДА, стаж державної служби 33 роки, 5 місяців.
З 18.02.2013 року йому призначена пенсія державного службовця, згідно ст. 37 ЗУ "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723, у розмірі 80% заробітної плати.
Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно -правових актів » з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів ( тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ,закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Відповідно до довідки управління агропромислового розвитку Щорської районної державної адміністрації від 22.02.2016 року № 08-20/188 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, заробітна плата на посаді заступника голови, начальника управління агропромислового розвитку Щорської РДА з 01.12.2015 року становить 7541,10 грн.
Відповідно до ч.1 ст. 58 Конституції України, закони та нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі.
Згідно з рішенням КСУ від 09.02.1999 року № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Вирішуючи позовні вимоги за позовом до суб'єкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобовязань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст. 8 Конституції України.
Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та ряд інших, у звязку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, виходячи з наступного.
Аналіз вищевикладеного положення дає підстави для висновку, що воно поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються ( в теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі).
Крім цього, вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються. Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій немає.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, норми ст. 37 Закону України «Про державну службу», діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.
Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» позивач , який у 2013 році вийшов на пенсію державного службовця з посади заступника голови, начальника управління агропромислового розвитку Щорської РДА, має право на перерахунок пенсії в зв"язку із підвищенням розміру заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу.
З 01 грудня 2015 року було підвищено розмір заробітної плати заступника голови, начальника управління агропромислового розвитку Щорської РДА до 7541,10 грн., що підтверджується довідкою управління агропромислового розвитку Щорської районної державної адміністрації від 22.02.2016 року № 08-20/188.
22.02.2016 року позивач звернувся до УПФ у Щорському районі Чернігівської області з заявою про перерахунок пенсії державного службовця в зв"язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям, однак 23.02.2016 року відповідач своїм рішенням № 526/03 відмовив йому у перерахунку пенсії.
Вказані обставини не заперечуються відповідачем, а тому суд бере їх за основу при вирішенні даного спору
Відповідно до ЗУ « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія перераховується зі строків, передбачених ч.4.ст.45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа. Суд вважає, що обчислення пенсії у розмірі 80 % , ОСОБА_1. має розраховуватись з 01.03.2016 року так як позивач звернувся за цим перерахунком до управління ПФ України в Щорському районі Чернігівської області 22.02.2016 року, оскільки суду не надано даних про те, що позивач звертався до ПФ України в Щорському районі Чернігівської області з питанням такого перерахунку раніше.
Підстав для проведення нарахування з 01.12.2015 року виходячи з розміру 80 % суми заробітної плати згідно довідки управління агропромислового розвитку Щорської РДА від 22.02.2016 року № 08-20/188, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ « Про державну службу» , та зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Щорському районі Чернігівської області нарахувати та виплатити суму заборгованості, що виникла як різниця між належними та такими , що підлягали виплаті, сумами пенсії з 01.12.2015 року по 01.03.2016 року включно не вбачається, тому в цій частині позовних вимог необхідно відмовити.
Враховуючи все вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної йому пенсії державного службовця з 01.03.2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати заступника голови, начальника управління агропромислового розвитку Щорської РДА, - державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 5, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ч.4.ст 45,ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», та керуючись ст.ст. 8,9, 17-19, 71, 79, 159, 161-162, 183-2 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Щорському районі Чернігівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії задовольнити частково.
Визнати неправомірним рішення № 526/03 від 23.02.2016 року управління Пенсійного фонду України в Щорському районі Чернігівської області про відмову ОСОБА_1 провести перерахунок пенсії державного службовця .
Зобов"язати управління Пенсійного фонду України в Щорському районі Чернігівської області провести ОСОБА_1 з 01.03.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 80 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищень: з 01.12.2015 року, відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно -правових актів » з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів ( тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ,закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Щорський районний суд з одночасним поданням апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Чигвінцев М.С.