Справа № 242/1070/16-а
Провадження № 2-а/242/32/16
16 березня 2016 року м. Селидове
Селидівський міський суд Донецької області в складі: головуючого судді Черкова В.Г., при секретарі Кідрон О.М., за участю представника відповідача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Селидове справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м.Селидове Донецької області про визнання неправомірним та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України м. Селидове Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування позову зазначила, що у вересні 2014 р. він набув право на пенсію за вислугою років на підставі ч.1 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру». 16.02.2016 р. звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. У перерахунку було відмовлено. Просив визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в м.Селидове Донецької області щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-89 від 02.02.2016 р. неправомірними; скасувати рішення Управління Пенсійного Фонду України в м.Селидове Донецької області про відмову в перерахунку пенсії з більшого заробітку № 367 від 18.02.2016 р.; зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м.Селидове Донецької області здійснити бабічу ОСОБА_3 перерахунок пенсії на підставі довідки Прокуратури Донецької області № 18-57-89 від 02.02.2016 р. про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 70 відсотків від суми місячної заробітної плати, починаючи з 01.03.2016 р. без обмежень граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час (12 місяців) з 01.03.2015 р.
Позивач в судове засідання не з'явився про день та час розгляду справи повідомлений належним чином. Надав суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав та просив розглянути справу в його відсутності.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення, в яких зазначив, що ОСОБА_2 знаходиться на обліку в УПФУ в м.Селидове Донецької області з 16.09.2014 р. як отримувач пенсії за вислугою років відповідно до ЗУ «Про прокуратуру». 16.02.2016 р. Бабіч звернувся до УПФУ в м.Селидове Донецької області із заявою про перерахунок пенсії по заробітку. 18.02.2016 р. в перерахунку було відмовлено через відсутність відповідного порядку перерахунку пенсії, скасуванню норм стосовно пенсійного забезпечення особам, яким призначається пенсія відповідно до вимог ЗУ «Про прокуратуру», надання довідки не за 60 календарних місяців роботи. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи і дослідивши законодавство, що регулює спірні правовідносини, встановив наступне.
Відповідно до ч.1 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 70 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Також, відповідно до ч.13 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Крім цього, відповідно до ч.17,18 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці.
ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 р. до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» внесено нову норму, згідно з якою максимальній розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальній розмір при призначенні пенсії до 80 % місячного заробітку.
Згідно з п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим законом, не поширюються на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим законом.
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її гранічного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Відповідно до ст..8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція має вищу юридичну силу, а її норми - нормами прямої дії.
У ст.22 Конституції України закріплено, що конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути відмінені при прийнятті нових законів або внесення змін в діючи закони, не допускається звуження змісту та об'єму існуючих прав та свобод.
Відповідно до ч.1 ст.58 Конституції України, закони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Статтею 8 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмежень конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, які потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами. Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст..22 Конституції України не допускається.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 2-15, 94, 158-163, 186, 267 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м.Селидове Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в м.Селидове Донецької області щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-89 від 02.02.2016 р. неправомірними.
Скасувати рішення Управління Пенсійного Фонду України в м.Селидове Донецької області про відмову в перерахунку пенсії з більшого заробітку № 367 від 18.02.2016 р.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м.Селидове Донецької області здійснити бабічу ОСОБА_3 перерахунок пенсії на підставі довідки Прокуратури Донецької області № 18-57-89 від 02.02.2016 р. про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 70 відсотків від суми місячної заробітної плати, починаючи з 01.03.2016 р. без обмежень граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час (12 місяців) з 01.03.2015 р.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Селидівський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Суддя