16 березня 2016 року справа № 823/89/16
м. Черкаси
10 год. 30 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мишенка В.В.,
при секретарі Гордієнку Ю.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до кредитної спілки "Добробут" про стягнення штрафу,
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулася національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, в якому просить стягнути з КС "Добробут" штраф у сумі 10200 грн.
Позов мотивований тим, що відповідач не сплатив у добровільному порядку штраф за правопорушення на ринку фінансових послуг відповідно до постанови від 29.07.2015 № 154/15-2 в сумі 10200 грн.
Представник позивача адміністративний позов підтримав в повному обсязі та просив розгляд справи провести без його участі.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи в судове засідання не з'явився, свого представника не направив, причини неявки суду не повідомив.
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Виходячи з положень ч. 2 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Кредитна спілка «Добробут» зареєстрована як суб'єкт господарювання - юридична особа з 19.02.2004, ідентифікаційний код 26491194, за видом діяльності КВЕД: 64,92 «Інші види кредитування».
З акту позивача від 20.07.2015. № 187/15-2 про правопорушення на ринку фінансових послуг суд встановив, що уповноваженими особами Нацкомфінпослуг виявлено ненадання КС «Добробут» до Нацкомфінпослуг аудиторського висновку за 2014 рік, що призвело до порушення відповідачем вимог ст. 14 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" від 12 липня 2001 року № 2664-III (далі - Закон № 2664-III), абз. 4-6 п. 2.1 розділу 2 Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаними кредитними спілками до Нацкомфінпослуг, затвердженого розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 25 грудня 2003 року N 177 (далі - Порядок № 177) в частині подання до Нацкомфінпослуг аудиторського звіту не пізніше першого червня року, наступного за звітним.
Даний акт у відповідності до супровідного листа № 4319/15-8/10 від 20.07.2015 та списку згрупованих відправлень направлений КС «Добробут».
Розглянувши матеріали справи про вищевказане правопорушення 29.07.2015. позивач прийняв постанову № 154/15-2 згідно з якою за вчинене правопорушення на ринку фінансових послуг наклав на відповідача штрафи в розмірі 10200 грн. Цей штраф позивач зобов'язав сплатити відповідача на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України (код бюджетної класифікації - 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
Відповідно дану постанову 30.07.2015 за вих. № 4594/15-8/10 направлено відповідачу для виконання (вручена 03.09.2015 у відповідності до рекомендованного повідомлення про вручення поштового відправлення № 0100130448059).
Спеціальним законом, який встановлює загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг, є Закон № 2664-III.
Відповідно до ст. 1 цього Закону, фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг. Не є фінансовими установами (не мають статусу фінансової установи) незалежні фінансові посередники, що надають послуги з видачі фінансових гарантій в порядку та на умовах, визначених Митним кодексом України; кредитна установа - фінансова установа, яка відповідно до закону має право за рахунок залучених коштів надавати фінансові кредити на власний ризик.
Частиною 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого указом Президента України від 23 листопада 2011 року N 1070/2011 (далі - Положення) передбачено, що Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.
Згідно до ч. 16 Положення, нацкомфінпослуг є юридичною особою, має відокремлене майно, що є державною власністю, самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
У відповідності до ст. 14 Закон № 2664-III, фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.
Згідно п. 2.1 Порядок № 177, достовірність і повнота річної фінансової звітності та звітних даних за рік повинна бути підтверджена аудитором (аудиторською фірмою), який (яка) внесений(а) до реєстру аудиторських фірм та аудиторів, які можуть проводити аудиторські перевірки фінансових установ, що ведеться Нацкомфінпослуг. Річна фінансова звітність подається не пізніше 28 лютого року, наступного за звітним. Річна фінансова звітність має бути наскрізно пронумерована, прошита та містити напис "Усього пронумеровано, прошито, скріплено печаткою та підписом __ аркушів", підпис керівника кредитної спілки із зазначенням його прізвища та ініціалів, підпис головного бухгалтера із зазначенням його прізвища та ініціалів, відбиток печатки кредитної спілки. Аудиторський висновок (звіт) подається не пізніше 01 червня року, наступного за звітним роком. Аудиторський висновок (звіт) подається разом з річною фінансовою звітністю, підтвердженою аудитором (аудиторською фірмою). Зазначені документи мають бути наскрізно пронумеровані, прошиті та містити напис "Усього пронумеровано, прошито, скріплено печаткою та підписом __ аркушів", підпис керівника кредитної спілки із зазначенням його прізвища та ініціалів, підпис головного бухгалтера із зазначенням його прізвища та ініціалів, відбиток печатки кредитної спілки. У супровідному листі до аудиторського висновку (звіту) мають бути зазначені відомості про адресу власної веб-сторінки кредитної спілки, за якою розміщено річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком (звітом), а також інформацію про видання, у якому опубліковано річну фінансову звітність та аудиторський висновок (звіт) відповідно до вимог статті 14 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні". У разі самостійного виявлення кредитною спілкою помилок, що містяться в раніше поданій річній фінансовій звітності, вона має право подати корегувальну річну фінансову звітність у паперовому вигляді не пізніше десяти календарних днів з дати кінцевого терміну подання такої звітності.
Право Нацкомфінпослуг застосовувати заходи впливу за порушення законодавства про фінансові послуги закріплено Положенням про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України затвердженого розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 20.11.2012 N 2319 та ст. 40 Закону № 2664-III.
Статтю 40 Закону № 2664-III встановлено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такі заходи впливу, зокрема накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
Аналогічні права закріплені пунктом 2.1 Положення N 2319, Нацкомфінпослуг може застосовувати такі заходи впливу: 1) зобов'язати порушника вжити заходів для усунення порушення; 2) вимагати скликання позачергових зборів учасників фінансової установи; 3) накладати штрафи в розмірах, передбачених статтею 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг"…
Пунктом 3 частини 1 статті 41 Закону № 2664-III закріплено, що за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім того, у відповідності до ч. 2 вказаної статті Закону рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді.
Суд звернув увагу, що доказів оскарження постанови від 29.07.2015 № 154/15-2 та доказів відсутності виявлених позивачем порушень відповідач суду не надав, штрафні санкції, визначені нею - не сплатив.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до п.2.1. Порядку організації роботи органів Державної казначейської служби України у процесі казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого наказом Державної казначейської служби України від 09.08.2013 № 128 (який діє на час судового розгляду справи), платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України є доходами загального фонду державного бюджету, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в головних управліннях Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та Державній казначейській службі України на ім'я органу Казначейства за балансовим рахунком 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету" Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 28.11.2000 № 119, у розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету.
Взявши до уваги викладене, а також враховуючи, що стягувачем у цьому спорі є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, суд дійшов висновку, що відповідна сума підлягає стягненню до Державного бюджету України через позивача на рахунки, відкриті в управлінні Державної казначейської служби за місцезнаходженням платника.
Крім того, відповідно до п. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Оскільки, ухвалою про відкриття провадження у справі від 29.02.2016 позивачу було відстрочено сплату судового збору до прийняття рішення у справі, а також враховуючи в сукопності положення ст. 106 і 94 КАС України, сума судового збору підлягає стягненню з позивача.
Керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 КАС України, суд,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з кредитної спілки "Добробут" (ідентифікаційний код 26491194) на користь Державного бюджету України (рахунок 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції" (символ звітності 106)) через Національну комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (ідентифікаційний код 38062828) штраф в розмірі 10200 (дясять тисяч двісті) грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (ідентифікаційний код 38062828) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Черкаського окружного адміністративного суду (р/р №31212206784002, отримувач - УДКСУ у м. Черкасах Черкаської області, код отримувача 38031150, МФО 854018) судовий збір в сумі 160 (сто шістдесят) грн.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку передбаченому ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Мишенко