Постанова від 10.03.2016 по справі 820/11995/15

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

10.03.2016 р. №820/11995/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,

при секретарі судового засідання - Кульчій А.М.,

за участю: представників позивача - Криворучко Г.В., Кретової І.Ю.,

представника відповідача - Матофій Л.Я.,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі міста Харкова до Харківського міського центру зайнятості, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Троїцький районний центр зайнятості про стягнення суми, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі міста Харкова, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківського міського центру зайнятості, в якому просить суд стягнути з відповідача суму у розмірі 15803,67 грн. за період січень, лютий 2015 року на відшкодування витрат на виплату достроково призначеної пенсії.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 12.02.2016 року залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Стахановський міський центр зайнятості.

Ухвалою суду, яка занесена до журналу судового засідання 10.03.2016 року, замінено на підставі ст. 55 КАС України третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Стахановський міський центр зайнятості на Троїцький районний центр зайнятості.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивач у відповідності до чинного законодавства направив своєчасно подання та відомості до Харківського міського центру зайнятості на відшкодування витрат на виплату та доставку достроково призначеної пенсії ОСОБА_5 Проте, відповідачем фактично відмовлено у відшкодуванні витрат на доставку призначеної пенсії ОСОБА_5 за період січень - лютий 2015р., повідомивши листом від 22.01.2015р., що згідно подання за жовтень - грудень 2014р. зазначені кошти були надлишково відшкодовано за витрати на виплату достроково призначеної пенсії та оплату послуг за доставку в сумі 15803,67 грн., через що заборгованість буде відкориговано шляхом здійснення взаємозаліку розрахунків при наступному відшкодуванні витрат. При цьому позивач також зазначив, що в січні та лютому 2015р. Пенсійним фондом своєчасно нараховано та виплачено пенсії особам, які достроково вийшли на пенсію. На теперішній час у відповідача існує заборгованість перед Пенсійним фондом у розмірі 15803,67 грн., яка виникла в результаті того, що центром зайнятості було самостійно проведено коригування заборгованості шляхом взаємозаліку розрахунків при відшкодуванні витрат за січень 2015р.

Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача Піженко С.В. через канцелярію суду надійшли письмові заперечення, в яких відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що позовні вимоги є необґрунтовані, оскільки виходячи з норм чинного законодавства відповідачем було надлишково відшкодовано витрати на виплату достроково призначеної пенсії та оплату послуг за їх доставку ОСОБА_5 в сумі 15803,67 грн., за жовтень - грудень 2014р., через те, що зазначена особа є мешканецем Луганської області, який був зареєстрований на обліку як безробітний в Стаханівським міським центром зайнятості Луганської області. Також представник відповідача вважає, що заборгованість за січень 2015р. повинна бути відкоригована. З огляду на зазначене, представник відповідача вважає, що відсутні правові підстави для перерахунку відповідачем коштів за січень, лютий 2015р. на відшкодування витрат на виплату достроково призначеної пенсії ОСОБА_5

Від директора Троїцького районного центру зайнятості Марченко В.З. через канцелярію суду надійшло клопотання, в якому представник третьої особи просить справу розглядати без участі представника третьої особи.

Представники позивача Криворучко Г.В., Кретова І.Ю. в судовому засіданні підтримали позовні вимоги в повному обсязі, просили їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та письмових поясненнях.

Представник відповідача Матофій Л.Я. у судовому засіданні заперечувала проти позову, просила відмовити у його задоволенні, посилаючись на наведені у письмових запереченнях обставини.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_5 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова з 22 серпня 2014 року та отримує пенсію за віком.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.1 Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 року № 280, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Статтею 49 Закону України "Про зайнятість населення" передбачено, що працівникам, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи роботодавця у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням закладів, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день вивільнення залишилось не менше 1,5 року до пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» гарантується право на достроковий вихід на пенсію.

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", виплата пенсій особам, які достроково вийшли на пенсію відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" у період до досягнення ними пенсійного віку здійснюється в установленому законодавством України порядку Пенсійним фондом України за рахунок коштів, що відшкодовуються фондом.

Зазначені правовідносини врегульовані Порядком відшкодування Пенсійному фонду України за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття витрат на виплату достроково призначеної пенсії та оплату послуг за її доставку, який затверджений наказом Міністерства соціальної політики України 11.02.2013 року № 47.

Положеннями зазначеного Порядку визначено механізм відшкодування витрат, пов'язаних з виплатою пенсій особам, яким вони призначені достроково, та оплатою послуг за їх доставку, а саме відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" таке відшкодування відбувається за письмовим клопотанням про достроковий вихід на пенсію безробітних, яке видається територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в районах, містах, районах у містах.

Відповідно до п.3 Порядку відшкодування Пенсійному фонду України за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття витрат на виплату достроково призначеної пенсії та оплату послуг за її доставку, відшкодування витрат Пенсійного фонду здійснюється на підставі подання щодо перерахування коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на відшкодування витрат Пенсійного фонду України на виплату достроково призначеної пенсії та оплату послуг за її доставку (далі - подання) (додаток 1) та списку осіб, яким достроково призначена пенсія відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" (додаток 2), які подаються головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві, управліннями Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - управління Пенсійного фонду) до 1 числа місяця, у якому проводяться виплати, до відповідного територіального органу.

Згідно п.4, п.5 Порядку відшкодування Пенсійному фонду України за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття витрат на виплату достроково призначеної пенсії та оплату послуг за її доставку, фінансування відповідним територіальним органам видатків на відшкодування витрат Пенсійного фонду у розмірі місячної потреби на ці виплати здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, до 06 числа місяця, у якому проводяться виплати. Протягом двох робочих днів після отримання коштів на рахунок відповідний територіальний орган перераховує кошти управлінню Пенсійного фонду.

При цьому, Наказом Міністерства соціальної політики України від 14.11.2014 року №895, "Про внесення змін до пункту 5 Порядку відшкодування Пенсійного фонду України за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття витрат на виплату достроково призначеної пенсії та оплату послуг за її доставку", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09 грудня 2014 року за № 1582/26359 внесено зміни в п.5 зазначеного Порядку, а саме: слова "територіальний орган де особи, яким достроково призначена пенсія, були зареєстровані як безробітні" замінити словами "відповідний територіальний орган". Зазначені зміни набирали чинності 30.12.2014 року.

З огляду на викладене, відшкодування витрат на виплату достроково призначеної пенсії ОСОБА_5, починаючи з 2015 року, покладено на Харківський міський центр зайнятості згідно подання пенсійного фонду.

Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі міста Харкова були направлені подання щодо перерахування коштів Фондом на відшкодування витрат Пенсійного фонду України на виплату пенсій, достроково призначеної, та оплати послуг за її доставку, разом з відповідними додатками за січень 2015р. в розмірі 14301,60 грн., та, відповідно за лютий 2015 року в розмірі 13981,20 грн. (а.с.18-27). Зазначені подання були отримані відповідачем, що підтверджується штампом на копії зазначених поданнях.

Згідно розрахунку суми заборгованості, у відповідача мається заборгованість в загальному розмірі 15803,67 грн. (а.с.96), що виникла внаслідок часткової сплати відповідачем коштів на відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату достроково призначеної пенсії та оплату послуг на її доставку за січень 2015р. в розмірі 11093,98 грн., за лютий 2015р. в розмірі 4709,69 грн.

Щодо доводів відповідача про те, що сплачені кошти Пенсійному фонду у період жовтень - грудень 2014р. були перераховані Харківським міським центром зайнятості за пенсіонера ОСОБА_5 помилково, а відтак суми відшкодування витрат мають бути відкориговано шляхом здійснення взаємозаліку розрахунків при наступному відшкодуванні витрат, суд зазначає наступне.

Положеннями Порядку відшкодування Пенсійному фонду України за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття витрат на виплату достроково призначеної пенсії та оплату послуг за її доставку, не передбачено коригування сум відшкодування в односторонньому порядку шляхом здійснення взаємозаліку розрахунків при наступному відшкодуванні витрат.

Враховуючи те, що Управлінням Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі міста Харкова не визнано коригування сум відшкодування витрат за пенсіонера ОСОБА_5, отже, такі суми не можуть бути віднесені на погашення відшкодування витрат за інший період січень - лютий 2015р.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність заборгованості на відшкодування витрат на виплату достроково призначеної пенсії за період січень 2015 року, лютий 2015 року у загальному розмірі 15803,67 грн., яка підлягає сплаті на користь позивача.

На підставі вищевикладеного, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 15803,67 грн., суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, через що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Враховуючи те, що постановою Харківського окружного адміністративного суду від 15.05.2015р. по справі №820/4490/15 відмовлено у задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі міста Харкова до Харківського міського центру зайнятості про визнання дій незаконними та стягнення суми, фактично в даній постанові встановлено відсутність обов'язку у відповідача сплачувати кошти на відшкодування витрат на виплату достроково призначеної пенсії пенсіонеру ОСОБА_5 за період жовтень - грудень 2014р., які були перераховані відповідачем за відповідний період Пенсійному фонду.

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу Харківському міському центру зайнятості його право на звернення з позовом до суду щодо повернення зайво сплачених коштів на відшкодування витрат на виплату достроково призначеної пенсії за період жовтень - грудень 2014р.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі міста Харкова до Харківського міського центру зайнятості, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Троїцький районний центр зайнятості про стягнення суми - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Харківського міського центру зайнятості на відшкодування витрат на виплату достроково призначеної пенсії за період січень 2015 року, лютий 2015 року у розмірі 15803,67 грн. (п'ятнадцять тисяч вісімсот три гривні 67 копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 16 березня 2016 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.