Постанова від 12.03.2016 по справі 813/6552/15

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2016 року № 813/6552/15

Львівський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючої судді - Потабенко В.А., суддів Сасевича О.М., Гулика А.Г.,

за участю секретаря судового засідання - Петрика Р.І.,

з участю:

представника позивача - Равлюка Т.І., згідно довіреності,

представника відповідача - Лесько Н.Р., згідно довіреності,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація КРТ" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним і скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

товариство з обмеженою відповідальністю "Корпорація КРТ" (далі - ТзОВ "Корпорація КРТ", позивач) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України, відповідач), в якій позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення ДФС України від 08.12.2015 року № 26220/6/99-99-20-04-02-15 ВПП про зміну основного місця обліку та переведення на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи іншого контролюючого органу.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що на адресу позивача поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення не надходило повідомлення за формою № 1-ВПП про включення позивача до Реєстру великих платників податків. Крім того, позивач зазначає, що згідно пункту 10.4, 10.14 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року № 1588, визначена неможливість проведення процедури переведення платника податків шляхом взяття на облік/зняття з обліку (зміни основного місця обліку) у зв'язку з наявністю незавершеної планової виїзної перевірки та процедури судового оскарження. Враховуючи вказане, позивач вважає, що оскаржуване рішення ДФС України № 26220/6/99-99-20-04-02-15 ВПП від 08.12.2015 року про зміну основного місця обліку та переведення на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, винесене відповідачем передчасно, адже на даний час в провадженні Львівського окружного адміністративного суду, Львівського апеляційного адміністративного суду та Вищого адміністративного суду знаходиться значна кількість адміністративних справа за позовом позивача до органів ДФС. На підставі наведеного, позивач просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, свою позицію виклала у письмових запереченнях на адміністративний позов, що надійшли на адресу суду 27.01.2016 року за вх. № 1683, суть яких полягає в наступному. У разі включення платника податків до Реєстру великих платників податків та отримання ним повідомлення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, про таке включення, платник податків зобов'язаний стати на облік у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, з початку податкового періоду (календарного року), на який сформовано Реєстр. У випадку, якщо великий платник податків не став на облік у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про зміну основного місця обліку та переведення їх на облік у контролюючі органи, що здійснюють супроводження великих платників податків. Також представник відповідача наголосила, що позивач отримав повідомлення за формою № 1 - ВПП про включення ТзОВ "Корпорація КРТ" до Реєстру великих платників податків на 2016 рік від 11.09.2015 року № 9509/6/99-99-20-04-02-15, що підтверджується повідомленням про вручення, яке долучено до матеріалів справи. Підсумовуючи все наведене, представник відповідача вважає, що оскаржуване рішення прийняте у відповідності до встановлених вимог податкового законодавства України, вчасно, відтак не підлягає скасуванню.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини по справі, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити повністю, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що наказом ДФС України "Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2016 рік" № 681 від 08.09.2015 року затверджено Реєстр великих платників податків на 2016 рік, до якого включено ТзОВ "Корпорація КРТ", ЄДРПОУ 37786903, під номером 1650.

Позивачу скеровувалося повідомлення про включення до Реєстру великих платників податків № 19509/6/99-99-20-04-02-15-ВПП від 11.09.2015 року, в якому було встановлено строк до якого позивачу слід звернутися до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, для зміни основного місця обліку.

Позивачем було отримане вказане повідомлення 24.09.2015 року, що підтверджується копією корінця повідомлення про вручення, долученого до матеріалів справи.

08.12.2015 року ДФС України прийнято рішення № 26220/6/99-99-20-04-02 - ВПП про зміну основного місця обліку та переведення на облік до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, чи іншого контролюючого органу, а саме до СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС.

Вказане рішення було отримане представником позивача 23.12.2015 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення.

Згідно довідки про взяття на облік платника податків № 1628061400133 від 10.03.2016 року, ТзОВ "Корпорація КРТ" станом на дату видачі довідки перебуває на обліку у СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС.

Не погоджуючись із вказаним переведенням на облік до СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС та вважаючи його протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд при вирішенні даного спору, керувався наступним.

Спірні правовідносини в даній адміністративній справі регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України), Порядком обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Міністерства фінансів України № 1588 від 09.12.2011 року та іншими нормативно - правовими актами.

Згідно п.п. 14.1.24 п. 14.1 ст. 14 ПК України великий платник податків - юридична особа, у якої обсяг доходу від усіх видів діяльності за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали перевищує п'ятсот мільйонів гривень або загальна сума сплачених до Державного бюджету України податків за платежами, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, за такий самий період перевищує дванадцять мільйонів гривень.

Той факт, що ТзОВ "Корпорація КРТ" підпадає під визначення великого платника податків, в судовому засіданні представниками сторін не заперечувався.

У відповідності до п. 64.7 ст. 64 ПК України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, визначає порядок обліку платників податків у контролюючих органах та порядок формування Реєстру великих платників податків на відповідний рік з урахуванням критеріїв, визначених цим Кодексом для великих платників податків.

У разі включення платника податків до Реєстру великих платників податків на нього поширюються особливості, визначені цим Кодексом для великих платників податків.

Після включення платника податків до Реєстру великих платників податків та отримання повідомлення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, про таке включення платник податків зобов'язаний стати на облік у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, з початку податкового періоду (календарного року), на який сформовано Реєстр.

Щодо великих платників податків, які самостійно не стали на облік у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про зміну основного місця обліку та переведення їх на облік у контролюючі органи, що здійснюють супроводження великих платників податків.

У разі відсутності за місцем реєстрації великого платника податків контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, облік такого платника податків за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, здійснюється або територіально найближчим контролюючим органом, що здійснює супроводження великих платників податків, або іншим контролюючим органом.

У випадку прийняття рішення про переведення великого платника податків на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган відповідні контролюючі органи зобов'язані протягом 20 календарних днів після прийняття такого рішення здійснити взяття на облік/зняття з обліку такого платника податків.

Великий платник податків, щодо якого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийнято рішення про переведення на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган, після взяття його на облік за новим місцем обліку зобов'язаний сплачувати податки за місцем попереднього обліку у контролюючих органах, а подавати податкову звітність та виконувати інші обов'язки, передбачені цим Кодексом, за новим місцем обліку.

Пунктом 10.22 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України № 1588 від 09.12.2011 року, зазначено, що якщо відповідно до критеріїв, визначених п.п. 14.1.24 п. 14.1 ст. 14 та п. 64.7 ст. 64 ПК України в установленому порядку платника податків включено/не включено до Реєстру великих платників податків на наступний рік, внаслідок чого змінюється основне місце обліку платника податків, контролюючі органи здійснюють переведення такого платника податків до/з контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, з урахуванням таких особливостей:

1) у разі отримання платником податків повідомлення про включення платника податків до Реєстру великих платників податків такий платник податків зобов'язаний не пізніше 15 листопада поточного року подати до вказаного у такому повідомленні контролюючого органу за новим місцем обліку заяву за формою № 1-ОПП про взяття на облік з початку календарного року, на який сформовано реєстр.

Платник податків, якого включено до Реєстру великих платників податків на наступний рік, подає заяву за формою № 1-ОПП до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, за самостійно обраним новим основним місцем обліку;

2) якщо платник податків не подав заяви за формою № 1-ОПП про взяття на облік з початку календарного року, на який сформовано реєстр, до контролюючого органу за новим місцем обліку, стосовно такого платника податків Центральний контролюючий орган приймає рішення про зміну основного місця обліку та переведення на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган. Рішення надсилається платнику податків, а інформація про направлення рішення надсилається до відповідних контролюючих органів (за місцем обліку платника податків та новим основним місцем обліку, яке визначено у рішенні).

Після отримання інформації про надсилання рішення про зміну основного місця обліку платника податків контролюючий орган за попереднім місцем обліку здійснює передачу облікової справи платника податків у 10-денний строк після прийняття такого рішення, а контролюючий орган за новим місцем обліку - взяття на облік протягом 20 календарних днів після прийняття такого рішення незалежно від того, отримана чи ні облікова справа такого платника податків від контролюючого органу за його попереднім місцем обліку;

3) після взяття на облік платника податків, включеного/не включеного до Реєстру великих платників податків, контролюючий орган за новим місцем обліку протягом 5 робочих днів надсилає повідомлення за формою № 15-ОПП (додаток 14) до фінансових установ, у яких відкриті рахунки такого платника податків.

Дані про взяття на облік платника податків, включеного/не включеного до Реєстру великих платників податків та відомості щодо якого містяться в Єдиному державному реєстрі, передаються до Єдиного державного реєстру у день взяття на облік у контролюючому органі за новим місцем обліку із зазначенням: дати та номера запису про взяття на облік, найменування та ідентифікаційного коду контролюючого органу, у якому платника податків взято на облік.

Як вже було зазначено вище, на адресу позивача скеровано повідомлення за формою № 1 - ВПП про включення ТзОВ "Корпорація КРТ" до Реєстру великих платників податків на 2016 рік від 11.09.2015 року № 9509/6/99-99-20-04-02-15.

Доказом того, що вказане повідомлення надійшло на адресу позивача, є копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, згідно якого позивачем було отримано вказане повідомлення 24.09.2015 року.

Відповідно до п. 42.2 ст. 42 ПК України, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.

Тобто, контролюючим органом своєчасно (до 15 листопада 2015 року) було скеровано повідомлення за формою № 1 - ВПП про включення ТзОВ "Корпорація КРТ" до Реєстру великих платників податків на 2016 рік.

Відтак, у відповідності до п. 64.7 ст. 64 ПК України, позивач повинен був до 15.11.2015 року подати заяву про взяття на облік до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків для зміни основного місця обліку ТзОВ "Корпорація КРТ".

У зв'язку із неподанням позивачем до 15.11.2015 року заяви про взяття на облік до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, 08.12.2015 року ДФС України правомірно винесено рішення про зміну основного місця обліку та переведення на облік до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків чи іншого контролюючого органу, а саме до СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС.

Підсумовуючи вищенаведене, суд зазначає, що покликання представника позивача на порушення податковим органом порядку надсилання повідомлення за формою № 1 - ВПП про включення позивача до Реєстру великих платників податків на 2016 рік не підтвердилося матеріалами справи, оскільки відповідачем було надано суду докази скерування вказаного повідомлення на адресу позивача.

Щодо покликання позивача, як на підставу неможливості зміни основного місця обліку платника у зв'язку із незавершеними плановими виїзними перевірками та судовими справи, суд зазначає наступне.

Пунктом 10.14 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року № 1588 передбачено, що після зняття платника податків з основного місця обліку в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням платник податків продовжує перебувати на обліку в такому органі з ознакою обліку за неосновним місцем обліку, а контролюючий орган стосовно платника податків продовжує адмініструвати податки, збори у частині завершення процедур такого адміністрування до: закінчення документальної перевірки та узгодження сум грошових зобов'язань за її результатами, якщо перевірка була розпочата або призначена та контролюючий орган вже повідомив платника податків про її проведення; повернення надміру сплачених платежів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи, або їх відшкодування платнику податків, якщо останній відповідно до поданих заяв чи податкових декларацій (звітів, розрахунків) претендує та має право на таке повернення чи відшкодування, у разі якщо до кінця бюджетного періоду спливає строк повернення або відшкодування і відповідно висновки щодо відшкодування виконані в повному обсязі; закінчення процедур судового оскарження сум грошових зобов'язань та інших справ адміністративного судочинства, крім випадків заміни такого контролюючого органу (як сторони або третьої особи в адміністративній справі) іншим контролюючим органом).

Наведене узгоджується з позицією Вищого адміністративного суду України, що викладена у постанові від 05.11.2015 року у справі К/800/15572/15.

Таким чином, наявність незавершених планових (позапланових) заходів, спорів щодо визначення грошових зобов'язань, процедур судового оскарження тощо не може бути і не є підставою для залишення платника податків, яких досяг критерію великого, за його попереднім місцем обліку.

Суд зазначає, що у відповідності до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь - якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з доводами представника відповідача проте, що службові особи ДФС України при винесенні оскаржуваного рішення № 26220/6/99-99-20-04-02-15 ВПП від 08.12.2015 року діяли правомірно, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом, з урахуванням всіх обставин справи, відтак, і саме рішення є правомірним і скасуванню не підлягає.

Відтак, колегія суддів не вбачає жодних правових підстав для задоволення позовних вимог ТзОВ "Корпорація КРТ".

Разом з відмовою у задоволенні позовних вимог, колегія суддів керуючись ч. 4 ст. 118 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) вважає за необхідне скасувати заходи забезпечення адміністративного позову, які були застосовані ухвалою Львівського окружного адміністративного суду у даній справі від 29.12.2015 року, оскільки ТзОВ "Корпорація КРТ" перебуває на обліку в СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС як великий платник податків з 01.01.2016 року.

Згідно з ст. 94 КАС України, судові витрати слід залишити за позивачем.

Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 18, 19, 33-35, 69-71, 94, 118, 158-163, 167 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

у задоволенні позову відмовити повністю.

Заходи забезпечення позову, застосовані ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2015 року, - скасувати.

Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 17.03.2016 року.

Головуюча суддя Потабенко В.А.

Суддя Гулик А.Г.

Суддя Сасевич О.М.