Постанова від 09.02.2016 по справі 808/5585/13-а

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2016 року 15:13Справа № 808/5585/13-а СН/808/65/15 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О., при секретарі судового засідання Бабаченко В.С.,

за участю:

представників позивача: Стешенко В.Є., Соловйової О.С.,

представників відповідача: Каретник Ю.М., Бабич Т.П., Шпагіної Т.О.,

третьої особи: ОСОБА_6,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи

за позовом Запорізької міської прокуратури №2

до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_6, м.Запоріжжя,

про визнання протиправною бездіяльності, дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_6, в якому просить визнати протиправною бездіяльність, дії відповідача та зобов'язати вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 17.12.2010 року задоволено позовні вимоги ОСОБА_6, визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя щодо нарахування та виплати ОСОБА_6 як дитині війни підвищення до пенсії на З0 % мінімальної пенсій за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 18.05.2010року по 18.11.2010 року. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя здійснити нарахування і виплатити ОСОБА_6 підвищення пенсії в розмірі З0 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 18.05.2010 року по 18.11.2010 року.

Управлінням Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя зазначене рішення було отримано 23.12.2010 року, проте в порушення терміну виконання, передбаченого цим рішенням, лише 24.03.2011 року здійснено нарахування ОСОБА_6 суми державної допомоги відповідно до постанови суду від 17.12.2010 року. Також позивач зазначає, що рішенням Орджонікідзевського районного суду від 17.12.2010 року не визначено право УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя на утримання грошових коштів з доплат ОСОБА_6, проте в порушення ст. 19 Конституції України, ч.2 ст.50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» фактично зменшило суму доплати до його пенсії шляхом утримання на підставі листа ДП «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства праці та соціальної політики України» від 23.12.2010 року. Тому прокурор просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення нарахування і виплати ОСОБА_6 підвищення пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.. 6 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» за період з 18.05.2010 по 18.11.2010 на виконання рішення суду від 17.12.2010 за період з 23.12.2010 по 24.03.2011 року. Також позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо утримання з доплати до пенсії нежевенка В.С. суми індексації з 18.05.2010 по 18.11.2010 у розмірі 317 гр. 35 коп. і суми доплати, сформованої відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік», у розмірі 170 гр. 40 коп., та зобов»язати відповідача здійснити нарахування та виплату незаконно утриманих з пенсії ОСОБА_6 нарахованих та виплачених йому за минулий період, з 18.05.2010 по 18.11.2010, індексації у розмірі 317 гр. 35 коп. та доплати відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік», у розмірі 170 гр.40 коп.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві, та просив задовольнити їх в повному обсязі.

Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечили з підстав, викладених у письмових запереченнях, та просили в задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування заперечення зазначають, що у період з 18.05.2010 року по 18.11.2010 року ОСОБА_6 до пенсії доплачувалась сума індексації та сума доплати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 05.05.2010 № 331 «Деякі питання реалізації Закону України «Про державний бюджет на 2010 рік» (далі - Постанова № 331). За вказаний період загальна сума індексації склала 317,35 грн., а сума доплати згідно з Постановою № 331 - 170,40 грн. Після виконання рішення суду у квітні 2011 року було переглянуто ті виплати, які згідно із Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-ХІІ (із змінами та доповненнями) та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», не повинні виплачуватися, а саме: індексація та доплата, яка сформована в результаті визначення пенсійних витрат, що базується на прожитковому мінімумі для осіб, що втратили працездатність, встановленому відповідно до ЗУ «Про державний бюджет України на 2010 рік». Крім того, було переглянуто розміри сум індексації з грудня по квітень 2011 року, загальна сума якої за цей період склала 373,44 грн. та після отримання листа Пенсійного фонду України від 17.05.2011 № 9827/02-40 вказана сума нарахована до виплати у липні 2011 року, що підтверджується протоколом від 03.06.2011 року.

Також зазначили, що під час розрахунку розміру коштів для виплати пенсіонеру відповідно до рішення суду, яким передбачено перегляд розмірів пенсії, що супроводжується оформленням розпорядження про перерахунки пенсії у пенсійній справі, органи Пенсійного фонду України застосовують положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення». Перерахунок надбавки «дітям війни» згідно з рішенням суду збільшив загальний розмір пенсії ОСОБА_6, що призвело до поглинання суми доплати, встановленої Постановою №331. Тобто, суми індексації за ці місяці не повинні нараховуватися, оскільки відбулося підвищення пенсії. При цьому, базовим місяцем для наступної індексації є місяць останнього підвищення пенсії (п. 5 Порядку № 1078), тобто в даному випадку - жовтень 2010 року. Після проведення перерахунку пенсії з 01.03.2011 року (у зв'язку з 20 % ростом заробітної плати та відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») базовим місяцем для подальшої індексації пенсії стає березень 2011 року. Таким чином, у період з 18.05.2010 року по 18.11.2010 року ОСОБА_6 виплачено суму індексації та суму доплати згідно з Постановою № 331 у розмірі 487,75 грн., де: 170,40 грн. - сума доплати встановлена відповідно до Постанови № 331 та 317,35 грн. - сума індексації встановлена відповідно до Законом «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку № 1078, які не повинні нараховуватися під час виконання рішення суду.

Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - ОСОБА_6, в судовому засіданні підтримав позовні вимоги прокурора, та надав пояснення, аналогічні викладеним в своїх письмових пояснення по справі, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Вислухавши пояснення представників сторін, третьої особи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає позов позивача таким, що підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено судом з матеріалів справи та пояснень сторін, 17.12.2010 року постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя по справі №2а-4956/2010 задоволено позовні вимоги ОСОБА_6. Визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя щодо нарахування та виплати ОСОБА_6 як дитині війни підвищення до пенсії на З0 % мінімальної пенсій за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 18.05.2010року по 18.11.2010 року. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя здійснити нарахування і виплатити ОСОБА_6 підвищення пенсії в розмірі З0 % мінімальної пенсій за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 18.05.2010 року по 18.11.2010 року.

Зазначена постанова надійшла на адресу УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя 23.12.2010 року.

На виконання вищезазначеної постанови суду відповідачем 24.03.2011 року здійснено нарахування ОСОБА_6 підвищення до пенсії, що підтверджується протоколом від 11.04.2011 року та розрахунком пенсійних виплат ОСОБА_6

Не погоджуючись з діями УПФУ при нарахуванні та виплати суми соціальної допомоги дітям війни за зазначеним рішенням суду, ОСОБА_6 звернувся 10.05.2011 року із заявою до прокуратури Запорізької області, яка була передана за належністю до прокуратури м. Запоріжжя /тепер позивача/ з метою проведення перевірки за даним зверненням.

Постановою прокуратури міста Запоріжжя про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням та застосуванням законів від 23.04.2013 року №168-60 вих.13 постановлено провести перевірку в порядку прокурорського нагляду за додержанням законів в УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя.

За результатами зазначеної перевірки прокурор звернувся до суду із вищезазначеним позовом.

Суд вважає дії відповідача щодо утримання з доплати до пенсії ОСОБА_6 на підставі рішення суду суми доплати, сформованої відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» у розмірі 170,40 грн. та суми індексації за період з 18.05.2010 по 18.11.2010 у розмірі 317,35 грн., протиправними, з огляду на наступне.

Як вже було встановлено судом, постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя зобов'язано здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_6 підвищення пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 18.05.2010 по 18.11.2010.

Підвищення розміру пенсії особі має своїм наслідком перегляд розміру пенсії, тобто перерахунок пенсії цій особі. Перерахунок пенсії оформлюється відповідним розпорядженням територіального органу Пенсійного фонду України. При перерахунку пенсій застосовуються положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-ХІІ (далі - Закон України №1282-ХІІ), та «Порядок проведення індексації грошових доходів населення» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078 (далі - Порядок №1078).

За визначенням ст. 1 Закону України №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення це - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до ст.2 Закону України №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

За правилами, встановленими п. 5 Порядку №1078 у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Як встановлено судом з матеріалів прокурорської перевірки /доповідна записка від 20.05.2013 року Соловйової О.В./, розмір 30% від мінімальної пенсії за віком за період з 18.05.по 18.11.2010 року ОСОБА_6 складав за рішенням суду 1292 гр. 59 коп., що підтверджується листом УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя № 19074/09 від 28.11.2010року. 24.03.2011 працівниками відповідача було здійснено індивідуальне нарахування ОСОБА_6 суми державної допомоги дітям війни за вищезазначеним рішенням Орджонікідзевського райсуду м. Запоріжжя від 17.12.2010, при якому безпідставно допомогу зменшено до суми 991 гр. 22 коп. З посиланням на лист ПФУ від 23.12.2010 № 24130/02-20, який не є нормативно-правовим актом, відповідач за рахунок утримання індексації та допомоги з бюджету 2010 року непрацюючим пенсіонерам, нарахованих та виплачених в минулі періоди, зменшив суму виплати до 906 гр. 69 коп., у зв»язку з чим остання склала 84 гр. 53 коп.

11.04.2011 відповідачем здійснено індивідуальний перерахунок допомоги ОСОБА_6, внаслідок якого із суми 991 гр. 22 коп. утримано грошову суму індексації за період з 19.11.2010 по 30.04.2011, у розмірі 373 гр. 44 коп., а також доплату, що базується на прожитковому мінімумі відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік», у розмірі 170 гр. 40 коп., грошову суму індексації з 18.05. по 18.11.2010 року, у розмірі 317 гр.35 коп., у зв»зку з чим сума доплати склала 130 гр. 03 коп. У подальшому сума індексації за період з 19.11.2010 по 30.04.2011 /373 гр.44 коп./ було включено до суми виплати, отже, остання склала 503 гр. 47 коп. Таким чином, грошова сума виплат /170 гр.40 коп. + 317 гр. 35 коп./ залишилась не донарахованою та фактично утриманою з доплати до пенсії ОСОБА_6

Зазначений факт підтверджується також і: - довідкою по результатам проведеної начальником управління соціальних гарантій, державних соціальних допомог Департаменту соціального захисту населення Запорізької ОДА перевірки законності дій управління пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя при виконанні рішення Орджонікідзевського райсуду м. Запоріжжя від 17.12.2010 від 08.04.2013 року, - а також висновком Аудиторської фірми «Еліт-Аудит» від 09.09.2014 року за № 09/09-14, згідно з яким застосування положень листа Пенсійного фонду України від 23.12.2010 року № 24130/02-20, який не є законодавчим актом та адресований до Державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства праці та соціальної політики України», при виплатах допомоги до пенсії, є безпідставним, а при розрахунках сум виплат ОСОБА_6 працівниками УПФУ було допущено зменшення розміру цих сум, а також - листом УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя від 18.04.2011 №3459/н-9, де зазначено: «У вашому випадку, при обчисленні Вашої пенсії, після її перерахунку згідно з рішенням суду, у період з 18.05.2010 по 18.11.2010 було утримано виплати»..

Відповідно до частини 1, 2 статті 50 Закону України „Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування", суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів пенсійного фонду чи в судовому порядку; відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків, виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону проводиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

При виконанні рішення суду від 17.12.2010 відповідачем, всупереч рішення суду, нараховано суму своєї заборгованості перед ОСОБА_6 за виключенням не лише сум підвищення пенсії як „дитині війни", але й інших складових пенсії.

Відповідач фактично стягнув вказані суми за рахунок підвищення пенсії в порушення вимог статті 50 Закону України „Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування".

У відповідності до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами. Таким чином, щомісячна надбавка пенсії для дітей війни є формою соціального забезпечення громадян, які відповідно до спеціального Закону є дітьми війни та фактично є формою реалізації конституційного права громадян на соціальний захист.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку про протиправність дій відповідача щодо утримання при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_6 у відповідності до рішення суду від 17.12.2010 року нарахованих доплат та індексації пенсії позивача за період з 18.05.2010 по 18.11.2010, тому ця сума підлягає поверненню.

Що стосується вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нездійснення нарахування і виплати ОСОБА_6 підвищення пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» за період з 18.05.2010 по 18.11.2010 на виконання рішення суду від 17.12.2010, за період з 23.12.2010 по 24.03.2011 року, суд вважає, що в цій частині позовних вимог позивачу необхідно відмовити, оскільки, як встановлено матеріалами справи, відповідач неодноразово звертався у 2011 році за роз»ясненнями по виконанню рішення Орджонікідзевського райсуду м. Запоріжжя від 17.12.2010 року відносно ОСОБА_6до Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, Пенсійного Фонду України, Міністерства Соціальної політики України, Департаменту соціального захисту населення Запорізької облдержадміністрації, відповіді від яких надходили пізніше, що зумовило здійснення ним перерахунку по рішенню суду лише 24.03.2011 року. Крім того, виконавчий лист Орджонікідзевського райсуду м. Запоріжжя на виконання рішення суду від 17.12.2010 року, отримання якого для виконання рішення суду відповідач помилково вважав обов»язковим, було видано судом лише 12.12.2011 року.

У зв'язку з чим суд вважає, що відсутність достатніх доказів протиправності бездіяльності відповідача щодо несвоєчасного нарахування ним доплат до пенсії ОСОБА_6 за рішенням суду дає суду підстави для відмови позивачу в цій частині позовних вимог.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем не доведена правомірність своїх дій при виконанні постанови Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 17.12.2010 року, у зв'язку із чим позовні вимоги в пунктах 2 та 3 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 94, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправними дії УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя щодо утримання з доплати до пенсії ОСОБА_6, суми індексації з 18.05.2010 по 18.11.2010 у розмірі 317,35 грн. та суми доплати, сформованої відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік», у розмірі 170,40 грн.

Зобов'язати УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя здійснити нарахування та виплату незаконно утриманих з пенсії ОСОБА_6 сум, нарахованих та виплачених ОСОБА_6 за період - з 18.05.2010 по 18.11.2010, індексації у розмірі 317,35 грн. та доплати, сформованої відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік», у розмірі 170,40 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л.О. Нестеренко