13 січня 2016 року о/об 12 год. 47 хв.Справа № 808/8489/15 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., при секретарі судового засідання Малої Т.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Тітан Трейд» до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
за участю:
представника позивача - Довгий В.В.
(діє на підставі довіреності № 13 від 10.02.2015)
представника відповідача - Сергієнко Т.С.
(діє на підставі довіреності № 61/С/08-27-10 від 11.01.2016)
28 жовтня 2015 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі суд) надійшов адміністративний позов від Товариства з обмеженою відповідальністю «Тітан Трейд» (далі - позивач) до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя від 27 липня 2015 року №0005091502.
Позов обґрунтовано тим, що 29 липня позивачем отримано податкове повідомлення-рішення від 27 липня 2015 року №0005091502 про сплату донарахованої суми з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 214 796,25 грн. (за основним платежем) та штрафних (фінансових) санкцій у сумі 54 209,07 грн., яке винесено на підставі висновків Акту перевірки №1786/08-27-15-02/30421048 від 11 червня 2015 року. Позивач не згоден з податковим повідомленням-рішенням, та вважає його таким, що суперечить чинному законодавству. Позивач вказує, що в Акті перевірки відсутні жодні докази стосовно набуття ТОВ «Тітан Трейд» статусу власника або землекористувача земельної ділянки загальною площею 0,6855 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чубанова, 3-в. Право власності або користування спірною земельною ділянкою за ТОВ «Тітан Трейд» не реєструвалося. Позивач звертає увагу, що ухвалою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 18 травня 2007 року заборонено здійснювати будь-які дії по оформленню документів стосовно надання ТОВ «Тітан Трейд» в оренду спірної земельної ділянки під нерухомим майном. З огляду на викладене, на думку позивача відсутнє жодне документальне підтвердження наявності у податкового органу передбачених законодавством підстав для визначення підприємству податкового зобов'язання по земельному податку та жодним чином не доведена наявність будь-яких порушень законодавства з боку ТОВ «Тітан Трейд». Враховуючи викладене, просить задовольнити позов.
В судовому засіданні 13 січня 2016 року представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити їх у повному.
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав викладених у письмових запереченнях вх.№54503 від 09 грудня 2015 року, в яких зазначено, що в ході перевірки підприємства позивача встановлено використання ТОВ «Тітан Трейд» у перевіряємому періоді з 01 січня 2011 року по 22 квітня 2015 року земельної ділянки на території м. Запоріжжя по вул. Чубанова, 3-В загальною площею 0,6855 га відповідно до договору купівлі-продажу нерухомого майна від 23 березня 2006 року. Відповідач звертає увагу, що відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо об'єкту нерухомого майна за №287005051 від 28 жовтня 2014 року на запит від 28 жовтня 2014 року надано відомості з реєстру прав власності на нерухоме майно за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чубанова, 3-в - майно (комплекс, майстерня, побутовий корпус, склад, сторожка) знаходиться на земельній ділянці 6855,00 м.кв., яке належить на праві власності ТОВ «Тітан Трейд», підстава виникнення права власності договір купівлі-продажу від 23 березня 2006 року №641. Відповідач вказує, що перевіркою встановлено порушення ТОВ «Тітан Трейд» вимог пункту 287.6 статті 287 Податкового кодексу України, та пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, що призвело до заниження суми земельного податку та несплати до бюджету суми податкового зобов'язання ТОВ «Тітан Трейд» з плати за землю у розмірі 343674,04 грн. Відповідач, з посиланням на норми чинного законодавства, вважає, що висновки Акту перевірки стосовно виявлених порушень позивача відповідають діючому законодавству України. На підставі викладеного просить відмовити у задоволенні позову.
В судовому засіданні 13 січня 2016 року представник відповідача проти позову заперечив та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) 13 січня 2016 року сторонам проголошено вступну та резолютивну частину постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи суд встановив наступні обставини.
З 28 травня 2015 року по 04 червня 2015 року фахівцями ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області проведено документальну невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Тітан Трейд» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати плати за землю по земельній ділянці площею 0,6855 га, розташованій за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чубанова, 3-в.
За наслідками проведеної перевірки податковим органом складено Акт перевірки №1786/08-27-15-02/30421048 від 11 червня 2015 року.
Відповідно до висновків зазначеного Акту перевірки, проведеною перевіркою встановлено порушення підприємством вимог пункту 287.6 статті 287 Податкового кодексу України, та пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, що призвело до заниження суми земельного податку, що призвело до несплати до бюджету суми податкового зобов'язання ТОВ «Тітан Трейд» з плати за землю у розмірі 343674,04 грн.
ТОВ «Тітан Трейд» не погоджуючись із висновками Акту перевірки №1786/08-27-15-02/30421048 від 11 червня 2015 року, подало до відповідача Заперечення №16/1 від 15 липня 2015 року на такий Акт.
ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області листом від 22 липня 20115 року №8337/10/08-27-15-01 надало позивачу відповідь про результати розгляду заперечень до Акта перевірки №1786/08-27-15-02/30421048 від 11 червня 2015 року, в якій зазначено, що висновки Акту перевірки стосовно порушення підприємством відповідають діючому законодавству України.
27 липня 2015 року відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0005091502, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб на загальну суму 269005,32 грн., у тому числі за основним платежем у сумі 214796,25 грн., та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у сумі 54209,07 грн.
ТОВ «Тітан Трейд» не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням від 27 липня 2015 року №0005091502, звернулось зі скаргою №5 від 06 серпня 2015 року до Головного управління ДФС у Запорізькій області, та отримало Рішення №3769/10/08-01-10-04-13 від 01 жовтня 2015 року «Про результати розгляду первинної скарги». Зазначеним рішенням податкове повідомлення-рішення від 27 липня 2015 року №0005091502 залишено без змін, а скаргу без задоволення.
Не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням відповідача від 27 липня 2015 року №0005091502, ТОВ «Тітан Трейд» звернулось із цим позовом до суду.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно із ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України № 2755-VI від 02 грудня 2010 року.
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (підпункт 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Згідно пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України платниками земельного податку є:
власники земельних ділянок, земельних часток (паїв);
землекористувачі.
Пунктом 270.1 статті 270 Податкового кодексу України встановлено, що об'єктами оподаткування земельним податком є:
земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні;
земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Базою оподаткування земельним податком відповідно до пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України є:
нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом;
площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
За приписами пункту 286.1 статті 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що відповідачем для визначення бази оподаткування земельної ділянки площею 0,6855 га, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чубанова, 3-в надіслало запит до Головного управління Держземагенства у Запорізькій області, та отримано відповідь від 15 травня 2015 року №32-28-0.4-1701/2-15, в якій визначено орієнтовну грошову оцінку 1 м.кв. зазначеної спірної земельної ділянки.
Пункт 286.2 статті 286 Податкового кодексу України передбачає, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (пункт 286.3 статті 286 Податкового кодексу України).
Пункт 287.1 статті 287 Податкового кодексу України встановлює, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Пунктом 287.6 статті 287 Податкового кодексу України передбачено, що при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.
Як встановлено судом, ТОВ «Тітан Трейд» є власником споруд, що розташовані за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чубанова, 3-в, та знаходяться на земельній ділянці 6855,00 м.кв. на підставі договору купівлі-продажу від 23 березня 2006 року №641.
Відповідно до звідного акту вартості будівель та споруд, що знаходяться за адресою м. Запоріжжя, вул. Чубанова, 3-в, та відповідно до Договору купівлі-продажу від 23 березня 2006 року №641, - ТОВ «Тітан Трейд» є власником наступного майна: майстерня, битовий корпус, склад, котельня, склад, гараж, гараж, сторожка, сторожка, паркани, естокада, димова труба, замощення.
Судом також досліджено кадастровий план земельної ділянки, відповідно до якого паркан (позначки на плані №1,2,3,6,7) є власністю ТОВ «Тітан Трейд», отже земельна ділянка, яка знаходиться в межах паркану, також перебуває у користуванні ТОВ «Тітан Трейд», отже позивач зобов'язаний сплачувати за неї податок.
Зазначене підтверджується наданим представником позивача договором купівлі-продажу нерухомого майна від 23 березня 2006 року.
Відповідно до пункту 1 договору визначено, що покупець приймає у власність нерухоме майно, що знаходиться за адресою: місто Запоріжжя, вулиця Чубанова, 3в, які розташовані на земельній ділянці площею 6855 кв. м.
Враховуючи вищезазначені норми Податкового кодексу України, ТОВ «Тітан Трейд» є користувачем земельної ділянки, що знаходиться за адресою м. Запоріжжя, вул. Чубанова, 3-в, та зобов'язаний сплачувати податок за таку земельну ділянку.
Суд звертає увагу, що ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області проведено документальну невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Тітан Трейд» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати плати за землю по земельній ділянці площею 0,6855 га, розташованій за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чубанова, 3-в, - та встановлено порушення позивачем вимог пункту 287.6 статті 287 Податкового кодексу України, та пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, що призвело до заниження суми земельного податку та до несплати до бюджету суми податкового зобов'язання ТОВ «Тітан Трейд» з плати за землю у розмірі 343674,04 грн.
Такі обставини, знаходять відображення в матеріалах адміністративної справи, а саме кадастрового плану спірної земельної ділянки, відповідно до якого паркан (позначки на плані №1,2,3,6,7) є власністю ТОВ «Тітан Трейд», а відтак територія обнесена парканом позивача перебуває у його користуванні.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем доведено правомірність висновків, викладених в Акті перевірки №1786/08-27-15-02/30421048 від 11 червня 2015 року, а податкове повідомлення-рішення від 27 липня 2015 року №0005091502, прийняте Державною податковою інспекцією у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області на підставі висновків Акту перевірки №1786/08-27-15-02/30421048 від 11 червня 2015 року є законним та обґрунтованим, отже не підлягає скасуванню.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно частиною 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, з урахуванням вище викладеного, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд оцінивши докази, які є у справі, дійшов висновку, що відповідачем доведено законність та обґрунтованість оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 27 липня 2015 року №0005091502. Докази позивача спростовані, тому з огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є недоведеними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись статтями 2, 4, 7 - 12, 14, 71, 86, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Тітан Трейд» до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Комунарському районі м. Запоріжжя від 27 липня 2015 року № 0005091502 - відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до частини 1 статті 254 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами встановленими статтями 185-186 КАС України.
Суддя Д.В. Татаринов