Справа № 817/3115/15
17.03.2016 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Першко О.О.,
за участю секретаря Слободенюк В.М.,
представника відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_2 до Управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_2 (надалі позивач) звернувся з позовом до Управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради (надалі відповідач), в якому просить зобов'язати відповідача включити (зареєструвати) його до єдиного реєстру учасників АТО в порядку, визначеному рішеннями Рівненської міської ради від 26 лютого 2015 року №4916, з порядковим номером у реєстрі, визначеним згідно з датою подання заяви.
Свої вимоги мотивує тим, що протягом червня-серпня 2014 року брав участь у бойових діях під час проведення антитерористичної операції на Сході України у складі Збройних сил України, після чого отримав статус учасника бойових дій.
24.11.2014 року у встановленому порядку подав до Управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської раду заяву про внесення його до єдиного реєстру учасників АТО з метою наступного отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в м. Рівному.
Листом від 16.03.2015 року № 01-11/2043 Управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради повідомило позивача про відмову включити його до єдиного реєстру учасників АТО, оскільки місце проживання позивача с. Залужжя Дубровицького району, а відповідно до пункту 3 розділу 2 Порядку розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та сім'ями, члени яких загинули під час участі в антитерористичній операції, для передачі земельних ділянок безоплатно у власність, затвердженого рішенням Рівненської міської ради від 26 лютого 2015 року №4916, до єдиного реєстру вносяться учасники АТО, зареєстровані в місті Рівному. Дата реєстрації місця проживання учасника АТО в місті Рівному повинна передувати даті його направлення/перебування для участі в АТО.
Проте позивач вважає, що дії (рішення) посадової особи відповідача щодо відмови у реалізації його прав учасника бойових дій є необґрунтованими та прийнятими з порушенням вимог чинного законодавства України, оскільки на момент мобілізації до ЗСУ, направлення для участі в АТО та протягом попередніх 2 років постійно проживав у м. Рівне, де працював на підприємстві «Рівнеоблводоканал», після демобілізації продовжує проживати в м. Рівному, а також працювати на вказаному підприємстві. З посиланням на ст. 21 Конституції України, ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в ОСОБА_1», вказує що відмова у реалізації його прав учасника бойових дій залежно від реєстрації місця проживання є неправомірною.
В судове засідання позивач не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи. Перед початком судового засідання подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, в якому вказав, що позов підтримує в повному обсязі, права позивача відомі та зрозумілі, інших заяв, клопотань, відводів не має, проти розгляду справи в заочному порядку не заперечує.
Представник відповідача заперечив проти задоволення позову та вказав, що відповідно до положень Порядку розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередньо участь в антитерористичній операції, та сім'ями, члени яких загинули під час участі в антитерористичній операції, для передачі земельних ділянок безоплатно у власність затвердженого рішенням Рівненської міської ради від 26.02.2015 № 4916, Управління земельних відносин з метою розподілу земельних ділянок між особами, зазначеними в розділі 1 цього Порядку, створює єдиний реєстр учасників АТО (пункт 1 розділ 2 даного Порядку).
Пунктом 3 Порядку визначено, що до єдиного реєстру вносяться учасники АТО, зареєстровані в місті Рівному. Дата реєстрації місця проживання учасника АТО в місті Рівному повинна передувати даті його направлення \ перебування для участі в АТО.
Таким чином, Управління земельних відносин неодноразово повідомляло позивача, що вирішення даного питання можливо лише з урахуванням пункту 3 розділу 2 вищезазначеного Порядку.
Крім того, рішенням Рівненської міської ради від 23 червня 2015 року № 5401 внесено зміни до Порядку розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередньо участь в антитерористичній операції, та сім'ями, члени яких загинули під час участі в антитерористичній операції, для передачі земельних ділянок безоплатно у власність, затвердженого рішенням Рівненської міської ради від 26.02.2015 року № 4916, та викладено пункт 3 розділу 2 Порядку в такій редакції: «3. До єдиного реєстру вносяться учасники антитерористичної операції, зареєстровані в місті Рівному. Дата реєстрації місця проживання учасника антитерористичної операції в місті Рівному повинна передувати даті його перебування або першого направлення для участі антитерористичної операції. У разі, якщо документи, надані учасникам антитерористичної операції не відповідають умовам, вказаним у абзаці першому цього пункту, то питання про включення їх до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції розглядається на сесії Рівненської міської ради».
На звернення 05.10.2015, Управлінням земельних відносин листом 13.10.2015 № 01-11/3186 повідомлено позивача про підготовку проекту рішення про можливість його включення до Єдиного реєстру учасників антитерористичної операції для передачі земельних ділянок безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Таким чином, управління земельних відносин відповідно до наділених повноважень виконало своє зобов'язання перед позивачем щодо внесених змін до Порядку розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій. Питання про включення позивача до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції повинно розглядатися на сесії Рівненської міської ради. Формування порядку денного Рівненської міської ради не віднесено до повноважень Управління земельних відносин.
Суд, вислухавши пояснення представника відповідача та дослідивши наявні в матеріалах справи докази вважає, що в позові слід відмовити з наступних підстав.
Як слідує з позовної заяви 24 листопада 2014 року позивач звернувся до Управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради із заявою про внесення його до єдиного реєстру учасників АТО з метою наступного отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в м. Рівному.
Листом від 16.03.2015 року за підписом заступника начальника Управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради ОСОБА_3 позивача було повідомлено про те, що його заява про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність в м. Рівному не може бути включена до єдиного реєстру учасників АТО, оскільки місце його реєстрації с. Залужжя Дубровицького району, а відповідно до пункту 3 розділу 2 Порядку розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та сім'ями, члени яких загинули під час участі в антитерористичній операції, для передачі земельних ділянок безоплатно у власність, затвердженого рішенням Рівненської міської ради від 26 лютого 2015 року №4916, до єдиного реєстру вносяться учасники АТО, зареєстровані в місті Рівному. Дата реєстрації місця проживання учасника АТО в місті Рівному повинна передувати даті його направлення/перебування для участі в АТО.
Підпункт 34 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в ОСОБА_1» визначає виключну компетенцію міських рад у вирішенні відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Дана норма закону є одним із засобів забезпечення провідної ролі міських рад як органів міського самоврядування, які покликані представляти відповідні територіальні громади та здійснювати від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування. Виключна компетенція місцевих рад означає, що ніякі інші органи чи посадові особи не мають права приймати рішення з питань, віднесених до виключної компетенції рад.
Ст. 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в ОСОБА_1» передбачено, що територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.
Ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в ОСОБА_1» передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
У відповідності до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень міської ради відноситься розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб або надання земельних ділянок комунальної власності у користування.
Рішенням Рівненської міської ради від 26 лютого 2015 року N 4916 «Про затвердження Порядку розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та сім'ями, члени яких загинули під час участі в антитерористичній операції, для передачі земельних ділянок безоплатно у власність» затверджено Порядок розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та сім'ями, члени яких загинули під час участі в антитерористичній операції, для передачі земельних ділянок безоплатно у власність (далі - Порядок).
Пунктом 4 Порядку Управлінню земельних відносин доручено створити єдиний реєстр учасників антитерористичної операції для передачі земельних ділянок безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд або для ведення садівництва.
Пунктом 3 розділу 2 Порядку було передбачено, що до єдиного реєстру учасників АТО вносяться учасники АТО, зареєстровані в місті Рівному. Дата реєстрації місця проживання учасника АТО в місті Рівному повинна передувати даті його направлення/перебування для участі в АТО.
Рішенням Рівненської міської ради від 23 червня 2015 року N 5401 «Про внесення змін до Порядку розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та сім'ями, члени яких загинули під час участі в антитерористичній операції, для передачі земельних ділянок безоплатно у власність» внесено зміни до Порядку та викладено пункт 3 розділу 2 Порядку в такій редакції:
«3. До єдиного реєстру учасників АТО вносяться учасники антитерористичної операції, зареєстровані в місті Рівному. Дата реєстрації місця проживання учасника антитерористичної операції в місті Рівному повинна передувати даті його перебування або першого направлення для участі в антитерористичної операції.
У разі, якщо документи, надані учасниками антитерористичної операції, не відповідають умовам, вказаним у абзаці першому цього пункту, то питання про включення їх до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції розглядається на сесії Рівненської міської ради».
Як слідує з листа від 13.10.2015 року №01-11/3186 за підписом начальника Управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради ОСОБА_4 позивача було повідомлено про те, щона розгляд сесії Рівненської міської ради підготовлено проект рішення про можливість включення його до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції для передачі земельних ділянок безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд. Після погодження проекту рішення згідно регламенту міської ради він буде переданий в організаційний відділ міської ради для розгляду в постійних комісіях та сесії міської ради.
На час розгляду справи питання про включення позивача до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції на сесії Рівненської міської ради не розглянуто.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України в чинній редакції, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Фактичні обставини справи у їх сукупності свідчать про відсутність порушень вимог чинного законодавства України при розгляді відповідачем звернення позивача та на даний час відсутні підстави для включення позивача до єдиного реєстру учасників АТО в порядку, визначеному рішеннями Рівненської міської ради від 26 лютого 2015 року №4916, з порядковим номером у реєстрі, визначеним згідно з датою подання заяви.
Зважаючи на викладене, у суду відсутні правові підстави для задоволення вимог позивача, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 71, 94, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В задоволенні позову ОСОБА_2 до Управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради про зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст постанови виготовлено 17 березня 2016 року.
Суддя О.О. Першко