Справа № 2-а-4063/11
(в порядку скороченого провадження)
20 червня 2011 року м.Лубни
Суддя Лубенського міськрайонного суду Полтавської області Литвин М. М. розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні Лубенського міськрайонного суду, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Лубнах Полтавської області про визнання дій неправомірними та нарахування пенсії,-
Позивачка є постраждалою від аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інвалідом 3- ї групи, захворювання пов”язане з впливом іонізуючих факторів внаслідок аварії на ЧАЕС. Інвалідність встановлена 28.01.2010 року. Пенсію отримує через УПФУ в м.Лубнах.
Згідно ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Згідно ч.1 ст. 50 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до 1 категорії, які є інвалідами 3 - ї групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі - 50% мінімальної пенсії за віком.
У відповідності до ст.67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, розмір пенсії повинен збільшуватись у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, отже перерахунок пенсії здійснюється з дня встановленого нового розміру прожиткового мінімуму.
Разом з тим, відповідач проводить нарахування та виплату пенсії позивачки у розмірі встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 530 "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" та постановою Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року №654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" в значно менших розмірах, ніж це передбачено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Статті 8,22 Конститутції України закріплюють принципи верховенства права та гарантованості конституційних прав і свобод, забороняє при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів звужувати зміст та обсяг існуючих прав і свобод.
Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами при визначенні розміру пенсій постраждалим від аварії на Чорнобильській АЕС, суд вважає, що застосуванню підлягають ч.1ст. 50 та ч.4 ст. 54 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи', а не постанови КМ України, які звужують обсяг встановлених законом прав.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Так вимоги за період з 28 січня 2010 року по 13 жовтня 2010 року заявлені з порушенням шестимісячного строку звернення до адміністративного суду і позивачка не ставить питання про поновлення строку а тому вони підлягають залишенню без розгляду.
Керуючись ст.ст.8, 22, 46 Конституції України, ст. 10, 28 ЗУ „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, ч.1 ст.50, ч.4 ст.54, ст.ст.49, 67, 71 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 6-14, 18, 71, 100, 183-2 , 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в м.Лубнах Полтавської області щодо перерахунку державної та додаткової пенсії ОСОБА_1, згідно ст.ст. 50,54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправною.
Зобов”язати Управління Пенсійного фонду України в м.Лубнах Полтавської області провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_1, як інваліду 3-ї групи, державну пенсію відповідно до ст. 54 ч.4 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком з урахуванням ч.3 ст. 67 вищевказаного Закону та ч.1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ЗУ «Про державний бюджет України» на відповідні роки, починаючи з 14 жовтня 2010 року.
Зобов”язати Управління Пенсійного фонду України в м.Лубнах Полтавської області провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_1, як інваліду 3-ї групи додаткову пенсію відповідно до ч.1 ст. 50 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком з урахуванням ч.3 ст. 67 вищевказаного Закону та ч.1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ЗУ «Про державний бюджет України» на відповідні роки, починаючи з 14 жовтня 2010 року.
Постанова суду винесена в порядку скороченого провадження підлягає негайному виконанню .
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області, шляхом подання апеляційної скарги в 10-ти денний строк з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду ОСОБА_2 М. М.