Провадження № 2-а/537/53/2016
Справа № 537/1795/16-а
17.03.2016 року Суддя Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області ОСОБА_1А, розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_2 до Міністерства оборони України про визнання дії неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом згідно якого прохає суд винести рішення яким визнати протиправним рішення Міністерства оборони України щодо відмови у призначенні та виплаті йому одноразової грошової допомоги внаслідок настання ІІ групи інвалідності, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби у розмірі 200 кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності. Зобов'язати Міністерства оборони України призначити та виплатити йому одноразову грошову допомогу внаслідок настання ІІ групи інвалідності, у зв'язку з виконанням обов'язків військової служби у розмірі 200 кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.
Відповідно до ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам; 2) усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 4) усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг; 5) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини першої цієї статті; 6) адміністративні справи щодо примусового повернення в країну походження або третю країну та примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України.
Вище зазначений перелік спорів, які відносяться до предметної компетенції місцевих загальних судів як адміністративних судів є вичерпним.
Згідно з ч. 2 ст. 18 КАС України адміністративні справи, у яких, зокрема, однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки, підсудні Окружним адміністративним судам.
Згідно з ч. 3 ст. 19 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, крім випадків, передбачених цим Кодексом, адміністративні справи з приводу оскарження рішень Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель, адміністративні справи, відповідачем у яких є закордонне дипломатичне чи консульське представництво України, його посадова чи службова особа, а також адміністративні справи про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії, про заборону (примусовий розпуск, ліквідацію) політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом.
Згідно з п. 6 ч. З ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Оскільки відповідачем у справі є Міністерство оборони України, яке є центральним органом виконавчої влади, вказана справа не підсудна Крюківському районному суду м.Кременчука Полтавської області як адміністративному суду, а підлягає розгляду та вирішенню за предметом позову (виходячи із субєктного складу відповідачів) в окружному адміністративному суді.
У звязку з цим, позовна заява підлягає поверненню позивачу відповідно до п.6 ч.З ст.108 КАС України.
На підставі викладеного, дослідивши матеріали позовної заяви, суд приходить до висновку про необхідність повернення позовної заяви позивачу для подання до відповідного суду за підсудністю.
Керуючись ст.ст. 18, 19,108 КАС України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_2 до Міністерства оборони України про визнання дії неправомірними та зобов'язання вчинити дії - повернути позивачу для подання до належного суду за підсудністю.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: Степура А.А.