Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
14 березня 2016 р. № 820/332/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Зінченко А.В.
при секретарі судового засідання - Алавердян Е.А.
за участю сторін:
за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2
відповідача ДМС - Кезля М.Д.
відповідача ДПС - Іванова І.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області та Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_3, звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області та Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, в якому просить суд:
- скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 23.12.2015 року про заборону в'їзду в Україну громадянина Азербайджану ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1;
- зобов'язати Східне регіональне управління Державної прикордонної служби України скасувати в паспортному документі особи відмітку «Заборонено в'їзд в Україну терміном на 3 роки» шляхом проставляння на ньому штемпеля «Анульовано».
- скасувати рішення від 18.12.2015 року Про скорочення терміну перебування в Україні громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1;
- скасувати Протокол про адміністративне правопорушення ПРМХН 100628 від 22.12.2015 року на громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_3, а також, складену на нього постанову про накладення адміністративного стягнення від 22.12.2015 року ДМС України в Харківській області.
Ухвалою суду від 14.03.2016 року закрито провадження за позовною вимогою ОСОБА_3 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про скасування Протоколу про адміністративне правопорушення ПРМХН 100628 від 22.12.2015 року на громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_3.
Ухвалою суду від 14.03.2016 року залишено без розгляду через пропущення строків звернення до суду позовні вимоги ОСОБА_3 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про скасування рішення від 18.12.2015 року "Про скорочення терміну перебування в Україні громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1" та постанови про накладення адміністративного стягнення від від 22.12.2016 року ПН МХК №100628.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії відповідачів є такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства України, у зв'язку із чим порушують права та інтереси позивача.
Представники позивача в судове засідання прибули, адміністративний позов підтримали та просили задовольнити з підстав зазначених у позові.
Представник відповідача, Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі з підстав та мотивів, викладених у наданих до суду письмових запереченнях, та просив суд відмовити в його задоволенні в повному обсязі.
Представник відповідача, Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі з підстав та мотивів, викладених у наданих до суду письмових запереченнях, та просив суд відмовити в його задоволенні в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності встановив наступні обставини справи.
Із матеріалів справи вбачається, що 18.12.2015 року начальником Фрунзенського РВ у м. Харкові ГУ ДМС України в Харківській області Горошочок С.Я. прийнято рішення про скорочення терміну перебування в Україні громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язано його покинути територію України у термін до 20.12.2015 року (а.с. 70).
Зі змісту вказаного рішення судом встановлено, що 14.12.2015 року працівниками ГУДМС України в Харківській області в м. Харкові на перехресті вулиць Героїв праці та Гвардійців Широнінців був виявлений громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який займався трудовою діяльністю, а саме: працював реалізатором новорічних ялинок, але дозволу на працевлаштування в Україні не мав, з оформлення відповідного дозволу до відповідних органів не звертався, трудових договорів ні з ким не укладав. Громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_3 своїми діями порушує правила перебування іноземних громадян на території України.
Із вказаним рішенням позивач був ознайомлений 18.12.2015 року, про що свідчить особистий підпис позивача в додатку до вказаного рішення про роз'яснення прав та обов'язків (а.с. 71).
Позивачем були надані письмові пояснення начальнику ГУ ДМС України в Харківській області, зі змісту яких судом встановлено, що в останній раз на територію України позивач приїхав 10.12.2015 року до своєї дружини, з якою він перебуває у шлюбі з 2011 року. Зазначив, що його дружина - громадянка України. На теперішній час позивач проживає у свого дядька. Також зазначив, що він допомагає своєму дядькові із реалізацією новорічних ялинок за адресою на перехресті вулиць Героїв праці та Гвардійців Широнінців. За працю дядько надає житло та їжу. Про те, що займатися торговою діяльністю на території України без дозволу на працевлаштування позивач знав та розумів. Також розумів, що за порушення адміністративного законодавства Україні він буде притягнений до адміністративної відповідальності згідно ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення (а.с. 76).
Також, із матеріалів справи судом встановлено, що посадовими особами ГУ ДМС України в Харківській області складено Протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МХК № 100628 від 22.12.2015 року, в якому зазначено, що 22.12.2015 року о 09:19 год. у приміщенні Фрунзенського РВ у м. Харкові ГУ ДМС України в Харківській області був виявлений Громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_3, який з 22.12.2015 року по теперішній час знаходиться без реєстрації, чим порушив вимоги Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства в Україні» (а.с. 73).
ГУ ДМС України в Харківській області винесено постанову про накладання адміністративного стягнення серії ПН МХК № 100628 від 22.12.2015 року, згідно якої за порушення вимог Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства в Україні», відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, на громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_3 накладено штраф у розмірі 510,00 грн. Вказана постанова в частині сплати штрафу виконана 11.02.2016 року. (а.с. 74).
Позивачем були надані письмові пояснення начальнику ГУ ДМС України в Харківській області, зі змісту яких судом встановлено, що в установлений строк територію України позивач не покинув у зв'язку із відсутністю грошових коштів та відсутністю квитку на батьківщину. Зазначив, що усвідомлює, що не покинувши у встановлений строк територію України він порушив законодавства України та у відношенні нього буде складений адміністративний протокол по ст. 203 КУпАП, а також буде прийнято рішення про примусове повернення на батьківщину (а.с. 72).
В подальшому, 23.12.2015 року начальником Фрунзенського РВ у м. Харкові ГУ ДМС України в Харківській області Горошочок С.Я. прийнято рішення про примусове повернення до країни походження громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1; зобов'язано громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 покинути територію України у термін до 22.01.2016 року; заборонено в'їзд на територію України терміном на 3 роки.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Щодо позовних вимог позивача про скасування рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 23.12.2015 року про заборону в'їзду в Україну громадянина Азербайджану ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, суд зазначає наступне.
Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі - Закон) визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України.
Згідно п. 6 ст. 1 Закону іноземець - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав.
Відповідно п. 3 ст. 3 Закону іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Згідно п. 1,2 ст. 26 Закону іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, може супроводжуватися забороною щодо подальшого в'їзду в Україну строком на три роки. Строк заборони щодо подальшого в'їзду в Україну обчислюється з дня винесення такого рішення. Порядок виконання рішення про заборону щодо подальшого в'їзду в Україну визначає Кабінет Міністрів України.
У відповідності до ч. 1 ст. 13 Закону в'їзд в Україну іноземцю або особі без громадянства не дозволяється якщо під час попереднього перебування на території України іноземець або особа без громадянства не виконали рішення суду або органів державної влади, уповноважених накладати адміністративні стягнення, або мають інші не виконані майнові зобов'язання перед державою, фізичними або юридичними особами, включаючи пов'язані з попереднім видворенням, у тому числі після закінчення терміну заборони подальшого в'їзду в Україну.
Суд зазначає, що на виконання вимог Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", з метою упорядкування роботи з примусового повернення і примусового видворення іноземців та осіб без громадянства спільним Наказом МВС України, Адміністрації Державної прикордонної служби України та Служби безпеки України № 353/271/150 від 23.04.2012 року затверджено Інструкцію про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства.
Згідно п. 1.7 Інструкції примусове повернення передбачає виїзд іноземця з України за рішенням територіальних органів, територіальних підрозділів ДМС, органів охорони державного кордону (стосовно іноземців, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), органів СБУ з подальшим повідомленням протягом 24 годин про підстави прийняття такого рішення прокурора з оформленням відповідних документів, доведенням до іноземця зобов'язання про його добровільний виїзд з України у визначений у рішенні строк та здійсненням подальшого контролю за виконанням іноземцем цього зобов'язання.
Відповідно до п. 2.1 Інструкції рішення про примусове повернення з України іноземця або особи без громадянства (додаток 1) (далі - рішення про примусове повернення) готується у двох примірниках посадовою особою територіального органу, територіального підрозділу ДМС, органу охорони державного кордону (стосовно іноземців, яких затримано у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) та органу СБУ і затверджується начальником (заступником начальника) відповідного органу або особою, яка виконує його обов'язки, за наявності підстав, зазначених у пункті 1.6 розділу І цієї Інструкції, з подальшим повідомленням щодо рішення про примусове повернення з України іноземця або особи без громадянства (додаток 2) протягом 24 годин прокуророві за територіальністю про підстави прийняття такого рішення.
У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець повинен виїхати з України.
Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Рішення про примусове повернення іноземців може супроводжуватися забороною щодо подальшого в'їзду в Україну строком на три роки.
Строк заборони щодо подальшого в'їзду обчислюється з дня винесення такого рішення.
Один із примірників рішення про примусове повернення негайно видається іноземцю, стосовно якого воно прийнято. Інший примірник залишається в органі, який його прийняв.
Якщо рішення про примусове повернення супроводжується забороною в'їзду в Україну, у паспортному документі іноземця проставляється відмітка про заборону в'їзду.
Іноземець зобов'язаний самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення. Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове повернення іноземця здійснюється територіальним органом або територіальним підрозділом ДМС, органом охорони державного кордону або органом СБУ, який його прийняв.
Як вже встановлено в ході судового розгляду даної справи, 18.12.2015 року начальником Фрунзенського РВ у м. Харкові ГУ ДМС України в Харківській області Горошочок С.Я. прийнято рішення про скорочення терміну перебування в Україні громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язано його покинути територію України у термін до 20.12.2015 року.
Позивачем, в порушення законодавства України про перебування на території держави та приписів вказаного рішення, не було вжито заходів щодо вчинення будь-яких дій щодо повернення до країни походження, що свідчить про ухилення ОСОБА_3 від виїзду після прийняття рішення про зобов'язання повернення до країни походження, у зв'язку із чим 23.12.2015 року начальником Фрунзенського РВ у м. Харкові ГУ ДМС України в Харківській області Горошочок С.Я. прийнято рішення про примусове повернення до країни походження громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1; зобов'язано громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 покинути територію України у термін до 22.01.2016 року; заборонено в'їзд на територію України терміном на 3 роки.
На підставі вищевикладеного суд вважає, що відповідач, приймаючи рішення від 23.12.2015 року про примусове повернення до країни походження громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1; про зобов'язання громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 покинути територію України у термін до 22.01.2016 року; про заборону в'їзду на територію України терміном на 3 роки, діяв на підставі, у межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством України, а тому суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача про скасування рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 23.12.2015 року про заборону в'їзду в Україну громадянина Азербайджану ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 є такими, що підлягають залишенню без задоволення.
Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України скасувати в паспортному документі особи відмітку «Заборонено в'їзд в Україну терміном на 3 роки» шляхом проставляння на ньому штемпеля «Анульовано» суд зазначає, що вказана позовна вимога є похідною від попередньої та враховуючи те, що суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог про скасування рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 23.12.2015 року про заборону в'їзду в Україну громадянина Азербайджану ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, а тому суд не вбачає підстав для задоволення вказаної позовної вимоги позивача.
Суд зазначає, що частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами.
А згідно ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Вирішуючи спір, суд бере до уваги, що відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З врахуванням вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають залишенню без задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області та Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 17 березня 2016 року.
Суддя А.В. Зінченко