10.3.3
про залишення позовної заяви без руху
17 березня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/182/16
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Старобільської районної державної адміністрації в особі структурного підрозділу - Служби у справах дітей Старобільської РДА про визнання незаконними відмови щодо взяття на облік потенційних опікунів/піклувальників та відмови щодо взяття на облік кандидатів в усиновлювачі, зобов'язання вчинити певні дії,-
04 березня 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов вказаний адміністративний позов.
Ухвалою суду від 09 березня 2016 року вищевказаний адміністративний позов залишено без руху та запропоновано позивачу впродовж 5-ти днів з моменту отримання ухвали, усунути недоліки адміністративного позову, шляхом надання до суду оригіналу документу про сплату судового збору в сумі 2204,80 грн.
На виконання зазначеної ухвали суду 16 березня 2016 року на електронну скриньку суду від позивача надійшло клопотання про відстрочення оплати судового збору, до ухвалення судового рішення у справі. Клопотання обґрунтоване тим, що суд відмовляючи у клопотанні про звільнення від сплати судового збору посилався на інформацію про доходи її чоловіка за період з 01 січня 2015 по 30 червня 2015 року. Але доходи родини на сьогоднішній день зменшились, позивачка є домогосподаркою, і крім неї у чоловіка на утримані перебуває ще троє дітей, а тому сплата судового збору на даний момент для позивачки є скрутним у зв'язку з чим просить відстрочити сплату судового збору.
Дослідивши вказане клопотання суд вважає його необґрунтованим та не знаходить підстав для відстрочення позивачу сплати судового збору з огляду на наступне.
Відповідно до частини 1 статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі (ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір").
До того ж, відстрочення від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду.
Судові витрати - це передбачені законом витрати (грошові кошти) сторін, понесені ними у зв'язку з розглядом справи та її вирішенням, а у випадках їх звільнення від сплати - це витрати держави, які вона несе у зв'язку з вирішенням конкретної справи. Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя № R (81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14.05.1981, та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду.
З урахуванням наведених норм права єдиною підставою для звільнення від сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо).
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 88 КАС України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Посилання позивачки на те, що доходи її родини на сьогоднішній день зменшились, позивачка є домогосподаркою, і крім неї у чоловіка на утримані перебуває ще троє дітей, суд не може вважати достатнім підтвердженням складного становища позивача без його документального підтвердження.
Суд зазначає, що позивачем не надано жодного доказу відсутності на його рахунках грошових коштів чи відсутності доходів, як приклад довідки про доходи сім'ї, в тому числі за 2015 рік, а тому наявні матеріали не дають можливості задовольнити вказане клопотання та відстрочити позивачу сплату судового збору за подання даного позову.
У статті 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади.
Відповідно до частини 1 статті 10 КАС України усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом. Згідно з ч. 2 ст. 10 КАС України не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників адміністративного процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Таким чином, клопотання позивача про відстрочку сплати судового збору до прийняття рішення по справі задоволенню не підлягає.
При цьому, слід зауважити, що у встановлений судом строк, який був достатнім для виправлення недоліків позовної заяви, позивачем вимоги суду, викладені в ухвалі від 09 березня 2016 року не виконано.
Згідно статті 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений судом, може бути продовжений судом.
Отже, з огляду на викладене та враховуючи, що позивачем здійснені заходи, спрямовані на виконання вимог ухвали суду від 09 березня 2016 року про залишення позовної заяви без руху однак недоліки не усунуто, суд вважає за необхідне продовжити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви у повному обсязі.
Керуючись статтями. 101, 102, 103, 106, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору до закінчення розгляду справи - відмовити.
Продовжити строк усунення недоліків ОСОБА_1 до Старобільської районної державної адміністрації в особі структурного підрозділу - Служби у справах дітей Старобільської РДА про визнання незаконними відмови щодо взяття на облік потенційних опікунів/піклувальників та відмови щодо взяття на облік кандидатів в усиновлювачі, зобов'язання вчинити певні дії, встановлений ухвалою суду від 09 березня 2016 року шляхом надання, до суду оригіналу документу про сплату судового збору в сумі 2204,80 грн в продовж 5 днів з дня отримання даної ухвали.
У разі не усунення недоліків у зазначений строк адміністративний позов буде вважатися неподаним та буде повернутий позивачеві.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Ухвалу, яку було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
СуддяТ.В. Смішлива