Ухвала від 16.03.2016 по справі 415/6742/15-а

Головуючий у 1 інстанції - Чернобривко Л.Б.

Суддя-доповідач - Шишов О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2016 року справа №415/6742/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:головуючого Шишова О.О., суддів Сіваченка І.В., Чебанова О.О., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 29 грудня 2015 р. у справі № 415/6742/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області третя особа Державна податкова інспекція у м. Лисичанську Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області , Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області про перерахунок пенсії інваліду ЧАЕС ,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі позивач) звернувся до Лисичанського міського суду Луганської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області (далі - Управління) про визнання незаконними дій Управління, щодо утримання з 01 лютого 2015 року сум податку на доходи фізичних осіб із розміру пенсії, призначеної позивачу відповідно до Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-XII) та зобов'язання Управління видати розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_3 без утримання сум податку на доходи фізичних осіб з 01 лютого 2015 року та сплатити недоотриману суму пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є інвалідом 2 групи, учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, перебуває на обліку та отримує пенсію в Управлінні, як потерпілий внаслідок аварії на ЧАЕС .

Позивачу стало відомо, що відповідач з 01.02.2015 стягує з його пенсії податок на доходи з фізичних осіб в розмірі 15 % з суми, що перевищує 3654 грн., а також військовий збір.

Постановою Лисичанського міського суду Луганської області від 16 листопада 2015 року у справі № 415/6741/15-а позовні вимоги залишено без задоволення.

Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позовних вимог, посилаючись на зміни у законодавстві, а саме: на Закон № 71-VІІІ, яким внесені зміни до ПК України, та які передбачають стягнення з отримуваної позивачем пенсії податку на доходи фізичних осіб за ставкою податку 15 відсотків бази оподаткування та ставки військового збору 1,5 відсотків від об'єкта оподаткування.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову місцевого суду скасувати, постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги, зокрема, посилається на порушення судом першої інстанції приписів Закону № 71-VIIІ, пп. 3 п. 1 ст.165, ст.164 ПК України, а також Закону №796-XII, що призвело до неправильного вирішення справи. Доводи апеляційної скарги практично повторюють доводи позовної заяви.

Особи, які беруть участь у справі, до судового засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, у зв'язку з чим у відповідності до вимог ст. 197 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 є інвалідом 2 групи, учасником ліквідації наслідків на ЧАЕС 1 категорії, та перебуває на обліку в Управлінні, отримуючи пенсію як потерпілий внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Як вбачається з матеріалів справи, що з 01 лютого 2015 року з пенсії позивача утримується відповідачем ПДФО зі ставкою 15% ., та військовий збір 1,5% .

Відповідно до п.18 ст.20 Закону № 796-XII особам, віднесеним до категорії 1 надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги - зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.

Відповідно до п.23 ст.13 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон № 3551-XII) інвалідам та прирівняним до них особам (ст.7 цього Закону) надаються пільги, зокрема, зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.

Відповідно до п.3 ст. 8 Закону України від 5 листопада 1991 року N 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон N 1788-XII) пенсії не підлягають оподаткуванню.

Законом № 71-VІІІ внесені зміни до ПК України, які набули чинності з 01.01.2015.

Згідно пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника включаються, зокрема, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно з законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 01 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.

Ставка податку становить 15% бази оподаткування щодо доходів, зокрема, нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня звітного податкового року.

З 1 січня 2015 року відповідно до ст. 8 Закону № 80-VIII розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановлено у сумі 1 218 грн. на місяць.

Тобто, починаючи з 01.01.2015 податкові агенти, яким у даному випадку є Управління, при виплаті пенсій у розмірі, що перевищує 3 654 грн. (розмір мінімальної заробітної плати 1 218 грн. х 3), зобов'язані утримати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15 відсотків.

Згідно п.168.3 ст.168 ПК України розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого з джерела його виплати, провадиться податковим агентом, тобто - органами Пенсійного фонду України.

Також Законом № 71-VІІІ внесені зміни до ПК України, які набули чинності з 01.01.2015, у частині обкладення військовим збором.

Згідно з пп. 1.1 п. 16.1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України платниками збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 ПК України, а саме фізична особа - резидент (нерезидент), яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні, податковий агент.

Об'єктом обкладення військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПК України (пп.1.2 п.16.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України).

Згідно п. 163.1 ст. 163 ПК України об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід до якого відповідно до пп. 164.2.19 п. 164.2 ст.164 ПК України включаються, зокрема сума пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону), що отримуються платником податку з Пенсійного фонду України, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (в розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2015 році - 3654 грн. (1218 грн. х 3), в частині такого перевищення.

Ставка збору становить 1,5 відсотки об'єкта оподаткування, визначеного пп.1.2 п.16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ ПК України (пп.1.3 п.16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ ПК України).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому ст. 168 ПК України (пп. 1.4 п.16 прим.1 підрозд.10 розд. ХХ ПК України).

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника, зобов'язаний утримувати збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку збору 1,5 відсотка (пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПК України).

Крім того, п.168.3 ст.168 ПК України встановлено, що розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого з джерела його виплати, провадиться податковим агентом.

Таким чином, якщо сума пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону) перевищує у 2015 році 3654 грн., то частина такого перевищення обкладається військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.

Відповідно до п.п.1.6 п.16.1 підрозд.10 розд. ХХ ПК України платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, що визначені ст. 176 ПК України.

З урахуванням того, що позивачу пенсія призначена та виплачується на підставі ст.ст. 50, 54 Закону № 796-XII, та саме п.18 ст. 20 цього Закону та п.23 ст. 13 Закону № 3551-XII гарантовані державою компенсації та пільги - зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що саме податковим законодавством встановлюються пільги зі сплати податків, зборів.

Отже, з 01.01.2015 органи Пенсійного фонду України визначені податковими агентами при нарахуванні та виплаті пенсії. Положення ПК України в частині оподаткування пенсії набрали чинності 01.01.2015, і не визнанні такими, що не відповідають Конституції України, тому у відповідача відсутні правові підстави не застосовувати норму закону, яка є чинною та такою, що не визнана не конституційною.

З 1 вересня 2015 року податок на доходи з фізичних осіб з пенсії позивача не утримується, оскільки набув чинності Закон України від 17.07.2015 № 653-VIII "Про внесення зміни до статті 164 Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій інвалідів війни та деяких інших категорій осіб", яким звільнено від оподаткування пенсії осіб, прирівняних до інвалідів війни відповідно до ст. 10 Закону № 3551-XII.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, який зазначив, що ПК України та Законом № 71-VІІІ, які не визнані неконституційними, в спірний період не було передбачено пільг по сплаті податків та зборів для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Крім того, саме цей закон (№ 71-VІІІ, а з ним і редакція статті 164, а також відповідних норм розд. ХХ ПК України) прийнятий пізніше у часі за норми статей 4 та 165 ПК України (на положення якої посилався апелянт), тому при подоланні колізій положень нормативно-правового(их) акту(ів) рівної юридичної сили слід надавати перевагу тому, що прийнятий пізніше, тобто, Закону № 71-VІІІ.

Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції вірно вважав дії відповідача при утриманні з пенсії позивача податку на доходи фізичних осіб у період до 01 вересня 2015 року правомірними.

Колегія суддів зазначає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не знайшли свого належного підтвердження в ході розгляду справи в суді апеляційної інстанції.

Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку, що постанова місцевого суду прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для залишення без змін постанови суду першої інстанції, відмови в задоволенні апеляційної скарги.

Керуючись статтями 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 29 грудня 2015 р. у справі № 415/6742/15-а - залишити без задоволення.

Постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 29 грудня 2015 р. у справі № 415/6742/15-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий: О.О.Шишов

Судді: І.В.Сіваченко

О.О.Чебанов