10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Моголіевць І.А.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
іменем України
"15" березня 2016 р. Справа № 279/7559/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Мацького Є.М.
Шидловського В.Б.,
розглянувши в письмовому провадженні в м.Житомирі апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "27" жовтня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату коштів ,
Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 27.10.2015р. позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради щодо невиплати в повному обсязі позивачу коштів, передбачених ст.39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в період з 25.06.2014 року по 02.08.2014 рік.
Зобов"язано Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області здійснити перерахунок та виплату позивачу щомісячної грошової допомоги як особі, яка працює на територіях радіоактивного забруднення, передбачену ст.39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі двох мінімальних заробітних плат вказаного періоду щомісячно, з застосуванням відповідної заробітної плати згідно ст.8 ЗУ "Про державний бюджет України на 2014 рік" за період з 25.06.2014р. по 02.08.2014р. врахуванням проведених виплат.
В іншій частині позову відмовлено.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято, зокрема з порушенням норм матеріального та процесуального права, Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області звернулося до Житомирського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та закрити провадження у справі.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.197 суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши справу в межах, визначених ст.195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що скарга належить до часткового задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивач працює в ПраАТ "ТЗ "Трубосталь" та отримує компенсаційні виплати відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що встановлений постановою КМУ №836 від 26.07.1996 року та підтверджується довідкою №253 від 18.11.2014 року (а.с.8).
Згідно ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах: - у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати.
Водночас сума, з якої здійснювався розрахунок виплати позивачу, передбаченої Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначалася згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року №836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначеною постановою, всупереч вимогам вказаного Закону, який встановлює розмір доплат як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом на час здійснення виплати, встановлено конкретний розмір такої доплати в твердій грошовій сумі.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що платником щомісячної доплати відповідно ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за роботу в зоні радіоактивного забруднення є Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області.
Колегія суддів не погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.
Відповідно до п.п.5 пункту 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних з соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року №936, виплата компенсацій та допомоги певних видів, передбачених Законом, проводиться центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім м.Києва та Севастополя) рад, за місцем реєстрації громадян, працюючим і непрацюючим громадянам та пенсіонерам, зокрема пенсіонерам та особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби та інших структур, громадянам, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, громадянам, які працюють у громадян, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, зокрема, доплата особам за роботу (службу) на території зон радіоактивного забруднення відповідно до статей 39,40 Закону, пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року № 836.
Відповідно до п.5 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних з соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, соціальні виплати, доплати (види допомоги), передбачені підпунктами 5-13 п.4 цього Порядку, проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями (далі - підприємства) та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
До 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, за затвердженою Мінсоцполітики формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид допомоги.
Враховуючи вищезазначені правові норми, колегія суддів приходить до висновку, що обов'язок щодо нарахування доплати до заробітної плати, передачі розрахунку до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області виникає саме у роботодавця, тобто у ПрАТ "ТЗ "Трубосталь".
З огляду на викладене, Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області не наділено функціями та повноваженнями нарахування та виплати доплати працюючим громадянам відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в названій частині з прийняттям нової про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області задовольнити частково.
Постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "27" жовтня 2015 р. в частині задоволення позову про визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради щодо невиплати в повному обсязі позивачу коштів, передбачених ст. 39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в період з 25.06.2014 року по 02.08.2014 рік, а також в частині зобов"язання Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області здійснити перерахунок та виплату позивачу щомісячної грошової допомоги як особі, яка працює на територіях радіоактивного забруднення, передбачену ст. 39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі двох мінімальних заробітних плат вказаного періоду щомісячно, з застосуванням відповідної заробітної плати згідно ст.8 ЗУ "Про державний бюджет України на 2014 рік" за період з 25.06.2014р. по 02.08.2014р. врахуванням проведених виплат - скасувати.
Прийняти в цій частині нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.
В іншій частині постанову суду залишити без змін.
Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Є.М. Мацький
В.Б. Шидловський
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,11500
3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області вул.Кірова, 8,м.Коростень,Житомирська область,11500
- ,