Постанова від 15.03.2016 по справі 344/12194/15-а,2-а/344/473/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2016 року Справа № 876/590/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Хобор Р.Б., Обрізка І.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 11 грудня 2015 року у справі за позовом управління Пенсійного Фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та скасування постанови про накладення штрафу,-

ВСТАНОВИВ:

19.08.2015 року позивач - управління Пенсійного Фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області звернулося до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Пищ М.С. щодо винесення постанови від 28.07.2015 року про накладення штрафу на управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську в розмірі 680 грн.; скасувати постанову головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Пищ М.С. від 28.07.2015 року ВП № 45447560.

Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 19 жовтня 2015 року до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено ОСОБА_1.

За клопотанням позивача ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 30 листопада 2015 року позовні вимоги в частині визнання дій неправомірними щодо винесення постанови про накладення штрафу залишено без розгляду.

Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 11 грудня 2015 року поновлено управлінню Пенсійного Фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області строк на оскарження постанови про накладення штрафу. У задоволенні позовних вимог відмовлено в повному обсязі.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що позивачем безпідставно не виконано судове рішення, що набрало законної сили, тому постанова про накладення штрафу є правомірною та винесена головним державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Пищ М.С. з дотриманням вимог закону, а тому підстав для її скасування немає.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її винесеною з порушенням норм матеріального та процессуального права, управління Пенсійного Фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області оскаржило її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 11 грудня 2015 року та ухвалити нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити повністю.

Обгрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що рішення Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду у м. Івано-Франківську про нарахування підвищення до пенсії, управлінням виконано в повному обсязі, відповідно до вимог чинного законодавства та в межах повноважень, що належать до органів Пенсійного фонду України. Відділом з призначення пенсій, на виконання рішення суду, нараховано ОСОБА_1 пенсію, призначену як інваліду II групи згідно ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, а також додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», починаючи з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року, тобто за період який був предметом судового розгляду, до моменту виникнення обставин з якими закон пов'язує виникнення, зміну спірних правовідносин. Дані обставини обумовлені Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» № 1622-VІІ від 31.07.2014 року, а саме: даним Законом встановлено, що у 2014 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Крім того, апелянт звертає увагу на те, що невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило а тому, суд апеляційної інстанції, у відповідності до п.п.1, 2, ч.1 ст.197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав:.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як слідує з матеріалів справи, постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області Пищ М.С. від 21.11.2014 року ВП №45447560 відкрито виконавче провадження на підставі виконавчого листа № 344/3851/2014, виданого 03.11.2014 року Івано-Франківським міським судом, про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату пенсію ОСОБА_1, призначену як інваліду II групи згідно ст.ст.50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, а також додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2014 рік» починаючи з 01.01.2014 року, з урахуванням проведених виплат, та надано строк для самостійного виконання рішення до 28.11.2014 року.

Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області Пищ М.С. від 21.11.2014 року ВП №45447560 за невиконання без поважних причин рішення суду в повному обсязі на управління Пенсійного Фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області, як боржника у виконавчому провадженні, накладено штраф у розмірі 680,00 грн.

За правилами ч.4 ст.257 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Відповідно до ч.1 ст.25 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення виконавчого документа до виконання і цей документ відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, та пред'явлений до виконання до органу державної виконавчої служби за належним місцем виконання рішення.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.2 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.

Примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом України «Про державну виконавчу службу»

Частиною 1 ст. 89 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Встановлено, що відповідно до наявної в матеріалах справи довідки управління Пенсійного Фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області ОСОБА_1, згідно рішення суду, нараховано доплату розмірі 35 023,11 грн. за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року, та зазначено, що виплата буде проведена при наявності цільового фінансування коштів. Управління Пенсійного Фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області обґрунтовує неможливість виконання судового рішення відсутністю відповідного фінансування з боку держави.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що 31 липня 2014 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» № 1622-VІІ, яким передбачено, що у 2014 році норми і положення ст.ст. 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

З аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розмірів виплат указаним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України.

Вирішуючи питання про те, яка з однопредметних законодавчих норм однакової юридичної сили, що не визнані неконституційними в установленому порядку, підлягає застосуванню, то суд апеляційної інстанції вказує на те, що необхідно надавати перевагу тій із них, що прийнята пізніше. У цих правовідносинах така норма міститься у Законі України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік».

Відповідно до Постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови КМУ від 25.03.2014 року № 112 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення» перерахунок та виплати пенсій даної категорії громадян здійснюються виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Таким чином, управління Пенсійного Фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області, проводячи перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року, діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законами України.

Разом з тим суд апеляційної інстанції зазначає, що невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 30.06.2015 року (справа № 21-1044а15) та від 29.09.2015 року (справа №751/7739/14).

За таких обставин суд апеляційної інстанції дійшов висновку про підставність позовних вимог управління Пенсійного Фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та скасування постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області Пищ М.С. від 28.07.2015 року ВП № 45447560.

Крім того, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правомірно поновлено управлінню Пенсійного Фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області строк звернення до суду.

Отже, оскаржувана постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст. 202 КАС України є підставою для скасування та прийняття нової постанови.

Керуючись ст.195, п.п.1, 2, ч.1 ст.197, п.3 ч.1 ст.198, п.4 ст.202, 205, 207, 254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області задовольнити.

Постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 11 грудня 2015 року у справі №344/12194/15-а скасувати та прийняти нову постанову, якою позов управління Пенсійного Фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та скасування постанови про накладення штрафу задовольнити.

Скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області Пищ М.С. від 28.07.2015 року ВП № 45447560 про накладення штрафу в розмірі 680,00 грн.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Я.С. Попко

Судді Р.Б. Хобор

І.М. Обрізко