16 березня 2016 рокусправа № 201/17943/15-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шальєвої В.А.
суддів: Білак С.В. Олефіренко Н.А.
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська на постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 30.12.2015 р. в справі № 201/17943/15-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська про визнання протиправними рішення про припинення виплати пенсії від 26.04.2015 р. № Д-128 та від 02.06.2015 р. про стягнення виплачених сум пенсії; зобов'язання виплатити пенсію, починаючи з 01.06.2015 р. по теперішній час, відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в обґрунтування якого зазначила, що є судовим експертом судово-медичного відділення криміналістики бюро судово-медичних експертиз, не є державним службовцем, у зв'язку з чим припинення виплати пенсії є протиправним.
Постановою Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 30.12.2015 р. позов задоволено.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову через порушення норм матеріального права. Апелянт зазначає про неврахування судом першої інстанції, що відповідно до ч. 2 ст. 18 Закону України «Про судову експертизу» на працівників державних спеціалізованих установ судових експертиз поширюються особливості матеріального та соціально-побутового забезпечення, передбачені Законом України «Про державну службу»; тимчасово, у період з 01.04.2015 р. по 31.12.2015 р., особам у період роботи на посадах судових експертів (крім інвалідів 1 та 2 груп, інвалідів війни 3 групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п. 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») пенсії, призначені відповідно до законодавства України, не виплачуються. Позивач працює на посаді судового експерта у комунальному закладі «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи». Крім того, зазначає, що відповідачем не позбавлено позивача права на пенсію, а тимчасово зупинено виплату пенсію на виконання вимог законодавства.
Справа судом першої інстанції у відповідності до ст. 183-2 КАС України розглянута в порядку скороченого провадження, у зв'язку з чим апеляційний перегляд здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Дніпропетровська, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач працює на посаді судового експерта відділення судово-медичної криміналістики КЗ «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи» ДОР. Відповідачем прийнято рішення про припинення виплати позивачу пенсії за віком. Рішенням відповідача від 02.06.2015 р. про утримання надміру виплачених сум пенсії встановлено, що за період з 01.04.2015 р. по 31.05.2015 р. утворилась переплата пенсії в розмірі 4650,08 грн., яка підлягає поверненню.
Приймаючи до уваги, що розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.08.1995 р. № 558-р «Про віднесення деяких посад працівників державних спеціалізованих установ до категорій посад державних службовців», яким віднесено до відповідних категорій посад державних службовців посади, що займали судові експерти державних спеціалізованих установ, яким присвоєно відповідні кваліфікаційні класи, втратило чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.03.2011 р. № 314 «Про умови оплати праці працівників державних спеціалізованих установ судових експертиз», суд першої інстанції вважав, що дія Закону України «Про державну службу» в частині матеріального та соціально-побутового забезпечення на працівників державних спеціалізованих установ судових експертиз не поширюється, у зв'язку з чим вважав протиправним припинення виплати пенсії позивачу.
Колегія суддів вважає такий висновок обґрунтованим, з огляду на наступне.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку у УПФУ в Жовтневому районі м. Дніпропетровська як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач працює на посаді судового експерта у комунальному закладі «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи» Дніпропетровської обласної ради».
Судом апеляційної інстанції також встановлено, що починаючи з 01.06.2015 р. позивачеві припинено виплату пенсії на підставі ч. 2 ст. 18 Закону України «Про судову експертизу», про що позивача повідомлено листом від 24.06.2015 р. № Д-128 (а.с. 8).
Рішенням відповідача про утримання надміру виплачених сум пенсій від 02.06.2015 р. встановлено, що за період з 01.04.2015 р. по 31.05.2015 р. утворилась переплата пенсії по пенсійній справі ОСОБА_1 в розмірі 4650,08 грн. у зв'язку з виплатою пенсії в зазначений період всупереч приписам ч. 2 ст. 18 Закону України «Про судову експертизу», у зв'язку з чим сума переплати в розмірі 4650,08 грн. підлягає поверненню позивачем по 20%, починаючи з 01.01.2016 р.
Вирішуючи питання правомірності припинення виплати пенсії позивачу, а також утримання надміру виплачених сум пенсії, колегія суддів виходить з такого.
Як встановлено абзацом 2 частини 1 статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) в редакції, яка чинна з 01.04.2015 р., тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу","Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються;
у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Згідно з ч. 2 ст. 18 Закону України «Про судову експертизу» на працівників державних спеціалізованих установ судових експертиз поширюються особливості матеріального та соціально-побутового забезпечення, передбачені Законом України "Про державну службу", якщо інше не передбачено
законами України. Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, особам, у період роботи на посадах судових експертів (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), пенсії, призначені відповідно до законодавства України, не виплачуються.
Відповідач вважає, що оскільки позивач працює на посаді судового експерта, на неї поширюються особливості матеріального та соціально-побутового забезпечення, передбачені Законом України «Про державну службу», тому в період з 1 квітня по 31 грудня 2015 року пенсія, призначена згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплачуватись не повинна.
Як встановлено статтею 7 Закону України «Про судову експертизу», до державних спеціалізованих установ належать: науково-дослідні установи судових експертиз Міністерства юстиції України; науково-дослідні установи судових експертиз, судово-медичні та судово-психіатричні установи Міністерства охорони здоров'я України; експертні служби Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби України. Виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов'язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.08.1995 р. № 558-р «Про віднесення деяких посад працівників державних спеціалізованих установ до категорій посад державних службовців» на виконання постанови Верховної Ради України від 25 лютого 1994 р. "Про порядок введення в дію Закону України "Про судову експертизу" та відповідно до статті 25 Закону України "Про державну службу" віднесено посади, що займають судові експерти державних спеціалізованих установ, вищого, I та II кваліфікаційного класу - до третьої категорії посад державних службовців, III кваліфікаційного класу - до четвертої категорії, IV кваліфікаційного класу - до п'ятої категорії, V кваліфікаційного класу - до шостої категорії посад державних службовців.
Дане розпорядження втратило чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.03.2011 р. № 314 «Про умови оплати праці працівників державних спеціалізованих установ судових експертиз».
Саме з часу втрати чинності розпорядженням № 558-р дія Закону України «Про державну службу», в тому числі в частині матеріального та соціально-побутового забезпечення, на працівників державних спеціалізованих установ судових експертиз не поширюється дія Закону України «Про державну службу», крім випадків зарахування періодів роботи працівників державних спеціалізованих установ судових експертиз, посади яких було віднесено до відповідних категорій посад державних службовців згідно з цим розпорядженням.
Посада позивача (судового експерта) затверджена штатним розписом комунального закладу «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи» Дніпропетровської обласної ради»; ця посада наявна у переліку лікарських посад в закладах охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України № 385 від 28.10.2002 р.
Відтак, посада судового експерта, на якій працює позивач, не дає право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», у зв'язку з чим відповідачем неправомірно виплату пенсії позивачу припинено.
У зв'язку з протиправністю припинення виплати пенсії рішення відповідача про утримання з позивача надміру виплачених сум пенсії від 02.06.2015 р. також є протиправним.
Відповідно, є правильним висновок суду першої інстанції про зобов'язання відповідача здійснити виплати пенсії позивачеві починаючи з 01.06.2015 р.
Доводи апелянта спростовані приведеними вище висновками суду апеляційної інстанції.
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови не вбачається.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 183-2, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська на постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 30.12.2015 р. в справі № 201/17943/15-а залишити без задоволення.
Постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 30.12.2015 р. в справі № 201/17943/15-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду у відповідності до ст. 183-2 КАС України є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий: В.А. Шальєва
Суддя: С.В. Білак
Суддя: Н.А. Олефіренко