Постанова від 11.11.2015 по справі 804/5159/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2015 р. Справа № 804/5159/15

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Озерянської С.І.

при секретарі Пасічнику Т.В.

за участю:

представника позивача Перекопської Т.І.

представника відповідача Танцюри А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська до Державного підприємства "Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу держгірпромнагляду України" про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу держгірпромнагляду України» в якому з урахуванням зміни позовних вимог просить стягнути з Державного підприємства "Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу держгірпромнагляду України" заборгованість по списку №1 у розмірі 59 349,13 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що внаслідок порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), відповідач має заборгованість зі сплати сум фактичних витрат на виплату і доставку пенсій по Списку №1 на загальну суму 59 349,13 грн.

Представник позивача в судовому засіданні вимоги позову підтримав повністю та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив відмовити в його задоволенні.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, проаналізувавши чинне законодавство, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю з наступних підстав.

Державне підприємство «Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу держгірпромнагляду України» (код ЄДРПОУ 13417687) знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області як платник страхових внесків відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій , призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» відповідач повинен був сплатити витрати на виплату і доставку пенсій особам, яким призначена пенсія на пільгових умовах у розмірі 59 349,13 грн.

Загальна заборгованість Державного підприємства «Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу держгірпромнагляду України» зі сплати сум фактичних витрат на виплату і доставку пенсій по Списку №1 складає 59 349,13 грн.

На момент звернення до суду заборгованість в добровільному порядку сплачена не була.

Зважаючи на несплату відповідачем суми заборгованості у добровільному порядку, позивач звернувся до суду з позовом до Державного підприємства «Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу держгірпромнагляду України» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій в сумі 59 349,13 грн.

Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України».

Статтею 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Виходячи з приписів п. 16 розділу 15 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечать цьому Закону. Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовується в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Пунктом «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 ( 36-2003-п ) виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Згідно з нормами пункту 2 розділу 15 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, особам зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій призначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах врегульовано розділом 6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16 січня 2004 року за №64/8663.

Згідно з пунктами 6.1. та 6.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.

Згідно п. 6.4. та 6.7. Інструкції № 21-1 Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Підприємства щомісяця, до 25 числа, вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідно до п.6.8. зазначеної Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

Отже, на відповідача покладено обов'язок відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених особам, які працювали або працюють на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що підприємство повинно відшкодувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1 по наступним пенсіонерам: ОСОБА_3 (перебуває на обліку в УПФУ в Володарсько-Волинському районі Житомирської області), ОСОБА_4 (перебуває на обліку в УПФУ в Галицькому районі м. Львова) та ОСОБА_5 (УПФУ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська).

В свої поясненнях позивач зазначив, що відповідач відшкодовує витрати по пенсіонеру ОСОБА_3 з 2012 року по липень 2014 року.

Представник відповідача також зазначено, що по даному пенсіонеру підприємством своєчасно здійснюється сплата відповідних платежів.

Також, судом встановлено, що до пільгового стажу ОСОБА_4 зарахований період його роботи у ВАТ «Південтеплоенергомонтаж» ДП «Чорнобильське монтажне управління», ВАТ «Прикарпатське монтажно-налагоджувальне управління» та ЛФ «Західнафтогазсервіс» ДП «Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу Держгірпромнагляду України».

Відповідно до наказу ДП «Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу Держгірпромнагляду України» №04-ЦС від 14.01.2013 року припинено діяльність шляхом ліквідації відокремленого структурного підрозділу ЛФ «Західнафтогазсервіс» ДП «Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу Держгірпромнагляду України» та встановлено, що правонаступником усіх прав та обов'язків відокремленого структурного підрозділу є ДП «Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу Держгірпромнагляду України».

Судом було встановлено, що відповідач не заперечує факту наявності у нього обов'язку відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1 пенсіонеру ОСОБА_4, проте стверджує, що при ліквідації Львівської філії по даному пенсіонеру була відсутня заборгованість за 2009-2013 роки по списку №1, що підтверджується довідкою №7433/04-40 від 20.05.2013 року.

Однак, з досліджених матеріалів справи вбачається, що мало місце несвоєчасне направлення розрахунків УПФУ в Галицькому районі м. Львова до УПФУ в Кіровському районі м. Дніпропетровська такі розрахунки надійшли в листопаді 2014 року і стосувались періоду Львівської філії «Західнафтогазсервіс», яка не перебувала на обліку в управлінні, а звіти за 2009-2013 роки на момент отримання розрахунків були сформовані та можливість вносити зміни відсутня, тому суми витрат вносились для відшкодування правонаступником в місяць в якому отримано розрахунки.

Так, УПФУ в Галицькому районі м. Львова листом Львова №10255/11-09 від 03.10.2014 року повідомило УПФУ в Кіровському районі м. Дніпропетровська про те, що пенсіонеру ОСОБА_4 не направлялись Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за 2013 рік.

Щодо посилань відповідача на неправомірність нарахування заборгованості по витратам на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1 ОСОБА_5 суд зазначає наступне.

З дослідженої в судовому засіданні пенсійної справи вбачається, що пенсіонер ОСОБА_5 працював в ДП «Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу Держгірпромнагляду України» в період з 14.06.1999 року по 30.07.2010 року на посаді інженера-дефектоскопіста. При прийнятті пенсійним фондом рішення про призначення пенсії за списком №1 крім іншого були надані довідки підприємства відповідача та відповідні накази, що спростовує доводи відповідача, що такому пенсіонеру підприємство довідки не видавало.

Судом також встановлено, що позивач оскаржував дії відповідача по нарахуванню пільгової пенсії ОСОБА_5 у справі №804/6248/15.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 червня 2015 року у справі №804/6248/15 у задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу держгірпромнагляду України» відмовлено.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2015 року зазначена постанова була залишена без змін.

Враховуючи зазначене, суд вважає правомірною та законодавчо обґрунтованою вимогу про стягнення з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області заборгованості зі сплати витрат на виплату і доставку пенсій призначених за списком №1 в сумі 59 349,13 грн., а позов таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська до Державного підприємства "Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу держгірпромнагляду України" про стягнення заборгованості - задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства "Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу держгірпромнагляду України" заборгованість по списку №1 у розмірі 59 349,13 грн. на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 16 листопада 2015 року.

Суддя С.І. Озерянська