26 січня 2016 р. Справа № 804/17/16
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіКононенко О. В.
при секретаріДмитрієнко О.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремавтоматика» до Державної податкової інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська про скасування податкового повідомлення-рішення
06.01.2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Ремавтоматика» звернулось із адміністративним позовом до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, в якому просить визнати противоправними та скасувати податкове повідомлення-рішення від 22.07.2015 року № 0006611502.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що при проведенні перевірки протиправно встановлено обов'язок платника податку самостійно сплатити суму податкового зобов'язання з авансових внесків податку на прибуток, зазначеній у поданій ним податковій декларації з податку на прибуток підприємства за 2013 рік № 9091025708 від 02.03.2014 року у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітних (податковий) рік, однак не враховано дії форс-мажорних обставин для підприємства у період з 03.07.2014 року по 13.02.2015 року, які унеможливили виконання платником податків обов'язку зі сплати авансових внесків з податку на прибуток за період липень 2014 року - січень 2015 року.
Представник позивача в судовому засіданні просив позов задовольнити, підтримав позицію викладену у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував.
Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити, з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75, пункту 76.1 статті 76 Податкового кодексу України проведено перевірку з питання своєчасності сплати авансових внесків з податку на прибуток за період з липня 2014 року по лютий 2015 року.
За результатами перевірки 02.07.2015 року складений акт №947/04- 61-15-02/32066020, у якому зазначено, що встановлено порушення підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України , якими визначено обов'язок платника податку самостійно сплатити суму податкового зобов'язання з авансових внесків по податку на прибуток, зазначених у поданій ним податковій декларації з податку на прибуток підприємства за 2013 рік № 9091025708 від 02.03.2014 року у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік.
В обґрунтування такого висновку в акті перевірки зазначено, що узгоджені суми грошових зобов'язань по авансовим внескам з податку на прибуток по граничним термінам сплати 30.07.2014 року, 30.08.2014 року, 30.09.2014 року, 30.10.2014 року, 30.11.2014 року, 30.12.2014 року, 30.01.2015 року, 28.02.2015 року у загальній сумі 827296 грн. сплачені 16.04.2015 року шляхом подання уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2014 рік №9081806053 від 16.04.2015 року, згідно якої сума нарахованих авансових внесків на 2014 рік перевищила суму нарахованого податку на прибуток.
16.07.2015 року позивачем було надано заперечення до акту №947/04-61-15-02/32066020 щодо висновків, які викладені у акті, однак заперечення залишені без задоволення листом від 22.07.2015 року №501/10/04-61-15-03-15.
На підставі акта перевірки 22.07.2015 року було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0006611502.
Зазначене податкове повідомлення-рішення було оскаржено позивачем однак рішенням про результати розгляду первинної скарги №8933/10/04-36-10-07-09 від 27.10.2015 року ГУ ДФС у Дніпропетровській області та рішенням ДФС України про результати розгляду скарги №26530/6/99-99-10-01-02-25 від 14.12.2015 року скарги залишені без задоволення.
Вирішуючи спір суд зазначає, що 02.03.2014 року позивачем було подано декларацію з податку на прибуток за 2013 рік, згідно якої було визначено авансові внески, що підлягають сплаті щомісяця 103416 грн.
До 12.02.2015 року місцезнаходження позивача було - вул. Магнітогорська, 7 м. Луганськ, тобто він знаходився на території населених пунктів визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 р. № 1669-VII, де триває антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Згідно розділу ІІ Постанові Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1235 «Про затвердження переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин» доказом, що підтверджує факт настання (існування) обставин непереборної сили, що є підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків, є висновок Торгово-промислової палати про настання обставин непереборної сили.
На підтвердження настання форс-мажорних обставин позивачем надано Сертифікат Торгово-промислової палати України від 18 серпня 2015 року №4897, яким засвідчено форс- мажорні обставини (обставини непереборної сили), які унеможливили виконання обов'язку платника податків щодо сплати авансових внесків у строки, встановлені законодавством, а саме: авансові внески з податку на прибуток за липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2014 року та січень 2015 року у терміни, відповідно, 30.07.2014 року, 30.08.2014 року, 30.09.2014 року, 30.10.2014 року, 28.11.2014 року, 30.12.2014 року та 30.01.2015 року, який виданий відповідно до пунктів 100.4 - 100.5 Кодексу, Постанови КМУ від 27 грудня 2010 року №1235 «Про затвердження переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу», Указу Президента України від 14 квітня 2014 року №405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України». Період дії форс-мажорних обставин з 03 липня 2014 року по 13 лютого 2015 року.
Таким чином, у період з 03 липня 2014 року по 13 лютого 2015 року позивач внаслідок форс-мажорних обставин був позбавлений можливості сплачувати податкові зобов'язання, в тому числі авансові внески визначені визначенні декларацію з податку на прибуток за 2013 рік.
16.04.2015 року позивачем було подано уточнюючу декларацію з податку на прибуток за 2014 рік, в якій було зменшено нараховану суму податку (рядок 13 декларації) на суму 103416 грн., внаслідок чого за платежем «авансові внески податку на прибуток приватних підприємств» було проведено зменшення нарахувань по уточнюючій декларації.
При проведенні перевірки, відповідачем зроблено висновок про несвоєчасну сплату грошового зобов'язання по авансовим внеском з податку на прибуток за декларацією від 02.03.2014 року, однак відповідачем не взято до уваги те, що позивач до 12.02.2015 року внаслідок виникнення форс-мажорних обставин був позбавлений можливості сплачувати авансові внески з податку на прибуток за період липень - грудень 2014 року та січень 2015 року, що підтверджується сертифікатом Торгово-промислової палати України від 18 серпня 2015 року №4897.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позивач безпідставно в аткі перевірки зазначив про порушення строків сплати авансових внесків по податку на прибуток, зазначених у поданій ним податковій декларації з податку на прибуток підприємства за 2013 рік № 9091025708 від 02.03.2014 року, оскільки такий висновок ґрунтується на неповному з'ясуванні причин такої несплати.
Враховуючи, що позивач допустив несвоєчасну сплату податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємства за 2013 рік № 9091025708 від 02.03.2014 року внаслідок виникнення форс-мажорних обставин, та оскільки зазначена заборгованість була погашена внаслідок подачі уточнюючої декларації, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення від 22.07.2015 року № 0006611502 є протиправним та підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремавтоматика» до Державної податкової інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 22.07.2015 року № 0006611502.
Стягнути з Державної податкової інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариство з обмеженою відповідальністю «Ремавтоматика» судовий збір у розмірі 2481,91 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 29 січня 2016 року
Суддя О.В. Кононенко