10 березня 2016 р.Справа № 820/11301/15
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Тацій Л.В.
Суддів: Подобайло З.Г. , Григорова А.М.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Вовчанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26.01.2016р. по справі № 820/11301/15
за позовом Публічного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод"
до Вовчанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області третя особа Управління Державної казначейської служби України у Вовчанському районі Харківської області
про визнання бездіяльності протиправною та стягнення суми,
Позивач, ПАТ "Вовчанський агрегатний завод", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Вовчанської ОДПІ Головного управління ДФС у Харківській області, Управління Державної казначейської служби України у Вовчанському районі Харківської області, в якому, з урахуванням уточнень позовних вимог, просив:
- визнати протиправною бездіяльність Вовчанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області за ненадання висновку Управлінню Державної казначейської служби України у Вовчанському районі Харківської області для автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість публічному акціонерному товариству "Вовчанський агрегатний завод" в сумі 472910 грн. 00 коп.;
- стягнути з Державного бюджету України в особі Управління державної казначейської служби України у Вовчанському районі Харківської області (платник УДКСУ у Вовчанському районі Харківської області, код ЄДРПОУ 37345943, банк отримувача ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, р/р 31117030700156 на користь Публічного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод" (62504, Харківська обл., м. Вовчанськ, вул. Пушкіна, 2, р/р 26002799965638 в ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК" м. Київ, МФО 380838, код ЄДРПОУ 14309847) пеню за період з 26.09.2015 року по 08.11.2015 року в розмірі 24969 (двадцять чотири тисячі дев'ятсот шістдесят дев'ять) грн. 65 коп. та за період з 09.11.2015 року по 30.12.2015 року в розмірі 28374 (двадцять вісім тисяч триста сімдесят чотири) грн. 60 коп., всього пені 53344 (п'ятдесят три тисячі триста сорок чотири) грн. 25 коп.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 14.01.2016 року адміністративний позов в частині позовних вимог про стягнення з Державного бюджету України в особі Управління державної казначейської служби України у Вовчанському районі Харківської області на користь ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" автоматичного відшкодування з бюджету ПДВ за липень 2015 року в розмірі 472 910 грн. - залишено без розгляду.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 26.01.2016р. по справі № 820/11301/15 позов задоволено.
Відповідач. не погодившись з даним судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання 10.03.2016 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши суддю доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що позивач пройшов передбачену законодавством процедуру державної реєстрації, ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" перебуває на податковому обліку в Вовчанській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Харківській області з 01.07.1998 року за №18 та є платником податку на додану вартість згідно Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 100284966 від 11.07.1997 року (а.с.12-13 том 1).
Вказані обставини сторонами визнаються, а тому в силу ч. 3 ст. 72 КАС України не доказуються перед судом.
З матеріалів справи слідує, що позивачем подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість №9772685797 від 17.08.2015 року та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку, що перевищує суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету (а.с. 15-17 том 1).
Відповідно до п. 14.1.18 ст. 14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків врегульовано статтею 200 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 200.7 ст. 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" 19.08.2015 року направлено на адресу Вовчанської ОДПІ Головного управління ДФС у Харківській області документи для камеральної перевірки до заявленої суми бюджетного відшкодування за липень 2015 року в сумі 472910 грн.(а.с.14 том 1).
Згідно п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Вовчанською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Харківській області проведено камеральну перевірку податкової декларації з податку на додану вартість позивача та заявлених у ній даних.
За результатами проведення камеральної перевірки контролюючим органом не виявлено підстав, які б свідчили, що розрахунок суми бюджетного відшкодування зроблено з порушенням норм податкового законодавства і які надають податковій інспекції право на проведення документальної позапланової виїзної перевірки підприємства позивача для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Пунктом 200.18 ст. 200 Податкового кодексу України передбачено, що платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку.
Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу.
Водночас згідно пп. 200.18.1, 200.18.2, п.200.18 ст. 200 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки надати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 р. № 460/2011, Державна казначейська служба України, відповідно до покладених завдань, зокрема, здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Пунктом 7 зазначеного Положення визначено, що Казначейство України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (у разі їх утворення).
Згідно пп. 200.18.2 п.200.18 ст. 200 Податкового кодексу України орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, надає платнику податку суму автоматичного бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.
Відповідно до п. 200.21 ст. 200 Податкового кодексу України у разі невідповідності за висновком контролюючого органу платника податку визначеним цією статтею критеріям та відсутності в такого платника права на автоматичне бюджетне відшкодування податку контролюючий орган зобов'язаний протягом 17 календарних днів після граничного терміну подачі звітності повідомити платника податку про відповідне рішення та надати детальні пояснення і розрахунки за критеріями, значення яких не дотримано. Відповідне рішення може бути оскаржене платником податку у встановленому порядку.
Якщо контролюючий орган у встановлений термін не надіслав платнику податку зазначеного повідомлення, вважається, що такий платник відповідає критеріям для одержання права на автоматичне бюджетне відшкодування податку.
З наведеного слідує, що Вовчанська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Харківській області зобов'язана надати протягом трьох робочих днів Управлінню Державної казначейської служби України у Вовчанському районі Харківської області висновок із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету податку на додану вартість підприємству позивача.
При цьому, з матеріалів справи судом встановлено, що до 22.09.2015 року Вовчанська ОДПІ Головного управління ДФС у Харківській області повинна була надати висновок Управлінню Державної казначейської служби України у Вовчанському районі Харківської області.
Протягом трьох операційних днів, тобто до 25.09.2015 р. Управління Державної казначейської служби України у Вовчанському районі Харківської області повинно перерахувати відшкодування ПДВ на рахунок позивача.
Судом з матеріалів справи встановлено, що Управління Державної казначейської служби України у Вовчанському районі Харківської області листом від 04.11.2015 року повідомив ПАТ "Вовчанський агрегатний завод", що висновку на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість за липень 2015 року у сумі 472910,0 грн. до Управління Державної казначейської служби України у Вовчанському районі Харківської області не надходило (а.с.22 том 1).
В апеляційній скарзі відповідач посилається на Порядок формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках.
З цього приводу колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п. 2 Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Державного казначейства України 03.02.2011 р. №68/23, органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі протягом місяця, виходячи з наявних матеріалів, що можуть свідчити про підтвердження нарахування бюджетного відшкодування, забезпечують подання до центрального органу державної податкової служби зведеної інформації про можливі загальні обсяги відшкодування податку на додану вартість коштами у кожному регіоні у розрізі платників (щодо яких наявні зазначені матеріали) за деклараціями, сума заявленого бюджетного відшкодування податку на додану вартість за якими з урахуванням уточнюючих розрахунків становить 100 тис. грн. і більше (далі - інформація).
Згідно п. 3 Порядку, структурний підрозділ центрального органу державної податкової служби, який здійснює адміністрування облікових та звітних показників, після отримання інформації здійснює протягом трьох робочих днів: формування вихідних форм інформації; контроль за відповідністю сум в інформації даним офіційних звітів центрального органу державної податкової служби; передачу інформації структурним підрозділам центрального органу державної податкової служби для проведення ретельного аналізу, за результатами якого відповідні підрозділи надають наявні матеріали структурному підрозділу центрального органу державної податкової служби, який адмініструє відшкодування податку на додану вартість, для узагальнення; направляє отримані від структурного підрозділу центрального органу державної податкової служби, який адмініструє відшкодування податку на додану вартість, узагальнені матеріали органам державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
За змістом п. 4 Порядку не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання узагальнених матеріалів, органи державної податкової служби за місцезнаходженням платника за результатами підтвердження достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість формують висновки із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню, реєстри яких органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі направляють до центрального органу державної податкової служби для формування узагальненої інформації.
Центральний орган державної податкової служби не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання реєстрів висновків, здійснює формування узагальненої інформації щодо (визначених у висновках) обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість окремо за платниками, які мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість, іншими платниками та платниками, у яких суми до бюджетного відшкодування заявлені в період дії Закону України "Про податок на додану вартість" та залишились невідшкодованими. Зазначену інформацію на постійній основі (щоденно) не пізніше наступного робочого дня після її формування направляє: до Державного казначейства України; одночасно органам державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі для подачі висновків органам державного казначейства (п. 5 Порядку).
Контролюючим органом направлено інформацію щодо суми 472910,0 грн. на погодження до органу вищого рівня.
При цьому, лише 30.12.2015 року Управлінням Державної казначейської служби України у Вовчанському районі Харківської області перераховано бюджетне відшкодування податку на додану вартість за липень 2015 року у розмірі 472910,0 грн.
Проте, доводи податкового органу про неможливість бюджетного відшкодування суми з ПДВ через ненадходження узагальненої інформації щодо обсягів бюджетного відшкодування ПДВ від органу вищого рівня є необґрунтованими, оскільки недотримання вимог вказаного Порядку з боку відповідача (на різних рівнях) стосовно не отримання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування ПДВ, не повинно порушувати права та інтереси підприємства позивача по справі.
Отже, право на відшкодування від'ємної різниці податку є невід'ємним правом позивача, захист якого гарантовано ч. 1 ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка набрала чинності для України 11.09.1997 р. і відповідно до положень Конституції України є частиною національного законодавства.
Неправомірне неповернення бюджетного відшкодування податку на додану вартість порушило право позивача, зокрема на законне сподівання мати можливість користуватися своєю власністю, а саме: своєчасно і в повному обсязі і в порядку, визначеному законом, отримати це відшкодування із бюджету при відсутності з його боку порушень вищевказаних Законів.
Колегія суддів звертає увагу на те, що позивач виконав всі вимоги та умови, визначені чинним законодавством України, для отримання відшкодування ПДВ з бюджету.
Оскільки, Вовчанською ОДПІ Головного управління ДФС у Харківській області не виконано вимоги Податкового кодексу України, що призвело до порушення законних прав та інтересів позивача, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача за ненадання висновку Управлінню Державної казначейської служби України у Вовчанському районі Харківської області для автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість публічному акціонерному товариству "Вовчанський агрегатний завод" в сумі 472910 грн. 00 коп.
Відповідно до п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України суми податку на додану вартість, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість.
На суму такої заборгованості нараховується пені на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Таким чином, термін прострочки відшкодування ПДВ складає 44 дні.
Розрахунок пені на суму податкового боргу: за період з 26.09.2015 по 08.11.2015 року облікова ставка НБУ складає 22%, подвійна облікова ставка - 22% х 2 = 44%, розмір одного дня складає 44:365 = 0,12, кількість днів (з 26.09.2015 р. по 08.11.2015 р.) - 44.
За таких обставин, сума пені складає 24 969,65 грн.(472910 грн. х 0,12 х 44 : 100).
Управлінням державної казначейської служби у Вовчанському районі ГУ ДКСУ у Харківській області перераховано на рахунок позивача 472910,0 грн., що підтверджується наявним в матеріалах справи платіжним дорученням №20 від 30.12.2015 року.
У зв'язку з перерахуванням відповідачем суми заборгованості позивач уточненив в суді першої інстанції розмір позовних вимог, та збільшив розмір пені за період з 09.11.2015 року по 30.12.2015 року на 50 днів.
Розрахунок пені на суму податкового боргу: за період з 09.11.2015 р. по 30.12.2015 р. облікова ставка НБУ складає 22%, подвійна облікова ставка - 22% х 2 = 44%, розмір одного дня складає: 44 : 365 = 0,12, кількість днів (з 09.11.2015 р. по 30.12.2015 р.) - 50.
За таких обставин, сума пені складає 28374,60 грн.(472910,0 х 0,12 х 50 : 100).
Отже, загальна сума пені складає 53344,25 грн., яка складається з 24969,65 грн.(за період з 26.09.2015 р. по 08.11.2015 р.) + 28374,60 грн. (за період з 09.11.2015 р. по 30.12.2015 р.).
Нарахована сума пені підлягає стягненню на користь позивача з Державного бюджету України, а відтак позовні вимоги щодо стягнення Державного бюджету України в особі Управління державної казначейської служби України у Вовчанському районі Харківської області пені всього у розмірі 53344,25 грн. є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок, щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідачі, як суб'єкти владних повноважень не надали до суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються їх заперечення, і не довели правомірності неприйняття рішення, щодо відшкодування суми з податку на додану вартість.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів відзначає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Розподіл удових витрат здійснюється у відповідності до положень ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Вовчанській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Харківській області відстрочено сплату судового збору в розмірі 3031 грн. 60 коп. до ухвалення судового рішення по даній справі.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Вовчанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26.01.2016р. по справі № 820/11301/15 залишити без змін.
Стягнути на рахунок УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова (банківські реквізити отримувач УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк ГУДКУ у Харківській області, рахунок 31210206781011, код класифікації доходів бюджету 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173) за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язаннями Вовчанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області судовий збір в розмірі 3031 (три тисячі тридцять одна) грн. 60 коп.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Тацій Л.В.
Судді Подобайло З.Г. Григоров А.М.
Повний текст ухвали виготовлений 15.03.2016 р.