Рішення від 02.03.2016 по справі 910/947/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.03.2016Справа №910/947/16

За позовом Державного підприємства "УКРЖИТЛОСЕРВІС"

До Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

Про стягнення 25 470 641,98 грн.

Суддя Лиськов М.О.

Представники :

від позивача: Химмч Б.С. (дов. від 29.09.2014)

від відповідача: Глущенко Д.В. (дов. № 001-4478 від 18.12.2015)

Відповідно до ст. 85 ГПК України в судовому засіданні 02.03.2016 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

22.01.2016 до канцелярії Господарського суду м. Києва надійшла позовна заява № 648 від 25.12.2015 Державного підприємства "УКРЖИТЛОСЕРВІС" (надалі - позивач) до Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (надалі - відповідач) про стягнення 25 470 641,98 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.01.2016 прийнято позовну заяву до розгляду та порушено провадження по справі № 910/947/16, розгляд справи призначено на 17.02.2016.

В судовому засіданні 17.02.2016 оголошено перерву до 02.03.2016.

В судове засідання, призначене на 02.03.2016, з'явились представники сторін та наддали пояснення по суті справи.

Зважаючи на достатність в матеріалах справи доказів, необхідних для повного та об'єктивного вирішення справи, розгляд справи відбувався з урахуванням положень ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Для забезпечення виконання покладених на Державне управління справами Президента України функцій щодо утримання житлових та нежитлових об'єкти і прибудинкових територій, реконструкції, капітального та поточного ремонтів житлових будинків, що перебувають в оперативному управлінні Державного управління справами Президента України, Розпорядженням Керівника Державного управління справами Президента України від 27 вересня 2002 року № 439 утворено Державне підприємство «УКРЖИТЛОСЕРВІС» (далі - Позивач, Підприємство).

Предметом господарської діяльності Підприємства є надання послуг з утримання будинків і прибудинкових територій та комунальних послуг мешканцям житлового фонду, орендарям і власникам нежитлових приміщень.

Житловий фонд, який обслуговує Підприємство, на сьогодні налічує 34 житлові будинки в чотирьох районах м. Києва загальною площею 238,0 тис. кв. метрів (3207 квартир). Станом на 01 грудня 2015 року в цих квартирах зареєстровано 6 828 осіб, серед них: Герої СРСР і України, перший та другий Президенти України, народні депутати України різних скликань, вищі посадові особи держави, учасники та інваліди Великої Вітчизняної війни, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, особи, які мають особливі заслуги перед державою.

Як зазначає позивач, органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями затверджувати ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги для надання на відповідній території, при цьому у разі затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво у них виникає обов'язок відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між затвердженим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.

На підставі п. 8. ст. 22 та п. 4 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» Підприємство численними листами, як виробник послуг зверталося до Київської міської державної адміністрації, щодо відшкодування втрат від утримання житлового фонду.

Листами (вих. № 774 від 09.07.2008 року, № 791 від 05.10.2010 року, № 863 від 04.11.2010 року, № 40 від 23.01.2014 року, № 267 від 30.04.2014 року, № 277 та № 278 від 14.05.2014 року) було подано розрахунки суми доходів та витрат Підприємства з утримання будинків та прибудинкових територій за 2007 рік та за періоди з 01.01.2008 року по 01.10.2010 року та з 01.10.2010 року до 01.07.2013 року для аналізу та прийняття рішення стосовно виділення дотації з міського бюджету на відшкодування витрат Підприємства з утримання житлового фонду.

Підприємством отримано акт про наявність та розмір заборгованості місцевого бюджету м. Києва перед Підприємством за період 01.01.2008 року по 01.10.2010 року на суму 9 978,3 тис. грн. без ПДВ.

Судом встановлено, що Київська міська державна адміністрація неодноразово визнавала зазначений акт та збитковий характер тарифів на послуги, зокрема в листі від 12.01.2011 року № 004-123, визнавала, що за період з 01.01.2008 року по 01.10.2010 року різниця між затвердженим тарифом на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та економічно обґрунтованими витратами становить 9 978,3 тис. грн. (без ПДВ), про що було складено акт про наявність та розмір заборгованості місцевого бюджету м. Києва та погоджено головним розпорядником бюджетних коштів; в листі від 26.11.2010 року № 004-2578 остання також зазначала, що дано доручення Головному розпоряднику бюджетних коштів та Головному фінансовому управлінню передбачити в міському бюджеті на 2011 рік кошти на покриття різниці за період з 01.01.2008 по 01.10.2010 між встановленим розміром тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та економічно обґрунтованими витратами в розмірі 9 978,3 тис. грн. без ПДВ.

Крім того, Департамент економіки та інвестицій Київської міської державної адміністрації (далі - Департамент) своїм листом від 31.07.2014 року № 50/20-4659 визнав, що різниця між фактичними витратами Підприємства з надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та доходами від цих послуг за період з 01.10.2010 року по 01.07.2013 року становить 9 257 217,88 грн. (без ПДВ), у т. ч.; IV квартал 2010 року - 566 311,97 грн.; 2011 рік-3 802 924,54 грн.; 2012 рік - 3 303 488,23 грн.; 1 півріччя 2013 року - 1 584 493,14 грн.

Разом з тим, Департаментом було опрацьовую документи, щодо доходів і витрат Підприємства за 2007 рік, відповідно до яких встановлено різницю між фактичними витратами з надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та доходами від цих послуг становить 1 753 103,86 грн. Департаментом також підтверджено, що витрати Підприємства на виконавчі, судові збори та штрафні санкції за період з 01.10.2010 року по 01.07.2013 року, пов'язані з несвоєчасними розрахунками з постачальниками енергоносіїв через неотримання відшкодування втрат від утримання будинків та прибудинкових територій, становлять 4 482 020,24 грн.

Отже, на даний час заборгованість виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) перед Підприємством становить 25 470 641,98 грн. (без ПДВ). Зазначена заборгованість утворилась за період з 01.01.2007 року по 01.07.2013 року.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Статтею 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» визначено, що регуляторний акт це прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання.

Частиною 2 ст. 12 ГК України визначено, що основними засобами регулюючого впливу держави на діяльність суб'єктів господарювання є регулювання цін і тарифів.

Відповідно до ч. 1 ст. 189 ГК України визначено, що ціна (тариф) у цьому Кодексі є формою грошового визначення вартості продукції (робіт, послуг), яку реалізують суб'єкти господарювання.

Статтею 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Відповідно до частини другої статті 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.

Згідно пункту 1 статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України.

Пунктом 2 статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.

Відповідно до пункту 3 статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).

Пунктом 4 статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, якщо у разі встановлення органом місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, орган, який їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.

За приписами пункту 5 статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» видатки на відшкодування втрат підприємств, що пов'язані із встановленням тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, фінансуються за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету.

Відповідно до пункту 1.1 резолютивної частини рішення Конституційного суду України № 21-рп/2003 від 25.12.2003 р. у справі за конституційним поданням Президента України та конституційним поданням 56 народних депутатів України про офіційне тлумачення положень частин першої, другої, третьої, четвертої статті 118, частини третьої статті 133, частин першої, другої, третьої статті 140, частини другої статті 141 Конституції України, статті 23, пункту 3 частини першої статті 30 Закону України «Про державну службу», статей 12, 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 10, 13, 16, пункту 2 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про столицю України 04.11.2010 місто-герой Київ», статей 8, 10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», статті 18 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (справа про особливості здійснення виконавчої влади та місцевого самоврядування у місті Києві), Київська міська державна адміністрація є єдиним в організаційному відношенні органом, який виконує функції виконавчого органу Київської міської ради та паралельно функції місцевого органу виконавчої влади. З питань, віднесених до відання місцевого самоврядування, цей орган підзвітний і підконтрольний Київській міській раді, а з питань здійснення повноважень у сфері виконавчої влади - Кабінету Міністрів України.

Відповідно до пп. 1 п. 1 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» на виконання рішення Київської міської ради від 12.07.2007 року № 1043/1704 Підприємство листами (вих. № 1425 від 25.12.2007 року, №1406 від 22.12.2008 року, №192 від 24.03.2009 року, № 479 від 28.09.2009 року, № 504 від 07.10.2009 року) подавало на погодження розрахунки тарифу на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій по кожному будинку окремо. Розрахунки були виконані згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 560 від 12 липня 2005 року «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» (із змінами, внесеними згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 297 від 27.02.2007 року).

Незважаючи на обґрунтовані розрахунки тарифу, які були подані Підприємством до органу місцевого самоврядування 25.12.2007 року так і не були затверджені до квітня 2009 року. Зазначене також підтверджується листом Державного управління справами Президента України від 28.03.2008 року № 01-20/1-0747.

Відповідно до статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування», статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавчий орган Київської міської ради - Київська міська державна адміністрація своїми розпорядженнями встановлює ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 29.04.2009 року № 518 в порушення чинного на той час законодавства та всупереч проведеним і погодженим Підприємством розрахункам для останнього було встановлено суттєво нижчі тарифи на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, які були значно нижчими від економічно обґрунтованих витрата на виробництво цих послуг.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» листом (вх. № 050/949 від 28.01.2013 року) Підприємством було надано розрахункові матеріали, на підставі яких розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) встановлено тарифи на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій по кожному будинку окремо.

За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Судові витрати розподіляються відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

На підставі викладеного та керуючись ст. 49, ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Позов Державного підприємства "УКРЖИТЛОСЕРВІС" - задовольнити.

2. Стягнути з Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01044, м. Київ, вулиця Хрещатик, будинок 36; ідентифікаційний код 00022527) на користь Державного підприємства "УКРЖИТЛОСЕРВІС" (01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки , будинок 24-А; ідентифікаційний код 32207896) 25 470 641 грн. 98 коп. - заборгованість по відшкодуванню різниці в тарифах на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій за період з 01.01.2007 по 01.07.2013.

3. Стягнути з Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01044, м. Київ, вулиця Хрещатик, будинок 36; ідентифікаційний код 00022527) в дохід державного бюджету України судовий збір в сумі 206 700 грн.

4.Видати накази.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення складено 11.03.2016

Суддя М.О. Лиськов