копія
Справа №678/48/16-п
Провадження № 3-678-56/16
12 березня 2016 року Суддя Летичівського районного суду Хмельницької області Ходоровський І.Б., за участю секретарів Козка Л.М., Хмари Н.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Летичівського ВП ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, неодруженого, непрацюючого, має 1 неповнолітню дитину,
- за ст. 185 КУпАП,
10.02.2016 року до суду для розгляду надійшли матеріали з Летичівського ВП ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ХМ №008967 від 06.02.2016 року, 13.12.2015 року близько 15 год. в смт. Летичів по вул. 50 річчя Жовтня ОСОБА_1, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, вчинив своїми діями дрібне хуліганство. На вимогу та неодноразове прохання працівників поліції припинити протиправні дії ОСОБА_1 відреагував агресивно після чого почав працівників поліції шарпати за формений одяг, чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 185 КУпАП.
Ознайомившись з матеріалами справи, вислухавши ОСОБА_1, який категорично заперечив свою вину у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення та вказав на неправомірність дій працівників поліції відносно нього, вважаю, що такі підлягають поверненню органу, який порушив справу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно вимог ст.ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння, яке містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. У ньому зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Отже, протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
Приписами ст. 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення (п. 2), а в разі неправильного складання такого протоколу, у тому числі і про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 185 КУпАП, повернути матеріали адміністративної справи органу, який його склав, для належного (додаткового) оформлення.
Згідно вимог ст. 251 КУпАП адміністративний матеріал повинен містити фактичні дані, на основі яких встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП, полягає, у тому числі, у злісній непокорі, тобто відмові виконати законне розпорядження або вимогу поліцейського при виконанні ним службових обов'язків.
При цьому, у протоколі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 не викладена суть правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП, а саме, не зазначено, з вказівкою на нормативний акт, яка законна вимога була заявлена особі, що притягається до адміністративної відповідальності, та в чому полягала саме злісна непокора цієї особи конкретному працівнику поліції при виконанні ним службових обов'язків.
Крім того, в протоколі вже констатовано факт вчинення ОСОБА_1 дрібного хуліганства, однак не зрозуміло якими діями. При цьому, згідно вимог ст. 221 КУпАП розгляд справ за ст. 173 КУпАП належить до компетенції суду, але до матеріалів справи не додано судове рішення, що набрало законної сили, в якому констатовано факт вчинення ОСОБА_1 дрібного хуліганства саме 13.12.2015 року. Тобто, сформована в протоколі про адміністративне правопорушення фабула інкримінованого правопорушення містить припущення про вчинення ОСОБА_1 дрібного хуліганства, що є неприпустимим.
ОСОБА_1 пред'явлено неконкретне обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 185 КУпАП, чим грубо порушено його законні права та інтереси, зокрема право на захист.
Службова особа Летичівського ВП ГУНП в Хмельницькій області при оформленні матеріалів справи допустила істотну неповноту та однобічність дослідження обставин події. Зокрема, під час розгляду справи в допитаних свідків (зі сторони ОСОБА_1І.) судом було з'ясовано, що очевидцями події була значна кількість людей, оскільки подія відбувалась поруч з автовокзалом смт. Летичів, однак матеріали справи містять лише письмові пояснення ОСОБА_2, який був ініціатором виклику працівників поліції, а інші особи з даного приводу не опитувались. При цьому, один зі свідків (працівник поліції) суду пояснив, що займався документуванням події, проте жодних пояснень будь-яких інших сторонніх осіб (не працівників поліції, які є зацікавленими особами) матеріали справи не містять, тому його твердження, що сторонні очевидці події відмовлялись давати пояснення судом сприймаються критично.
Враховуючи те, що вищезазначені недоліки не можуть бути усунуті при судовому розгляді справи, а надані матеріали справи не дають суду підстав прийняти остаточне рішення, тому справа підлягає направленню для доопрацювання та належного оформлення до органу, який порушив справу про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст. 254, 256, 278, 280, 284 КУпАП,
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 185 КУпАП повернути до Летичівського ВП ГУНП в Хмельницькій області для доопрацювання та належного оформлення.
Суддя підпис ОСОБА_3
Суддя Летичівського
районного суду ОСОБА_3