Постанова від 09.03.2016 по справі 157/1045/15-а,2а-157/44/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2016 року Справа № 876/11694/15

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Мікули О.І.,

суддів - Курильця А.Р., Кушнерика М.П.,

з участю секретаря судового засідання - Кіри Н.В.,

представника відповідача- Остапук С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в залі суду апеляційну скаргу міського голови Камінь- Каширської міської ради Бондара Василя Івановича на постанову Камінь - Каширського районного суду Волинської області від 02 листопада 2015 року у справі за позовом ОСОБА_3 до міського голови Камінь-Каширської міської ради Бондара Василя Івановича, Камінь- Каширської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач- ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до відповідачів- міського голови Камінь-Каширської міської ради Бондара В.І., Камінь- Каширської міської ради, в якому (з врахуванням уточнення позовних вимог) просив визнати протиправною бездіяльність 58 сесії Камінь-Каширської міської ради щодо неприйняття рішення про надання йому дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Камінь-Каширської міської ради орієнтовною площею до 0,10 га за адресою: АДРЕСА_1, зобов'язати Камінь-Каширську міську раду Волинської області на наступному пленарному засіданні ради розглянути рішення щодо ОСОБА_3 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Камінь-Каширської міської ради орієнтовною площею до 0,10 га за адресою: АДРЕСА_1, з врахуванням внесених міським головою Бондарем В.І. зауважень та прийняти рішення відповідно до вимог ст. 118 ЗК України; зобов'язати Камінь-Каширського міського голову Бондаря В.І. внести на наступне пленарне засідання ради рішення щодо ОСОБА_3 про надання йому дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Камінь-Каширської міської ради орієнтовною площею до 0,10 га за адресою: АДРЕСА_1, з врахуванням внесених міським головою Бондарем В.І. зауважень та відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Постановою Камінь - Каширського районного суду Волинської області від 02 листопада 2015 року позов задоволено частково. Зобов'язано Камінь-Каширську міську раду на найближчій сесії Камінь-Каширської міської ради розглянути питання про надання ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею до 0,1000 га, за адресою: АДРЕСА_1, безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства. Стягнено з Камінь-Каширської міської ради на користь ОСОБА_3 судові витрати у розмірі 1062 гривні 40 копійок. У задоволенні позову в іншій частині вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, відповідач- міський голова оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки тому факту, що вето міського голови на рішення № 55/31 від 16 червня 2015 року не було подолане двома третинами депутатів складу міської ради на черговій сесії міської ради від 10 вересня 2015 року, у зв'язку з чим не прийнято позитивне рішення на користь позивача, тобто заява ОСОБА_3 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Камінь-Каширської міської ради орієнтовною площею до 0,10 га за адресою: АДРЕСА_1 розглянута, у наданні згоди відмовлено, і підстави для повторного прийняття рішення відсутні відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування». Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача - Камінь- Каширської міської ради - Остапук С.В. у судовому засіданні підтримала доводи, викладені в апеляційній скарзі, вважає висновки суду першої інстанції неправильними та необґрунтованими. Просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.

Відповідач (апелянт)- міський голова в судове засідання не прибув, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлений належним чином, а тому суд вважає можливим проведення розгляду справи в його відсутності за наявними в справі матеріалами, та на основі наявних у ній доказів.

Позивач в судове засідання не прибув, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлений належним чином, подав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутності, а тому суд вважає можливим проведення розгляду справи в його відсутності за наявними в справі матеріалами, та на основі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю-доповідача та пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, 16 червня 2015 року Камінь- Каширська міська рада, розглянувши заяву ОСОБА_3 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Камінь-Каширської міської ради та керуючись ст.12,118,121 ЗК України, прийняла рішення №55/31, яким надала позивачу дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Камінь-Каширської міської ради орієнтовною площею до 0,1000 га за адресою: АДРЕСА_1 (діл.2).

Розпорядженням голови Камінь-Каширської міської ради № 33 від 19 червня 2015 року зупинено дію рішення Камінь-Каширської міської ради шостого скликання № 55/31 від 16 червня 2015 року «Про розгляд заяви ОСОБА_3 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Камінь-Каширської міської ради».

Не погоджуючись з розпорядженням міського голови про зупинення дії рішення № 55/31 від 16 червня 2015 року, ОСОБА_3 оскаржив його в судовому порядку, і постановою Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 17 серпня 2015 року дії міського голови в частині винесення на сесію питання про скасування рішення Камінь-Каширської міської ради № 55/31 від 16 червня 2015 року визнано протиправними, скасовано п. 3.1. розпорядження про відміну рішення Камінь-Каширської міської ради № 55/31 від 16 червня 2015 року та зобов'язано Камінь-Каширського міського голову Бондаря В.І. протягом двотижневого строку після набрання постановою законної сили повторно винести на сесію міської ради та розглянути п. 1 розпорядження Камінь-Каширського міського голови Бондаря В.І. № 33 від 19 червня 2015 року «Про зупинення дії рішення 55 сесії Камінь-Каширської міської ради шостого скликання про розгляд заяви ОСОБА_3 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Камінь-Каширської міської ради» відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

З витягу з протоколу засідання Камінь-Каширської міської ради 58 сесії шостого скликання від 10 вересня 2015 року вбачається, що на голосування було поставлено питання виконання постанови Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 17 серпня 2015 року та розгляд заяви ОСОБА_3 про надання йому дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. За результатами голосування міська рада не подолала вето Камінь-Каширського міського голови.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що Камінь-Каширською міською радою не прийнято рішення по суті питання щодо надання позивачу дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою для оформлення права власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а тому міську раду зобов'язано розглянути таке питання з врахуванням вимог чинного законодавства України, в тому числі ч.7 ст.118 ЗК України. Щодо позовних вимог про невиконання відповідачами постанови Камінь-Каширського районного суду від 17 серпня 2015 року в частині винесення на сесію міської ради та розгляду п. 1 розпорядження міського голови про зупинення дії рішення міської ради, яким позивачу був наданий дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (з урахуванням ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»), суд першої інстанції виходив з того, що такі мають вирішуватися у відповідності до Закону України «Про виконавче провадження» та ст. 181 КАС України, а тому не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання міського голови винести на сесію міської ради рішення щодо надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки у приватну власність з врахуванням внесених міським головою зауважень, а також не підлягають задоволенню вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності 58 сесії Камінь-Каширської міської ради щодо неприйняття рішення про надання ОСОБА_3 дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки сесія ради - є організаційно-правою формою роботи міської ради.

Даючи правову оцінку висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з таких мотивів.

Ст.19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України

Підстави набуття права на земльну ділянку передбачені ст.116 ЗК України, згідно з якою за позивачем зберігається право на безоплатну передачу земельної ділянки лише один раз по кожному виду використання.

Згідно зі ст.118 ЗК України громадяни зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і згідно з п.7 ст. 118 ЗК України дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

П.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що до виключних повноважень міських рад належить вирішення питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановлені результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Рішення ради приймається відкритим (у тому числі поіменним) або таємним голосуванням. Рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.

Аналогічні правові норми щодо прийняття рішення міською радою закріплені у Регламенті роботи Камінь- Каширської міської ради.

Крім того, п.2 ст.70 Регламенту передбачено, що проект рішення або пропозиція, які не отримали необхідної більшості голосів на підтримку, вважаються відхиленими. Таке відхилення проекту рішення заноситься до протоколу пленарного засідання як рішення ради.

З матеріалів справи вбачається, що заява ОСОБА_3 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Камінь-Каширської міської ради розглянута, за наслідками її розгляду прийнято рішення 16 червня 2015 року Камінь- Каширською міською радою про надання йому дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Камінь-Каширської міської ради орієнтовною площею до 0,1000 га за адресою: АДРЕСА_1 (діл.2). Разом з тим, розпорядженням голови Камінь- Каширської міської ради від 19 червня 2015 року зупинено дію цього рішення, і 10 вересня 2015 року на сесії Камінь- Каширської міської ради за результатами голосування міська рада не подолала вето Камінь-Каширського міського голови.

Враховуючи вищенаведені обставини, колегія суддів вважає, що заява ОСОБА_3 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Камінь-Каширської міської ради розглянута і у наданні такого дозволу відмовлено, оскільки вето міського голови на рішення від 16 червня 2015 року № 55/31 щодо розгляду заяви ОСОБА_3 Камінь- Каширська міська рада не подолала, так як «ЗА» проголосувало 8 депутатів з 25, що голосували, з присутніх 27, у зв'язку з чим відсутні підстави для зобов'язання Камінь-Каширську міську раду на найближчій сесії Камінь-Каширської міської ради розглянути питання про надання ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею до 0,1000 га, за адресою: АДРЕСА_1, безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку та прийняття рішення відповідно до вимог чинного законодавства, тому у задоволенні позову в цій частині необхідно відмовити.

Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів прийшла до переконання про те, що Камінь- Каширська міська рада при розгляді заяви позивача про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Камінь-Каширської міської ради діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб передбачений Конституцією та законами України, відповідно до вимог чинного законодавства, а тому доводи апеляційної скарги є підставними та обґрунтованими і такими, що спростовують висновки рішення суду першої інстанції в частині задоволення позову.

Оскільки рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні решти позовних вимог сторонами не оскаржувалося в апеляційному порядку, та в процесі апеляційного провадження не було виявлено порушень, допущених судом першої інстанції, які б призвели до неправильного вирішення справи в цій частині, тому колегія суддів вважає недоцільним виходити за межі апеляційної скарги та переглядати оскаржувану постанову в частині відмови в задоволенні позову.

Відповідно до положень ст.94 КАС України у разі прийняття судом апеляційної інстанції нового судового рішення, змінюється розподіл судових витрат. Враховуючи ту обставину, що у задоволенні позову відмовлено, а тому відсутні підстави для стягнення з відповідачів на користь позивача судових витрат.

З врахуванням усіх вищенаведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини справи, постанова суду прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, п.1,3 ч.1 ст.198, п.п.1, 4 ч.1 ст.202, 205, 207, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу міського голови Камінь- Каширської міської ради Бондара Василя Івановича задовольнити.

Постанову Камінь - Каширського районного суду Волинської області від 02 листопада 2015 року у справі № 157/1045/15-а, 2-а/157/44/15 - скасувати, та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий О.І. Мікула

Судді: А.Р. Курилець

М.П. Кушнерик

Повний текст постанови виготовлено 11 березня 2016 року.