Дунаєвецький районний суд Хмельницької області
Справа № 674/1773/15-а
Провадження № 2-а/674/7/16
01 березня 2016 року
Дунаєвецький районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої -судді Артемчук В.М.
при секретарі Мудрицькій Л.В.
з участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Кочмарського І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дунаївці справу за адміністративним позовом
ОСОБА_3
до
управління соціального захисту населення Дунаєвецької
районної державної адміністрації Хмельницької області,
Департаменту соціального захисту населення
Хмельницької обласної державної адміністрації
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії
17 грудня 2015 року позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з уточненими під час судового розгляду позовними вимогами до управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області, Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії посилаючись на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії (2)1 і перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації, через яке отримував виплату щомісячної грошової компенсації вартості продуктів харчування, призначеної на підставі п. 14 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Також отримував щорічну разову грошову допомогу до 9 травня, що передбачена положеннями ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту».
Рішенням (протокол № 62 від 12.06.2013 р.) Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України визнано безпідставною видачу йому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії (2)1 з його вилученням у зв'язку з не підтвердженням факту виконання робіт у зоні відчуження.
Через це відповідачами з 01 липня 2013 р. припинено виплату вищезазначених щомісячної грошової компенсації вартості продуктів харчування та щорічної разової грошової допомоги до 9 травня.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2014р.по справі № 822/4189/14, яка набрала законної сили 09.12.2014 р. згідно ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.12.14, визнано протиправним та скасовано рішення Комісії від 12.06.2013р. № 62 про вилучення у нього посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 (1)
У зв'язку із набранням законної сили рішення адміністративного суду про скасування рішення Комісії як протиправного, 23.10.2015 р. звернувся до вищестоящого органу відповідача - Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації із заявою (копія додається) про повернення йому як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС виплати щомісячної грошової компенсації вартості продуктів харчування, призначеної на підставі п. 14 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.07.2013 р. по січень 2015 р. включно, а також виплату щорічної разової грошової допомоги до 9 травня, що передбачена положеннями ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту».
Оскільки рішення Комісії слід вважати протиправним з моменту його прийняття, то в силу скасування цього рішення судом позивач не втрачав права на отримання вище вказаних виплат як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Однак, листом Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації за № 04.02-10484 від 06.11.2015 р. (копія додається) позивачу відмовлено у задоволенні заяви - не вчинено дій і не прийнято рішення щодо повернення виплати щомісячної грошової компенсації продуктів харчування за період з 01.07.2013 р. по січень 2015 р. включно та виплати щорічної разової грошової допомоги до 9 травня за 2014-2015 роки. При цьому, у відповіді Департаменту соціального захисту населення вказується, що нарахування та виплата зазначених соціальних виплат йому припинена з 01.07.2013 р. у зв'язку із рішенням від 12.06.2013 р. Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Мінсоцполітики України про визнання видачі посвідчення безпідставним та його вилучення. Проте таке посилання є безпідставним, оскільки, як вказано вище, наявне судове рішення, яке набрало законної сили, яким скасовано рішення Комісії про вилучення посвідчення.
За таких умов, невиплата відповідачами соціальних виплат - щомісячної грошової компенсації вартості продуктів харчування за період з 01.07.2013 р. по січень 2015 р. включно та щорічної разової грошової допомоги до 9 травня за 2014-2015 роки є неправомірною.
Враховуючи те, що рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України № 62 від 12.06.2013 р. в частині визнання безпідставною видачі мені посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 (1) скасоване, з моменту вступу в законну силу постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.10.2014 р. у справі № 822/4189/14, підстави для подальшої невиплати мені соціальних виплат у відповідача були відсутні.
Оскільки позивач не втрачав права на отримання соціальних виплат як до 01.07.2013 р., так і після 01.07.2013 р., тому має право на їх отримання в порядку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - щомісячної компенсацій вартості продуктів харчування; як інвалід війни - на щорічну разову грошову допомогу до 09 травня згідно із ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» за 2014-2015 рр., а тому звернувся до суду.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов підтримав, просив його задовольнити, посилаючись на обставини, які викладенні в позовній заяві.
Представник відповідача Кочмарський І.В. позов не визнав, в задоволенні просив відмовити і пояснив суду, що відповідно до рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 12.06.2013 року про вилучення у ОСОБА_3 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2(1), з 01.07.2013 року управлінням соціального захисту населення Дунаєвецької райдержадміністрації йому було припинено нарахування та виплата грошової компенсації вартості продуктів харчування як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2014 року по справі № 822/4189/14 визнано дії управління соціального захисту населення Дунаєвецької райдержадміністрації протиправними та скасовано рішення Комісії від 12 червня 2013 року про вилучення у ОСОБА_3 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2(1).
На виконання рішення Комісії від 03.02.2015 року (протокол № 82) громадянину ОСОБА_3 повернуто посвідчення та з 01.02.2015 року управлінням соціального захисту населення Дунаєвецької РДА відновлено усі види нарахувань та виплат, передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, а тому відсутні підстави для задоволення позову.
Представник відповідача Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації в судове засідання не з»явився, однак надіслав заперечення та клопотання по справі, в яких просив в задоволенні позову відмовити та розгляд справи проводити без участі представника Департаменту.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 46 Конституції України кожний громадянин має право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених Законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до п. 14 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особам, віднесеним до категорії 1 (пункт 1 статті 14), надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги, в тому числі забезпечення продуктами харчування за медичними нормами з обов'язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання. Зазначеним особам компенсується 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановлюваними Міністерством охорони здоров'я України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 1992 року № 258 «Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»встановлені фізіологічні (медичні) норми забезпечення продуктами харчування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (на місяць), а також додатковий набір продуктів харчування, понад фізіологічні норми, для осіб, віднесені до 1 категорії (на місяць).
Порядок розрахунку та виплати вищезазначеної компенсації визначений постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 211 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України з питань соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно статті 13 частини четвертої Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ( 3551-12 ) від 25 грудня 1998 року N 367-XIV (зі змінами і доповненнями) ,щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи-десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком".
Кабінетом Міністрів України щорічно у проекті Державного бюджету України передбачено цільові кошти, необхідні для виплати разової грошової допомоги ветеранам війни у розмірах відповідно до мінімальної пенсії за віком згідно Закону України від 25 грудня 1998 року N 367-XIV.
Мінімальний розмір пенсій за віком визначено ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. №1058-ІV - «у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом». Вищезазначеним Законом встановлено що розмір мінімальної пенсії за віком для осіб, які втратили працездатність, дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Судом встановлено, що постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2014р. по справі № 822/4189/14, яка набрала законної сили 09.12.2014 р. згідно ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.12.14, визнано протиправним та скасовано рішення Комісії від 12.06.2013р. №62 про вилучення посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 (1) у ОСОБА_3.
23.10.2015 р. позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації із заявою про повернення йому як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС виплати щомісячної грошової компенсації вартості продуктів харчування, призначеної на підставі п. 14 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.07.2013 р. по січень 2015 р. включно, а також виплату щорічної разової грошової допомоги до 9 травня, що передбачена положеннями ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту».
Однак, листом Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації за № 04.02-10484 від 06.11.2015 р. позивачу відмовлено у задоволенні заяви з посиланням на те, що нарахування та виплата зазначених соціальних виплат йому припинена з 01.07.2013 р. у зв'язку із рішенням від 12.06.2013 р. Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Мінсоцполітики України про визнання видачі посвідчення безпідставним та його вилучення.
Також судом встановлено, що управлінням соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області поновлено позивачу виплату компенсацій вартості продуктів харчування з 26.03.2015 року, що підтверджується копією рішення управління про призначення від 26.03.2015 р., копіями списків осіб на отримання компенсації за квітень - грудень 2015р..
Оскільки рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України № 62 від 12.06.2013 р. в частині визнання безпідставною видачу ОСОБА_3 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 (1) скасоване і з 01.07.2013 р. протиправно припинено позивачу виплати щомісячної грошової компенсації вартості продуктів харчування, призначеної на підставі п. 14 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.07.2013 р. по січень 2015 р. включно, а також виплату щорічної разової грошової допомоги до 9 травня, що передбачена положеннями ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту»,а також протиправно не вжито заходів по відновленню даних виплат після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення їх виплат за результатами скасування відповідного рішення Комісії, а тому суд вважає дії відповідачів щодо припинення з 01.07.2013 р. даних виплат протиправними, а заявлений позов обґрунтованим.
Керуючись ст. ст. 7, 10, 11, 69, 71, 159, 161, 162, 185, 186 КАС України, Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд -
Позов ОСОБА_3 задовольнити.
Визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області та Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації щодо припинення з 01.07.2013 р. нарахування та виплати ОСОБА_3 щомісячної грошової компенсації вартості продуктів харчування, призначеної на підставі п. 14 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 2(1).
Визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області та Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації щодо припинення та невиплати ОСОБА_3 щорічної разової грошової допомоги до 9 травня за 2014-й рік та 2015-й рік, що передбачена положеннями ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту».
Зобов'язати управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області нарахувати та виплатити ОСОБА_3 щомісячну грошову компенсацію вартості продуктів харчування, призначеної на підставі п. 14 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 2(1), за період з 01 липня 2013 р. по січень 2015 р. включно, з урахуванням раніше виплачених сум.
Зобов'язати управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області нарахувати та виплатити ОСОБА_3 щорічну разову грошову допомогу до 9 травня за 2014-й рік та 2015-й рік, що передбачена положеннями ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Дунаєвецький районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуюча:/підпис/ Вірно: Суддя Дунаєвецького райсудуВ. М. АртемчуАртемчук