Віньковецький районний суд Хмельницької області
Справа № 670/187/16-п
Провадження № 3/670/40/16
10 березня 2016 року смт. Віньківці
Суддя Віньковецького районного суду Хмельницької області Волкова О.М., ознайомившись із матеріалами адміністративної справи, що надійшла із Віньковецького ВП Дунаєвецького ВП ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, непрацюючого,
за ст. 124 КУпАП,
09.03.2016 року на розгляд Віньковецького районного суду надійшов адміністративний протокол щодо ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП.
Згідно змісту протоколу серії АП1 № 421086 від 06.03.2016 року, ОСОБА_1 в порушення вимог п. 12.1 ПДР України, 06.03.2016 року близько 02.30 год. керуючи автомобілем ВАЗ 2121, державний номер НОМЕР_1 по вул. Першотравнева в смт. Віньківці не врахував дорожню обстановку, не впорався з керуванням, не вибрав безпечної швидкості руху, та допустив зіткнення з металевою огорожою, внаслідок ДТП автомобіль отримав механічні пошкодження,за що передбачена відповідальність за ст.124 КУпАП .
Відповідно до положень ст. 278 КУпАП, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Перевіривши матеріали справи вважаю, що справу про адміністративне правопорушення необхідно повернути начальнику Віньковецького ВП Дунаєвецького ВП ГУНП в Хмельницькій області для дооформлення у зв'язку з неможливістю всебічного, повного та об'єктивного розгляду по суті.
Так, згідно зі ст. ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення -- це офіційний документ, який відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Однак в порушення вищезазначених вимог у протоколі не зазначено відомості про потерпілу особу; кому належить металева огорожа; чи була вона пошкоджена внаслідок наїзду на неї ОСОБА_1 та чи була заподіяна шкода потерпілій особі.
Також у протоколі відсутні відомості про свідків адміністративного правопорушення.
За наявності вказаних недоліків, допущених при оформленні адміністративного матеріалу, суд позбавлений можливості розглянути справу повно, всебічно і об'єктивно, тому вважаю за необхідне повернути матеріали про адміністративне правопорушення начальнику Віньковецького ВП Дунаєвецького ВП ГУНП в Хмельницькій області для дооформлення.
Керуючись ст. 278, ст. 283 КУпАП, суддя,
Матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП повернути до Віньковецького ВП Дунаєвецького ВП ГУНП в Хмельницькій області для до оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Волкова