Справа № 3/593/76/2016
"26" лютого 2016 р. м.Бережани Тернопільської області
Суддя Бережанського районного суду Тернопільської області Німко Н.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Бережанського ВП ГУНП України в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.140 ч.4 КУпАП ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, працюючого провідним механіком філії Бережанського райавтодору, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_2,-
На розгляд Бережанського районного суду надійшов протокол серія АП1 №048746 від 14.12.2015 року, відносно ОСОБА_1 про вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч. 4 ст.140 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Із матеріалів справи №3/593/576/2015 та протоколу серії АП1 №048746 від 14.12.2015 року вбачається, що ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого ч.4 ст.140 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме за те, що під час чергування в зимовий період згідно графіка, він не забезпечив безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг «Бережани-Будилів-Плотича», а також не вжив заходів для своєчасної ліквідації слизкості, що призвело до ДПТ, яке мало місце 11.12.2015 року о 08 год. 35 хв. поблизу с.Баранівка.
Відповідно до ст.256 КУПАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до диспозиції ч.1 ст.140 КУпАП- порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху - тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб у розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порушення визначеного законодавством порядку погодження з уповноваженим підрозділом Національної поліції: встановлення рекламоносіїв, технічних засобів організації дорожнього руху, проведення будь-яких робіт на автомобільних дорогах, вулицях, залізничних переїздах; розроблення проектної документації на будівництво, реконструкцію і ремонт автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та об'єктів дорожнього сервісу; здійснення пасажирських перевезень за встановленими маршрутами руху транспортних засобів загального користування - тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб'єктів господарської діяльності - у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порушення нормативів щодо обладнання на автомобільних дорогах, вулицях, залізничних переїздах місць: провадження робіт, залишення дорожніх машин, будівельних матеріалів, конструкцій тощо, а так само не усунення після закінчення робіт перешкод і не приведення автомобільної дороги, вулиці, залізничного переїзду в стан, що гарантує безперешкодний і безпечний рух транспортних засобів та пішоходів, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб'єктів господарської діяльності - у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порушення, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, що спричинили створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і накладення штрафу на посадових осіб, громадян - суб'єктів господарської діяльності в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк від п'яти до десяти діб.
Судом встановлено, що при складанні даного протоколу не дотримано вимог ст.256 КУпАП, а саме: до матеріалів справи не долучено документів, що дана особа дійсно перебуває на посаді провідного механіка філії Бережанського райавтодору і є відповідальною за забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг «Бережани-Будилів-Плотича» та має у своїх обов'язках і повноваженнях вжиття заходів для своєчасної ліквідації слизькості дороги.
А тому, суд вважає, що адміністративну справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.4 ст.140 КУпАП слід направити Бережанському ВП ГУНП України в Тернопільській області, для належного оформлення. Суд вважає за доцільне зазначити, що своєю постановою від 05.02.2016 року зазначена адміністративна справа з аналогічних підстав вже поверталася для дооформлення, однак жодного із вищезазначених недоліків не було усунуто.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст.140,256 КУпАП, суд, -
Матеріали адміністративної справи №3/593/76/2016 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, за ч.4 ст.140 КУпАП направити Бережанському ВП ГУНП України в Тернопільській області, для належного оформлення.
Дана постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Бережанського районного суду
Тернопільської області ОСОБА_2