Ухвала від 01.03.2016 по справі 826/22111/15

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/22111/15 Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А.Б. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.

УХВАЛА

Іменем України

01 березня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мацедонської В.Е.,

суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,

при секретарі Горяіновій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 15 грудня 2015 року у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «БРВ Київ» до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 15 грудня 2015 року адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «БРВ Київ» до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задоволено повністю, скасовано податкове повідомлення-рішення Міжрегіонального ГУ ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників ДФС України від 07 вересня 2015 року №0001863903 на суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) 1470174,78 грн.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог ПрАТ «БРВ Київ» відмовити повністю. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що позивачем несвоєчасно оприбутковано готівкові кошти у КОРО, неоприбутковано надлишок готівкової виручки та перевищено встановлений ліміт каси.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що в період з 11 серпня 2015 року по 20 серпня 2015 року на підставі ПК України, Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», постанови Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті України» посадовими особами контролюючого органу проведено фактичну перевірку господарської одиниці салон-магазин суб'єкта господарювання ПрАТ «БРВ Київ» за адресою: м.Київ, вул.Сурікова, 3.

За наслідками проведеної фактичної перевірки Міжрегіональним ГУ ДФС - Центральним офісом з обслуговування великих платників складено акт (довідку) фактичної перевірки від 20 серпня 2015 року, зареєстрований в органі ДФС за місцем державної реєстрації суб'єкта господарювання 21 серпня 2015 року реєстраційний №0113/28-10/39-30/32243798, в якому зафіксовано встановлені під час перевірки порушення ПрАТ «БРВ Київ» п.п.2.6, 2.8 постанови Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті України».

На підставі акта перевірки №0113/28-10/39-30/32243798 від 21 серпня 2015 року Міжрегіональним ГУ ДФС - Центральним офісом з обслуговування великих платників винесено податкове повідомлення-рішення форми «С» від 07 вересня 2015 року №0001863903, яким застосовано до ПрАТ «БРВ Київ» суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) в розмірі 1470174,78 грн.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку про помилковість твердження відповідача стосовно порушення ПрАТ «БРВ Київ» вимог постанови Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті України», а отже податкове повідомлення-рішення від 07 вересня 2015 року №0001863903 на суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 1470174,78 грн. підлягає скасуванню,.

Колегія суддів погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами регулюються Конституцією України, Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Положенням про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженим постановою правління Національного банку України №637 від 15 грудня 2004 року.

В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що денний звіт - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням; книга обліку розрахункових операцій - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах доходів і зборів книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).

Відповідно до п.9 ст.3 вказаного Закону суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій.

Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637 затверджено Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, відповідно до п.2.6 якого уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Пунктом 2 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2002 року №199, визначено, що Z-звіт - денний звіт з обнуленням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті реєстратора.

Таким чином, законодавством передбачено саме своєчасне (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбуткування усієї готівки, що надходить до кас, що не ставиться в залежність від інкасації готівкових коштів та не передбачає обов'язку роздруковувати Z-звіт, у якому проводяться денні підсумки операцій, проведених із застосуванням РРО, перед чи після проведення інкасації. Z-звіт обов'язково роздруковується за підсумками робочого дня.

Відповідно до п.4.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637, усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі. Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів). Відокремлені підрозділи підприємств, які проводять операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також з видачі готівки на виплати, пов'язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, ведуть касову книгу. Відокремлені підрозділи підприємств, страхові агенти, брокери, розповсюджувачі лотерей, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО або РК та веденням книги ОРО, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, а також підприємці касової книги не ведуть. Аркуші касової книги мають бути пронумеровані, прошнуровані та скріплені відбитком печатки підприємства (юридичної особи). Кількість аркушів у касовій книзі засвідчується підписами керівника і головного бухгалтера підприємства (юридичної особи). Записи в касовій книзі здійснюються у двох примірниках (через копіювальний папір) чорнилом темного кольору чорнильною або кульковою ручкою. Перші примірники, що є невідривною частиною аркуша касової книги - «Вкладні аркуші касової книги», залишаються в касовій книзі. Другі примірники, що є відривною частиною аркуша касової книги - «Звіт касира», є документом, за яким касири звітують щодо руху грошей у касі. Перші і другі примірники мають однакові номери. Виправлення в касовій книзі, як правило, не допускаються. Якщо виправлення зроблені, то вони засвідчуються підписами касира, а також головного бухгалтера або особи, що його заміщує.

Пунктом 7.15 вказаного Положення встановлено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися. Порядок оприбуткування готівки в касах, у тому числі і під час розрахунків із застосуванням РРО (РК), визначено в пункті 2.6 цього Положення.

Таким чином, при оприбуткуванні готівки в касі підприємства, яке проводить готівкові розрахунки із застосуванням РРО (використанням РК), оприбуткування проводиться шляхом обліку такої готівки у книзі обліку розрахункових операцій (на підставі фіскальних звітних чеків РРО або даних РК) та відображення надходжень цієї готівки у касовій книзі підприємства.

З акту перевірки позивача вбачається, що висновки контролюючого органу щодо порушення п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні в частині несвоєчасного оприбуткування готівкових коштів у книзі обліку розрахункових операцій (КОРО) ґрунтуються на тому, що:

- 22 квітня 2015 року проведено інкасацію каси ПриватБанком (чек 12 год. 33 хв. 47 сек.) суми 134200,00 грн., в т.ч. готівка в сумі 100000,00 грн. (службовий чек видачі 12 год. 20 хв.), яка не оприбуткована в КОРО на підставі фіскального звітного чеку РРО. Z-звіт №1164 від 22 квітня 2015 року на загальну суму 230628,11 грн., в т.ч. 100000,00 грн. вже інкасованих о 12 год. 33 хв. 47 сек., роздрукований та записаний в КОРО лише о 19 год. 59 хв.;

- 20 червня 2015 року проведено інкасацію каси ПриватБанком (чек 12 год. 10 хв. 37 сек.) сума 303300,00 грн., в т.ч. готівка в сумі 120000,00 грн. (службовий чек видачі 10 год. 42 хв.), яка не оприбуткована в КОРО на підставі фіскального звітного чеку РРО. Z-звіт №1223 від 20 червня 2015 року на загальну суму 141492,32 грн., в т.ч. 120000,00 грн. вже інкасованих о 12 год. 10 хв. 37 сек., роздрукований та записаний в КОРО лише о 19 год. 59 хв.;

- 10 липня 2015 року проведено інкасацію каси ПриватБанком (чек 11 год. 28 хв. 29 сек.) сума 212800,00 грн., в т.ч. готівка в сумі 55000,00 грн. (службовий чек видачі 11 год. 05 хв.), яка не оприбуткована в КОРО на підставі фіскального звітного чеку РРО. Z-звіт №1243 від 10 липня 2015 року на загальну суму 91537,91 грн., в т. ч. 55 000,00 грн. вже інкасованих о 11 год. 28 хв. 29 сек., роздрукований та записаний в КОРО лише о 19 год. 54 хв.

Таким чином, податковий орган вбачає порушення позивачем п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні в частині несвоєчасного оприбуткування готівки в КОРО на суму 275000,00 грн. в тому, що Z-звіти позивачем були роздруковані та записані в КОРО після інкасації грошових коштів, в кінці доби.

Разом з тим, як зазначено вище, законодавством передбачено своєчасне (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбуткування усієї готівки, що надходить до кас. Таке оприбуткування не залежить від інкасації готівкових коштів та не встановлює обов'язку роздруковувати Z-звіт, у якому проводяться денні підсумки операцій, проведених із застосуванням РРО, перед чи після проведення інкасації.

З матеріалів справи вбачається, що залишок готівки у касі ПрАТ «БРВ Київ» обліковувався на початок дня 22 квітня 2015 року у сумі 36399,79 грн., о 9 год. 57 хв. касиром салону-магазину ОСОБА_2 здійснено службове внесення готівкових коштів із каси у РРО в сумі 1309,11 грн., що підтверджується фіскальним чеком за 22 квітня 2015 року, для забезпечення нормального операційного циклу. Далі операції, що пов'язані із торгівлею проводились через РРО у відповідності до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Перед проведенням інкасації касир здійснила службову видачу коштів із РРО у касу салону на суму 100000,00 грн., що підтверджується фіскальним чеком РРО та прибутковим касовим ордером у касі, після чого на підставі видаткового касового ордеру було проведено інкасацію готівкових коштів позивача на суму 134200,00 грн., що підтверджується видатковим касовим ордером.

За підсумком дня 22 квітня 2015 року ПрАТ «БРВ Київ» складено Z-звіт №1164 на загальну суму 230628,11 грн., в яку ввійшло і 100000,00 грн., що були передані у касу підприємства, так як така сума входить в загальну суму надходжень у РРО за підсумком дня 22 квітня 2015 року, що відповідає вимогам ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Залишок готівки у касі ПрАТ «БРВ Київ», що обліковувався на початок дня 20 червня 2015 року, значиться у сумі 196547,39 грн. о 9 год. 54 хв., касиром салону-магазину ОСОБА_2 здійснено службове внесення готівкових коштів із каси у РРО в сумі 1249,67 грн., що підтверджується фіскальним чеком за 20 червня 2015 року, для забезпечення нормального операційного циклу. Далі операції, що пов'язані із торгівлею проводились через РРО у відповідності до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Перед проведенням інкасації касир здійснила службову видачу коштів із РРО у касу салону на суму 120000,00 грн., що підтверджується фіскальним чеком РРО та прибутковим касовим ордером у касі, після чого на підставі видаткового касового ордеру було проведено інкасацію готівкових коштів позивача на суму 303300,00 грн., що підтверджується видатковим касовим ордером.

За підсумком дня 20 червня 2015 року ПрАТ «БРВ Київ» складено Z-звіт №1223 на загальну суму 141492,32 грн., в яку ввійшло і 120000,00 грн., що були передані у касу підприємства, так як така сума входить в загальну суму надходжень у РРО за підсумком дня 20 червня 2015 року, що відповідає вимогам ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Залишок готівки у касі ПрАТ «БРВ Київ», що обліковувався на початок дня 10 липня 2015 року, становить суму 166785,10 грн., о 9 год. 52 хв. касиром салону-магазину ОСОБА_2 здійснено службове внесення готівкових коштів із каси у РРО в сумі 1720,66 грн., що підтверджується фіскальним чеком за 10 липня 2015 року, для забезпечення нормального операційного циклу. Далі операції, що пов'язані із торгівлею проводились через РРО у відповідності до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Перед проведенням інкасації касир здійснила службову видачу коштів із РРО у касу салону на суму 55000,00 грн., що підтверджується фіскальним чеком РРО та прибутковим касовим ордером у касі, після чого, на підставі видаткового касового ордеру було проведено інкасацію готівкових коштів позивача на суму 212800,00 грн., що підтверджується видатковим касовим ордером.

За підсумком дня 10 липня 2015 року ПрАТ «БРВ Київ» складено Z-звіт №1243 на загальну суму 91537,91 грн., в яку ввійшло і 55000,00 грн., що були передані у касу підприємства, так як така сума входить в загальну суму надходжень у РРО за підсумком дня 10 липня 2015 року, що відповідає вимогам ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Таким чином, позивачем в день одержання готівкових коштів на підставі Z-звітів роздрукованих та записаних в КОРО проведено оприбуткування:

- 22 квітня 2015 року на загальну суму 230628,11 грн., в т.ч. 100000,00 грн., Z-звіт №1164 від 22 квітня 2015 року;

- 20 червня 2015 року на загальну суму 141492,32 грн., в т.ч. 120000,00 грн., Z-звіт №1223 від 20 червня 2015 року;

- 10 липня 2015 року на загальну суму 91537,91 грн., в т.ч. 55000,00 грн., Z-звіт №1243 від 10 липня 2015 року.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується своєчасне (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбуткування усієї готівки, що надходила до каси ПрАТ «БРВ Київ» 22 квітня 2015 року, 20 червня 2015 року та 10 липня 2015 року, приймаючи до уваги, що податковим органом під час перевірки невідповідність суми готівки не встановлено, висновки податкового органу щодо порушення позивачем п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні в частині несвоєчасного оприбуткування готівки в КОРО на суму 275000,00 грн. є необґрунтованими та безпідставними.

В силу вимог п.5.9 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні готівкові кошти не вважаються понадлімітними в день їх надходження, якщо вони були здані в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку або були видані для використання підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання їх до банку і одночасного отримання з каси банку на зазначені потреби) наступного дня на потреби, які пов'язані з діяльністю підприємства.

Пунктом 5.11 вказаного Положення передбачено, що установлений ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) можуть переглядатися у зв'язку із змінами законодавства України або за наявності відповідних факторів об'єктивного характеру (зміни в надходженнях/видатках готівки, внутрішнього трудового розпорядку/графіків змінності тощо). Документи (нормативно-правові акти, внутрішні документи (розрахунки) підприємства, що затверджені (підписані) керівником або уповноваженою ним особою), на підставі яких переглянуто ліміт каси, строки здавання готівкової виручки (готівки), додаються до відповідних наказів (розпоряджень), договорів банківського рахунку підприємства.

В силу п.7.21 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні під час перевірки дотримання підприємством ліміту каси визначається наявність самостійно встановленого ліміту каси та відповідність його розрахунку вимогам цього Положення, уточнюються за наказами, розпорядженнями чи іншими розпорядчими документами суми самостійно доведених підприємством (юридичною особою) лімітів кас своїм відокремленим підрозділам.

Наведені правові норми не містять імперативних положень, які б зобов'язували підприємства переглядати установлений ліміт каси та строки здавання готівки за наявності тих чи інших обставин, а лише вказують на наявність такої можливості у разі встановлення відповідних факторів об'єктивного характеру.

З акту перевірки вбачається, що контролюючий орган дійшов висновку про порушення позивачем п.п.2.6, 5.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, позивачем не переглянуто встановлений ліміт каси, а тому відповідач дійшов висновку, що ПрАТ «БРВ Київ» перевищено ліміт каси на рівні граничних розмірів, зокрема, 05 квітня 2015 року в сумі 22664,25 грн. та 06 липня 2015 року в сумі 22173,14 грн. При цьому, відповідачем розраховано значення граничного розміру ліміту каси позивача в сумі 66944,17 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, на початок робочого дня 05 квітня 2015 року у касі салону-магазину ПрАТ «БРВ Київ» були наявні готівкові кошти у сумі 143608,42 грн. Відповідно даних касової книги позивача за 05 квітня 2015 року, протягом дня позивачем проведено видачу готівки за видатковими касовими ордерами на загальну суму 55608,42 грн., в тому числі інкасація - 54000,00 грн., кошти видані для використання підприємством у господарській діяльності - 1608,42 грн. Залишок готівки на кінець дня становить 112704,25 грн.

На початок робочого дня 06 липня 2015 року у касі салону-магазину ПрАТ «БРВ Київ» були наявні готівкові кошти у сумі 157919,95 грн. Відповідно даних касової книги позивача за 06 липня 2015 року протягом дня позивачем проведено видачу готівки за видатковими касовими ордерами на загальну суму 90322,59 грн., в тому числі інкасація - 62400,00 грн., кошти видані для використання підприємством у господарській діяльності - 27922,59 грн. Залишок готівки на кінець робочого дня становить 147763,96 грн.

Окрім того, виручка, що отримана позивачем після інкасації не була понадлімітною та інкасувалась лише на наступний робочий день із початковою виручкою такого наступного робочого дня, що повністю відповідає вимогам п.5.9 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, згідно якого готівкові кошти не вважаються понадлімітними в день їх надходження, якщо вони були здані в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку або були видані для використання підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання їх до банку і одночасного отримання з каси банку на зазначені потреби) наступного дня на потреби, які пов'язані з діяльністю підприємства.

Разом з тим, 01 лютого 2013 року, з метою виконання норм п.5.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні позивачем видано наказ №01/02 лзк Київ «Про встановлення ліміту залишку готівки в касі салону-магазину по вул.Сурікова, 3 в м.Києві», яким встановлено з 01 лютого 2013 року ліміт залишку готівки в касі салону-магазину в розмірі 91000,00 грн.

Враховуючи, що зазначений наказ відповідав вимогам Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні на час його прийняття і на момент перевірки, а законодавством встановлено саме можливість, а не обов'язок, переглядати установлений ліміт каси та строки здавання готівки у разі встановлення відповідних факторів об'єктивного характеру, приймаючи до уваги, що контролюючому органу не надано права самостійного визначати касову політику підприємства, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо недоведеності відповідачем всупереч ч.2 ст.71 КАС України порушення ПрАТ «БРВ Київ» п.п.2.6, 5.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні в частині перевищення граничного ліміту каси.

Також з акту перевірки вбачається, що висновки податкового органу щодо порушення позивачем п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні в частині неоприбуткування в касі підприємства надлишку готівкової виручки, наданої інкасаторам, ґрунтується на актах розбіжностей, складених ПАТ «ПриватБанк», від 11 жовтня 2014 року на суму 100,00 грн., від 29 грудня 2014 року на суму 100,00 грн., від 12 травня 2015 року на суму 700,00 грн. та від 10 червня 2015 року на суму 200,00 грн.

Згідно із ч.4 ст.70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

У відповідності п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Таким чином, основним документом, на підставі якого відбувається оприбуткування готівки є відповідні касові (розрахункові) документи, а отже акти розбіжності, складені банком, не є належним доказом неоприбуткування в касі ПрАТ «БРВ Київ» надлишку готівки. Крім того, виявлений банком надлишок переданої готівки для інкасації не свідчить, що зазначені суми готівки, що становлять надлишок, не були оприбутковані позивачем у відповідності до вимог чинного законодавства, натомість, відповідачем під час перевірки оприбуткування або неоприбуткування зазначених сум в касі підприємства не перевірялось.

Згідно п.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день; за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Разом з тим, судом не встановлено, а відповідачем всупереч ч.2 ст.71 КАС України не доведено порушення ПрАТ «БРВ Київ» Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні та наявності підстав для застосування до позивача штрафних санкцій, передбачених Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», позивачем надано належні та допустимі докази, які свідчать про дотримання вимог чинного законодавства щодо оприбуткування готівки в касі підприємства та ведення касових операцій, а тому податкове повідомлення-рішення від 07 вересня 2015 року №0001863903 підлягає скасуванню.

Разом з тим, згідно ч.6 ст.187 КАС України до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.

Відповідно до ст.88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Враховуючи, що ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2016 року апелянту відстрочено сплату судового збору по день ухвалення рішення судом апеляційної інстанції, судовий збір за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції у розмірі 25597,68 грн. підлягає стягненню з апелянта.

На підставі вищевикладеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її зміни або скасування.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 15 грудня 2015 року - залишити без змін.

Стягнути з Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників в дохід спеціального фонду Державного бюджету України (р/р 31211206781007, отримувач - УДКСУ у Печерському р-ні, банк отримувача - ГУДКСУ у м.Києві, код ЄДРПОУ 38004897, МФО 820019, код бюджетної класифікації 22030101) судовий збір у розмірі 25597,68 грн. (двадцять п'ять тисяч п'ятсот дев'яносто сім грн. 68 коп.).

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлено 09 березня 2016 року.

Головуючий суддя В.Е.Мацедонська

Судді Т.М.Грищенко

І.О.Лічевецький

.

Головуючий суддя Мацедонська В.Е.

Судді: Грищенко Т.М.

Лічевецький І.О.