Постанова від 03.03.2016 по справі 823/127/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2016 року справа № 823/127/16

м. Черкаси

16 год. 00 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Каліновської А.В.,

суддів: Орленко В.І., Тимошенко В.П.

при секретарі судового засідання - Журавлю В.В.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідачів - Руденко Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Національної поліції в Черкаській області, управління МВС України в Черкаській області про визнання незаконним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в Черкаський окружний адміністративний суд з вищезазначеним адміністративним позовом, в якому просить:

- визнати незаконним та скасувати наказ управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області №312 о/с від 06.11.2015 в частині звільнення ОСОБА_3 з органів внутрішніх справ;

- поновити ОСОБА_3 на посаді старшого інспектора в системі органів внутрішніх справ підпорядкованій Міністерству внутрішніх справ України з виплатою середнього заробітку за час вимушеного прогулу;

- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України працевлаштувати ОСОБА_3 на службі в Національній поліції України в порядку переатестації.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач написав рапорт про призначення його на службу в Головному управлінні Національної поліції в Черкаській області на посаду інспектора поліції, однак жодного рішення щодо прийняття позивача на службу до Національної поліції України на підставі поданого наказу відповідачем прийнято не було. В кінці січня 2016 року позивач дізнався що 06.11.2015 його звільнено з органів внутрішніх справ за пунктом 64 «з» у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації) згідно Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. Позивач зазначив, рапорт про звільнення з органів внутрішніх справ у зв'язку з переходом у встановленому порядку на службу до Національної поліції України він не писав. У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, позов просив задовольнити з підстав, викладених вище.

Представник відповідачів позив не визнав, проти заявленого адміністративного позову заперечив та надав суду письмові заперечення на позов, в яких зазначив, що відповідно до пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень, з дня опублікування Закону України «Про Національну поліцію» всі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), а також інші працівники МВС України, його територіальних органів, закладів та установ, вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів. Оскільки жодної заяви (рапорта) позивача про його бажання проходити службу в Головному управлінні Національної поліції в Черкаській області до поліції не надходило, згідно рапорту позивача від 03.11.2015 про звільнення його з органів внутрішніх справ у зв'язку з переходом у встановленому порядку на службу до Національної поліції України, оскаржуваним наказом №312 о/с від 06.11.2015 позивача звільнено з органів внутрішніх справ за пунктом 64 «з» у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації) згідно Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. Враховуючи вищезазначене, представник відповідачів вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає до задоволення.

Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.

Частина 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно пункту 15 частини 1 статті 3 КАС України, публічна служба це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування. Будь-яка публічна служба є державною службою.

ОСОБА_3, капітан міліції, перебувала на посаді старшого інспектора по роботі з населенням та громадськими формуваннями сектору дільничних інспекторів міліції Придніпровського РВ в м. Черкаси УМВС з 27.10.2007.

Наказом УМВС України в Черкаській області від 06.11.2015 №311 о/с звільнено позивача з органів внутрішніх справ в запас Збройних Сил України за пп. «з» п. 64 Положення по проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ, у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» передбачено, що територіальний орган Міністерства внутрішніх справ України - управління МВС України в Черкаській області перебуває в стадії припинення.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що Національна поліція України (далі - поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.

Пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону встановлено, що з дня опублікування цього Закону всі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), а також інші працівники Міністерства внутрішніх справ України, його територіальних органів, закладів та установ вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів.

Тобто, позивач попереджений про звільнення через скорочення штатів в силу закону із моменту опублікування закону (06 серпня 2015 року), за три місяці.

Приписами пунктів 9, 10, 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580-VIІI передбачено, що працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції. Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.

Працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів.

Перебування працівників міліції на лікарняному чи у відпустці не є перешкодою для їх звільнення зі служби в органах внутрішніх справ відповідно до «Прикінцевих та перехідних положень» цього Закону.

В матеріалах адміністративної справи знаходиться копія рапорту позивача від 03.11.2015 про звільнення його з органів внутрішніх справ у зв'язку з переходом у встановленому порядку на службу до Національної поліції України, з висловлюванням бажання проходити службу в Головному управлінні Національної поліції в Черкаській області.

Посилання позивача на ту обставину, що рапорт про звільнення з органів внутрішніх справ він не писав - не береться судом до уваги, оскільки під час розгляду справи представник позивача не надав суду чіткої відповіді щодо не написання позивачем вказаного вище рапорту від 03.11.2015, а тому відсутні підстави вважати, що даний рапорт був написаний не позивачем.

Таким чином, суд дійшов висновку, що звільнення позивача відбулось на підставі поданого позивачем рапорту про звільнення згідно пункту 64 «з» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації), а тому відсутні підстави для скасування наказу від 06.11.2015 №311 о/с.

Оскільки позовні вимоги щодо поновлення позивача на посаді старшого інспектора в системі органів внутрішніх справ підпорядкованій Міністерству внутрішніх справ України з виплатою середнього заробітку за час вимушеного прогулу є похідними від вищезазначеної вимоги про скасування наказу від 06.11.2015 №311 о/с - в задоволенні якої позивачу відмовлено, то і вказані вимоги задоволенню не підлягають.

Посилання представника відповідача на п. 10 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 580-VIІI щодо неприйняття позивача на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення не береться судом до уваги, з огляду на нижчезазначене.

Відповідно до п. 1 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIІI він набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування, крім:

1) пунктів 1, 2, 3, 7 - 13, 15, 17 - 18 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону, які набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування;

2) частини сьомої статті 15 та частини п'ятої статті 21 цього Закону, які набирають чинності з 1 січня 2017 року.

Оскільки перше офіційне опублікування відбулося в газеті «Голос України» 06.08.2015 (випуск №141-142), Закон набрав законної сили з 07.11.2015, окрім вищевказаних норм.

На виконання Постанови КМУ від 16.09.2015 №730 07.11.2015 реєстраційною службою Черкаського міського управління юстиції Черкаської області проведено реєстраційну дію «Державна реєстрація новоутвореної шляхом заснування юридичної особи - Головне управління Національної поліції в Черкаській області».

Таким чином, позивач не міг бути прийнятий на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення (з 06.08.2015 по 06.11.2015), оскільки Головне управління Національної поліції в Черкаській області зареєстроване як юридична особа 07.11.2015 та Закону України «Про національну поліцію» в частині прийняття на службу до поліції та видання наказу про призначення на посаду поліцейського набрав чинності з 07.11.2015.

Слід наголосити, що положення пунктів 9, 10 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII не узгоджуються з іншими положеннями Закону України «Про національну поліцію», у даному випадку зі ст. 22, 47, 56 Закону № 580-VIII, оскільки особи, які виявили бажання проходити службу в поліції можуть бути прийняті до Національної поліції України не раніше 07.11.2015 з огляду на реєстрацію Головного управління Національної поліції в Черкаській області як юридичної особи та набрання Закону України «Про національну поліцію» чинності з 07.08.2015 року.

Відповідно до ст. 47 Закону України «Про національну поліцію» призначення на посади поліцейських здійснюють посадові особи органів (закладів, установ) поліції відповідно до номенклатури посад, яку затверджує Міністерство внутрішніх справ України.

У разі проведення конкурсу для визначення кандидата для призначення на відповідну посаду призначення на посади поліцейських здійснюють посадові особи органів (закладів, установ) поліції згідно з номенклатурою посад, яку затверджує Міністерство внутрішніх справ України, та відповідно до результатів конкурсу.

Відповідно до ст. 48 зазначеного Закону призначення та звільнення з посад поліцейських здійснюється наказами посадових осіб, зазначених у статті 47 цього Закону.

Отже, на підставі зазначеного, з метою повного поновлення прав особи, яка звернулась за судовим захистом, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Головне Управління Національної поліції в Черкаській області розглянути питання щодо прийняття позивача на службу до поліції, як працівника міліції, який виявив бажання проходити службу в поліції, у відповідності до пункту 9 Розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію».

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).

За таких обставин суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. 11, 14, 86, 94, 159-163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Головне Управління Національної поліції в Черкаській області розглянути питання щодо прийняття ОСОБА_3 на службу до поліції у відповідності до пункту 9 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію».

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя А.В. Каліновська

Судді В.І. Орленко

В.П. Тимошенко

Повний текст постанови виготовлено 09 березня 2016 року.