Постанова від 29.02.2016 по справі 826/17731/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

29 лютого 2016 року № 826/17731/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії:

головуючого судді Шулежка В.П., судді Іщука І.О., судді Погрібніченко І.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ТРЕ ОМ» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «ТРЕ ОМ» (далі - позивач, ТОВ «ТРЕ ОМ») до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (далі - відповідач, Держархбудінспекція України) про визнання протиправним та скасування рішення, оформленого наказом від 20.07.2015 №27-Л про відмову ТОВ «ТРЕ ОМ» у видачі ліцензії, зобов'язання відповідача повторно розглянути подану ТОВ «ТРЕ ОМ» заяву про видачу ліцензій на провадження господарської діяльності у будівництві, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення про відмову у видачі ліцензії є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки воно не відповідає вимогам пункту 6 статті 13 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності».

З урахуванням вимог частини шостої статті 128 КАС України, за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, суд дійшов висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення уповноважених представників, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ТОВ «ТРЕ ОМ» звернулось із заявою вх.№40-10931 від 09.07.2015 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про видачу ліцензії на провадження господарської діяльності у будівництві, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури.

Разом із вказаною заявою позивачем подано: довідку про внесення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України; відомості про виробничо-технічну базу, склад працівників за професійним та кваліфікаційним рівнем, технологію виробництва, інформаційно-правове, нормативно-технічне забезпечення, про наявну систему контролю якості виконання робіт, про виконані заявником будівельно-монтажні роботи (за формою, наведеною в додатку 3 до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності у будівництві, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури); перелік робіт, пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, які заявник має намір виконати (кожна сторінка переліку робіт нумерується, засвідчується підписом суб'єкта господарської діяльності та скріплюється його печаткою (за наявності).

За результатами розгляду заяви та поданих документів ТОВ «ТРЕ ОМ», Державна архітектурно-будівельна інспекція України листом від 22.07.2015 №40-402-482/9 повідомила позивача, що на підставі висновку Ліцензійної комісії (протокол від 17.07.2015 №14) про невідповідність поданих документів п.2.2.1, п.7.2.3, п.7.1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності у будівництві, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 27.01.2009 №47 (у редакції наказу Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 06.10.2010 №392, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 22.10.2012 за №965/18260), прийнято рішення про відмову ТОВ «ТРЕ ОМ» у видачі ліцензії (наказ від 20.07.2015 №27-Л).

Позивач, не погодившись із діями відповідача щодо винесення рішення про відмову у видачі ліцензії, звернувся за захистом своїх порушених прав до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, повно та всебічно дослідивши наявні матеріали, суд прийшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Згідно із статтею 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999 №687-XIV (далі - Закон №687-XIV) передбачено, що для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю.

Відповідно до положень ст.17 Закону №687-XIV, господарська діяльність, пов'язана із створенням об'єкта архітектури, підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства. Порядок ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, визначається Кабінетом Міністрів України. Органом ліцензування є орган державного архітектурно-будівельного контролю.

Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду. (Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 № 294).

За змістом п.5 ч.4 Положення №294, Держархбудінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури.

Закон України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» від 01.06.2000 № 1775-III (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) визначає види господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, порядок їх ліцензування, встановлює державний контроль у сфері ліцензування, відповідальність суб'єктів господарювання та органів ліцензування за порушення законодавства у сфері ліцензування.

Відповідно до п. 11 статті 9 Закону №1775 до видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відноситься будівельна діяльність.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.12.2007 № 1396 затверджено Порядок ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури (далі - Порядок № 1396), у п.2 якого визначено, що юридична особа та фізична особа (підприємець) - суб'єкти господарської діяльності (далі - суб'єкти будівельної діяльності), що мають намір провадити будівельну діяльність, повинні отримати ліцензію згідно з цим Порядком.

Згідно п.3 Порядку № 1396 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин) ліцензування будівельної діяльності та контроль за додержанням ліцензійних умов здійснюється Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами.

Кваліфікаційні, організаційні та інші вимоги щодо провадження господарської діяльності у будівництві встановлюються ліцензійними умовами провадження такої діяльності, які затверджуються в установленому законодавством порядку.

При органі ліцензування утворюється ліцензійна комісія, що діє на підставі положення, затвердженого в установленому порядку Мінрегіонбудом.

За змістом п.5 Порядку №1396 суб'єкт будівельної діяльності подає або надсилає поштою до органу ліцензування: заяву про видачу ліцензії, в якій повинні міститися такі відомості про суб'єкта будівельної діяльності - заявника: для юридичної особи - найменування, місцезнаходження, банківські реквізити, код платника податків згідно з ЄДРПОУ або податковий номер, контактні телефони, електронна адреса, а також наявність філій, інших відокремлених підрозділів, за місцем яких буде провадитися заявлена діяльність, із зазначенням їх назви та місцезнаходження; перелік робіт, пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, які заявник має намір виконати.

До заяви додаються: копія довідки про внесення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, засвідчені нотаріально або органом, який видав документи. За наявності у заявника відокремленого структурного підрозділу, який має намір провадити будівельну діяльність, додаються копія довідки про внесення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України; відомості про виробничо-технічну базу, склад працівників за професійним та кваліфікаційним рівнем, технологію виробництва, інформаційно-правове, нормативно-технічне забезпечення, про наявну систему контролю якості виконання робіт, про виконані заявником будівельно-монтажні роботи за формою, яка визначається ліцензійними умовами провадження будівельної діяльності.

Наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України, від 27.01.2009, № 47 затверджено «Ліцензійні умови провадження господарської діяльності у будівництві, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури».

Ліцензійні умови встановлюють організаційні, кваліфікаційні, технологічні та спеціальні вимоги для провадження господарської діяльності у будівництві, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури.

Господарська діяльність у будівництві, пов'язана із створенням об'єктів архітектури, підлягає ліцензуванню у порядку, визначеному законодавством, за такими видами: 1) вишукувальні роботи для будівництва; 2) розроблення містобудівної документації; 3) проектування об'єктів архітектури; 4) будівельні та монтажні роботи; 5) монтаж інженерних мереж; 6) будівництво транспортних споруд; 7) інжинірингова діяльність у сфері будівництва (п.1.2 Ліцензійних умов).

Ці Ліцензійні умови є обов'язковими для всіх суб'єктів господарської діяльності незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності (далі - суб'єкти господарської діяльності), які виконують роботи, пов'язані із створенням об'єктів архітектури, відповідно до Переліку робіт провадження господарської діяльності у будівництві, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури (далі - Перелік робіт), згідно з додатком 1. (п.1.4 Ліцензійних умов).

Згідно з п.2.2. Ліцензійних умов, господарську діяльність у будівництві, пов'язану із створенням об'єктів архітектури, здійснюють суб'єкти господарської діяльності за дотримання таких умов: Організаційних (2.2.1.); Кваліфікаційних (2.2.2.); Технологічних (2.2.3.).

До організаційних умов відносяться, зокрема, такі як:

наявність затвердженої організаційної структури підприємства відповідно до Переліку робіт, що заявляються;

наявність у організаційній структурі підприємства підрозділів та/або спеціалістів, які забезпечать виконання адміністративно-керівних, виробничо-технічних, планово-договірних, виробничих, юридичних і допоміжних функцій та функцій з контролю якості, промислової безпеки та охорони праці, ведення та збереження нормативної та виконавчої документації;

наявність затверджених положень про відповідні структурні підрозділи та посадових інструкцій працівників згідно з розподілом обов'язків, повноважень та відповідальності осіб, штатного розпису;

укомплектованість підприємства інженерно-технічними працівниками і робітниками необхідних професій та кваліфікацій відповідно до організаційної структури підприємства, положень Класифікатора професій (ДК 003:2010), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 28.04.2010 № 327 (далі - КП), та вимог Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64), затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 13.10.99 № 249;

дотримання установленого чинним законодавством порядку прийняття та оформлення громадян на роботу відповідно до вимог глави III Кодексу законів про працю України (укладання трудового договору з найманим працівником);

при наявності у підприємства відокремлених структурних підрозділів дані надаються з урахуванням їх можливості виконувати роботи, що заявляються;

наявність державних стандартів, інших нормативних документів та нормативно-правових актів;

виробничі приміщення, засоби виробництва повинні бути власні або орендовані, що підтверджується відповідними документами;

наявність документа, що підтверджує впровадження системи управління якістю продукції суб'єкта господарської діяльності.

Окрім того, положеннями ч. 7 Ліцензійних умов, визначено перелік вимог до суб'єктів господарської діяльності для здійснення монтажу інженерних споруд.

Так, згідно п. 7.2.3 Ліцензійних умов, суб'єкти господарської діяльності здійснюють роботи з монтажу інженерних мереж та устаткування при дотриманні, зокрема, технологічних умов:

склад комплектів будівельних машин - їх види, характеристики, кількість провідних і допоміжних машин у комплекті, а також склад технологічних комплектів засобів малої механізації, устаткування, інвентарю, пристроїв та інструменту визначається в проекті організації будівництва і проектах виконання робіт відповідно до прийнятої технології виконання робіт, зокрема відповідно до видів робіт;

монтаж зовнішніх інженерних мереж, систем, споруд, приладів і засобів вимірювання: транспортна, у тому числі для транспортування великорозмірних елементів, вантажопідйомна, у тому числі трубоукладачі, землерийні (траншейні або роторні екскаватори), навантажувальні, для транспортування та переміщення ґрунтів, планування, зварювальне обладнання, пересувні електростанції, компресори, техніка для транспортування бетонної суміші, траверси, інші механізми згідно з технологією робіт.

Як встановлено судом, в переліку робіт, пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, доданих до заяви від 05.07.2015 та які безпосередньо позивач мав намір здійснювати, зазначено:

5.00.00 - монтаж інженерних мереж;

5.01.00 - монтаж внутрішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання;

5.01.07 - електропостачання, електрообладнання і електроосвітлення;

5.02.00 - монтаж зовнішніх інженерних мереж, систем, споруд, приладів, і засобів вимірювання;

5.02.06 - електропостачання, електроосвітлення;

5.02.08 - клас наслідків (відповідальності) інженерних мереж, систем, споруд: клас СС3 - значні наслідки.

Вказані позивачем види робіт входять до Переліку робіт провадження господарської діяльності у будівництві, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури (Додаток до Ліцензійних умов), а тому відповідно до п. 1.4 Ліцензійних умов підлягають обов'язковому виконанню та дотриманню позивачем.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, підставою для відмови у видачі ліцензії позивачу є, зокрема, невідповідність поданих позивачем документів вимогам пункту 2.2.1, 7.2.3, 7.1 Ліцензійних умов № 47.

Дослідивши подані позивачем разом із заявою від 05.07.2015 відомості, судом встановлено, що дані відомості містять невідповідність затвердженої організаційної структури суб'єкта господарювання заявленому Порядку робіт; відсутні у організаційній структурі підприємства підрозділи або спеціалісти, які забезпечують виконання адміністративно-керівних, виробничо-технічних, планово-договірних, виробничих, юридичних і допоміжних функцій та функцій з контролю якості, промислової безпеки та охорони праці, ведення та збереження нормативної та виконавчої документації; також відсутня інформація про затвердження положень про відповідні структурні підрозділи; неукомплектованість підприємства інженерно-технічними працівниками і робітниками необхідних професій та кваліфікацій для виконання заявленого переліку робіт за кодом: 5.00.00.; невідповідність складу комплектів будівельних машин - їх види, характеристики, кількість провідних і допоміжних машин у комплекті, а також склад технологічних комплектів засобів малої механізації, устаткування, інвентарю, пристроїв та інструменту визначається в проекті організації будівництва і проектах виконання робіт відповідно до прийнятої технології виконання робіт за кодом - 5.02.06; відсутність об'єктів, на яких попередньо виконувались роботи з монтажу інженерних мереж за кодом 5.00.00.

Склад та кваліфікація робітників повинна відповідати вимогам Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (випуск 64), затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 13.10.1999 №249.

З наведених відомостей, які подавались позивачем, вбачається невідповідність зазначеної організаційної структури підприємства встановленому переліку та кваліфікації робітників. Відповідно, позивачем не дотримано вимог організаційних умов, а саме затвердження відповідних положень про необхідні структурні підрозділи підприємства та посадових інструкцій працівників згідно з розподілом обов'язків, повноважень та відповідальності осіб, штатного розпису; та не забезпечив належною кількістю інженерно-технічними працівниками і робітниками необхідних професій відповідно до Класифікатора професій та вимог Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64).

Також, подані відомості не містять конкретних фактичних даних стосовно дотримання та виконання ТОВ «ТРЕ ОМ» технологічних вимог, встановлених розділом 7 Ліцензійних умов та конкретизованих положеннями підпункту 7.2.3, а саме: не зазначено інформації про те, яка саме техніка, обладнання, устаткування, прилади та інструменти наявні у позивача, які адміністративні та виробничі приміщення та виробнича база ним використовується.

Крім того, у позивача відсутній попередній досвід виконання робіт, як цього вимагає п. 7.1 Ліцензійних умов.

Відповідно до п.6. Порядку №1396 у разі коли суб'єкт будівельної діяльності подав документи не в повному обсязі, в них виявлено невідповідність вимогам цього Порядку та законодавства або відповідно до пункту 5 1 цього Порядку виявлено недостовірні відомості, орган ліцензування повертає їх заявникові разом із відповідним письмовим повідомленням у десятиденний строк з дня надходження заяви про видачу ліцензії. Після усунення зазначених недоліків заявник може подати заяву повторно.

Орган ліцензування розглядає подану заяву і протягом 10 робочих днів з дня її надходження надсилає матеріали до ліцензійної комісії. (п.7 Порядку №1396).

Ліцензійна комісія розглядає протягом 10 робочих днів документи, зазначені у пункті 5 цього Порядку, з метою встановлення їх відповідності ліцензійним умовам та готує висновок. (п.8 Порядку №1396).

Згідно п.9 Порядку №1396, орган ліцензування на підставі висновку ліцензійної комісії приймає протягом семи робочих днів з дати його надходження рішення про видачу ліцензії із визначенням у додатку до ліцензії переліку робіт, про що письмово повідомляє заявника.

У разі подання ліцензійною комісією висновку про невідповідність поданих суб'єктом будівельної діяльності документів ліцензійним умовам та неспроможність виконувати роботи згідно з поданим переліком орган ліцензування приймає протягом трьох робочих днів з дня отримання висновку рішення про відмову у видачі ліцензії, про що письмово повідомляє заявника.

За таких обставин та з урахуванням того, що у позивача, створеного цілеспрямовано для виконання робіт, пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, відсутній попередній досвід виконання робіт, а також беручи до уваги невиконання позивачем організаційних, технологічних вимог для відповідного класу, суд приходить до висновку про відсутність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Держархбудінспекції України від 20.07.2015 №27-Л про відмову у видачі ТОВ «ТРЕ ОМ» ліцензії на провадження господарської діяльності у будівництві, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури.

Оскільки, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Держархбудінспекції України від 20.07.2015 №27-Л про відмову у видачі ТОВ «ТРЕ ОМ» ліцензії, вимога позивача про зобов'язання Держархбудінспекції України повторно розглянути подану ТОВ «ТРЕ ОМ» заяву про видачу ліцензій на провадження господарської діяльності у будівництві, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, задоволенню не підлягає, оскільки є похідною позовною вимогою.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, повністю довів правомірність прийняття ним оскаржуваного рішення.

Водночас, твердження позивача не спростовують встановленого відповідачем факту недотримання ним ліцензійних умов для провадження господарської діяльності у будівництві, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури. До того ж, позивачем у позовній заяві не спростовано факту подання документів не у відповідності до вимог чинного законодавства.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Згідно положень статті 94 КАС України, відшкодування судового збору позивачу не підлягає.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «ТРЕ ОМ» відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Головуючий суддя В.П. Шулежко

Суддя І.О. Іщук

Суддя І.М. Погрібніченко