ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про відмову у відкритті провадження
"11" березня 2016 р. Справа № 809/251/16
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Матуляк Я.П., перевіривши матеріали адміністративного позову ПП "Авалон 1" до відділу Державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції
про скасування постанови про відновлення виконавчого провадження ВП №42303286 від 15.02.2016,-
ПП "Авалон 1" звернулося до суду з позовом відділу Державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції про скасування постанови про відновлення виконавчого провадження ВП №42303286 від 15.02.2016.
Із змісту поданого позову слідує, що позивач просить суд скасувати постанову ВП № 42303286 від 15.02.2016 року про відновлення виконавчого провадження винесену старшим державним виконавцем відділу Державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції Гнатюком В.Я. при виконанні наказу №1068, виданого 16.04.2013 року Господарським судом Івано-Франківської області про звернення стягнення на нерухоме майно, що є предметом іпотеки за договором іпотеки, а саме складські приміщення загальною площею 2204,1 кв.м., які знаходяться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Левинського 3а в рахунок погашення заборгованості у розмірі 1930361,88 грн.
Вирішуючи питання щодо відкриття провадження у даній справі, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
За змістом частини 2 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно пункту 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Частиною 1 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Вказана норма кореспондується із приписами частини 2 статті 17 Закону України "Про виконавче провадження".
Отже, суди при визначенні юрисдикції повинні виходити з того, що до юрисдикції адміністративних судів належать спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби при виконанні всіх виконавчих документів, передбачених частиною 2 статті 17 Закону України "Про виконавче провадження", крім тих, відносно яких законом установлено інший, виключний порядок їх оскарження.
Тобто, якщо законом встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, то це виключає юрисдикцію адміністративних судів у такій категорії справ.
Відповідно до частини 4 статті 82 Закону України "Про виконавче провадження" рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Отже, критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.
У розумінні статті 8 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. При цьому судам слід зазначити, що до сторін, які можуть оскаржити рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, належать також їх представники за законом чи договором.
Таким чином, до юрисдикції адміністративних судів належать усі справи з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судових рішень на підставі виконавчих документів, виданих судами всіх юрисдикцій, за винятком тих, які видано загальними та господарськими судами у разі звернення до суду сторін відповідного виконавчого провадження чи їхніх представників.
Як вбачається з копії оскаржуваної постанови позивач - ПП "Авалон 1" є стороною виконавчого провадження - боржником.
Слід зазначити, що процесуальні відносини, пов'язані з оскарженням рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби, регулюються процесуальним законодавством різних судових юрисдикцій, зокрема Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 181), Цивільним процесуальним кодексом України (розділ VII), Господарським процесуальним кодексом України (стаття 121-2).
Із змісту статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України, статті 82 Закону України "Про виконавче провадження" слідує, що до компетенції адміністративних судів відносяться справи про оскарження рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби щодо виконання судових рішень в адміністративних справах; інших органів та посадових осіб, що можуть виконуватися примусово, для яких не встановлено іншого порядку судового оскарження.
Статтею 121-2 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.
Таким чином, спори з приводу виконання рішень, ухвалених відповідно до правил ГПК України, підлягають розгляду відповідним місцевим господарським судом за правилами цього Кодексу.
Судом встановлено, що постанова про відновлення виконавчого провадження за виконавчим провадженням № 42303286, прийнята старшим державним виконавцем Гнатюком В.Я. на підставі наказу №1068, виданого 16.04.2013 року Господарським судом Івано-Франківської області.
Відтак, суд зазначає, що постанова про відновлення виконавчого провадження від 15.02.2016 року винесена в межах виконавчого провадження щодо виконання рішення суду, прийнятого в порядку господарського судочинства.
Таким чином, підсумовуючи все вищевикладене та з урахуванням вимог частини 4 статті 82 Закону України "Про виконавче провадження" даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки він підсудний відповідному господарському суду, як суду який видав виконавчий документ.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суд відмовляє у відкритті провадження у справі якщо, заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі наведеного, керуючись статтями 109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Відмовити ПП "Авалон 1" у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом до відділу Державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції, про скасування постанови про відновлення виконавчого провадження ВП №42303286 від 15.02.2016.
Копію цієї ухвали, разом з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами, невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Роз'яснити ПП "Авалон 1", що повторне звернення до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Матуляк Я.П.