Постанова від 10.03.2016 по справі 826/28281/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

10 березня 2016 року № 826/28281/15

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Келеберда В. І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом

Міністерства економічного розвитку і торгівлі України

до

Товариства з обмеженою відповідальністю "Камертон Груп"

про

продовження дії спеціальної санкції

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Камертон Груп» (далі - відповідач) про подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 27.02.2015 № 186, на термін - до усунення ТОВ «Камертон Груп» порушень статті 2 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статті 2 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” при виконанні імпортних контрактів від 18.02.2014 № 14 USD-18/2, від 18.02.2014 № USD1418/2 та від 20.02.2014 № USD1421/2 на суму 9 427,65 доларів США.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” до відповідача за порушення зовнішньоекономічного законодавства відповідним наказом Мінекономіки застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності. У зв'язку з тим, що обставини, які зумовили застосування до відповідача згаданої санкції, ним не усунуті, позивач вважає за доцільне в судовому порядку подовжити дію спеціальної санкції, застосованої до відповідача.

23.02.2016 представником позивача до суду подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідач явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про місце, дату та судового розгляду справи. Письмових пояснень щодо суті спору суду не надав.

23.02.2016 в судовому засіданні, яке здійснювалось без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, ухвалено про продовження розгляду справи у письмовому провадженні відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку задоволення позову, виходячи з наступного.

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статті другої Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.

Згідно пп. 5.6 Розділу 5 Інструкції Про затвердження Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, затвердженої постановою правління Національного банку України від 24.03.1999 №136 визначає, що якщо клієнт не подав банку документи, потрібні останньому для з'ясування стану розрахунків за експортними, імпортними або лізинговими операціями цього клієнта, то банк у довільній формі повідомляє про це податковий орган.

Як вбачається з матеріалів справи ПАТ «Класик Банк» надіслано Державній податковій інспекції у Печерському районі м. Києва повідомлення від 16.05.2014 № 459/012061 про виявлені факти порушень законодавства за імпортними контрактами 18.02.2014 № 14 USD-18/2, від 18.02.2014 № USD1418/2 та від 20.02.2014 № USD1421/2 на суму 9 427,65 доларів США.

Статтею 35 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” встановлено, що суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності несуть відповідальність у видах та формах, передбачених статтями 33 і 37 цього Закону, іншими законами України та/або зовнішньоекономічними договорами (контрактами).

Відповідно до ст. 36 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” порядок притягнення до відповідальності, здійснення відповідальності та звільнення від відповідальності визначається процесуальними законами України.

Положеннями статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” встановлено, що за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані спеціальні санкції, зокрема, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

Санкції, зазначені вище, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.

Подання щодо застосування санкцій повинно містити такі дані: найменування та реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб'єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження), відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України, вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.

Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.

Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.

Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.

На підставі подань Державної фіскальної служби України від 08.09.2014 № 2710/5/99-99-22-04-02-16, від 11.09.2014 № 03/80489-14, від 29.09.2014 № 3881/5/99-99-22-04-02-16, від 02.10.2014 № 03/84980-14, від 19.11.2014 № 7245/5/99-99-22-05-02-16 та від 21.11.2014 № 03/97495-14 Міністерство видало наказ від 27.02.2015 № 186 “Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності”, яким застосовано до відповідача спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення вимог статті 2 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті.

У відповідності до абзацу 2 підпункту 3.4 пункту 4 Порядку взаємодії Мінекономіки та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Мінекономіки та Державної податкової адміністрації України від 09.11.2006р. № 340/672, на підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто і виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Мінекономіки готує відповідну позовну заяву до суду.

Державна фіскальна служба України листом від 03.07.2015 № 15834/5/99-99-22-05-02-16 надала відповідь про доцільність продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності у зв'язку з відсутністю інформації про погашення відповідачем простроченої заборгованості, яка застосована до ТОВ «Камертон Груп» наказом від 27.02.2015 № 186.

Доказів усунення відповідачем порушень вимог статті 1 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" суду не надано.

За таких обставин суд бере до уваги доводи позивача про наявність обґрунтованих підстав для подовження судом дії застосованої до відповідача спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з частиною 9 статті 37 Закону при прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.

Відповідно до частини 2 статті 251, частини 2 статті 252 Цивільного кодексу України терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.

Суд погоджується з доводами позивача про доцільність подовжити дію спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТОВ «Камертон Груп» наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 27 лютого 2012 року № 186 на термін до усунення ТОВ «Камертон Груп» порушення статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", а саме до погашення простроченої заборгованості у розмірі 9 427,65 доларів США за зовнішньоекономічними контрактами від 18.02.2014 № 14 USD-18/2, від 18.02.2014 № USD1418/2 та від 20.02.2014 № USD1421/2.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1 Задовольнити адміністративний позов.

2.Продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності застосованої наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 27 лютого 2015 року № 186, на термін - до усунення ТОВ «Камертон Груп» порушень статті 2 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”, а саме до погашення заборгованості у розмірі 9 427,65 доларів США за зовнішньоекономічними контрактами від 18.02.2014 № 14 USD-18/2, від 18.02.2014 № USD1418/2 та від 20.02.2014 № USD1421/2.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя В.І. Келеберда