10 березня 2016 р. Справа № 814/2124/15
Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Марич Є. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача - судді Стас Л.В.
суддів - Турецької І.О., Косцової І.П.,
розглянувши у письмовому провадженні справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю « Інтекс -Агро» на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2015 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю « Інтекс -Агро» до управління Державної архітектурно - будівельної інспекції у Миколаївській області про скасування постанови про накладення штрафу
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "Інтекс-Агро", звернувся з позовом до управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області (далі - відповідач) про скасування постанови від 11.06.2015 р. № 07/1014-2815-15 про накладення штрафу. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова винесена з порушенням встановленого порядку неуповноваженою особою.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2015 року в задоволенні позову - відмовлено.
В апеляційній скарзі, ТОВ "Інтекс-Агро", посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2015 року скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позову.
Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що у квітні 2015 р. прокуратура Арбузинського району Миколаївської області направила відповідачу для виконання постанову від 09.04.2015 р. про призначення перевірки у кримінальному провадженні № 12015150130000044 на об'єкті позивача "Будівництво складів" у с. Бузьке Арбузинського району Миколаївської області (а. с. 35-36).
05.05.2015 р. Державною архітектурно-будівельною інспекцією України видано наказ № (330)343 про проведення позапланової перевірки позивача (а. с. 34).
19.05.2015 р. відповідачем видано направлення № 457 для проведення позапланової перевірки (а. с. 37).
Позапланова перевірка на об'єкті позивача проводилася 25-26.05.2015 р. у присутності директора товариства (а. с. 8-13).
За результатами перевірки декларацій про початок виконання будівельних робіт від 18.08.2014 р. № МК 082142300550 і про готовність об'єкта до експлуатації від 26.09.2014 р. № МК 142142720428 встановлено, що об'єкт "Будівництво складів" у с. Бузьке Арбузинського району Миколаївської області збудовано на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, та без належно затвердженої проектної документації. Інформація, що зазначена в декларації, є недостовірною, а об'єкт вважається самочинним будівництвом.
За результатами перевірки відповідачем винесено припис від 26.05.2015 р. № 7 і постанову від 11.06.2015 р. № 07/1014-2815-15 про накладення штрафу в сумі 54 810,00 грн. за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.8 ч.2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», а саме : незабезпечення здійснення авторського нагляду за будівництвом на об'єкті (а. с. 14-15).
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. Державний контроль та нагляд у системі центрального органу виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи.
Правовий статус Державної архітектурно-будівельної інспекції України та повноваження їх посадових осіб визначені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 08 квітня 2011 року №439/2011.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про архітектурну діяльність», для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
Як встановлено частиною 3 статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає відповідно до закону справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Згідно пункту 2 частини 4 статті 41 вищевказаного Закону, посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону.
Відповідно пункту 1 Положення №439/2011, Державна архітектурно-будівельна -інспекція України (Держархбудінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно- будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.
Як встановлено у пункті 6 Положення №439/2011, Держархбудінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києва та Севастополі або міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька регіонів) територіальні органи.
Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції України, діє від її імені, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до п.9 Положення №439/2011, Держархбудінспекція України у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України видає накази організаційно-розпорядчого характеру.
19 листопада 2012 року Державною архітектурно-будівельною інспекцією України видано наказ №187 «Про уповноваження територіальних органів - інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (щодо дозвільно-реєстраційних процедур та здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю)», абзацом 2 пункту 2 якого уповноважено керівників територіальних органів та їх заступників від імені Державної архітектурно-будівельної інспекції України накладати штрафи у сфері містобудівної діяльності, що передбачені Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та Кодексом України про адміністративні правопорушення, у спосіб та у межах затверджених Державною архітектурно- будівельною інспекцією України положень про територіальні органи та інших нормативно-правових актів України на території відповідної адміністративно- територіальної одиниці.
Згідно статті 3 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами. Накладати штраф від імені Державної архітектурно- будівельної інспекції України та її територіальних органів мають право керівник Державної архітектурно-будівельної інспекції України та його заступники, керівники територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції України та їх заступники.
У відповідності до ст. 4 цього ж Закону, порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №244 від 06.04.1995 року «Про затвердження Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» визначено, що справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності розглядаються Держархбудінспекцією та її територіальними органами. Накладати штраф від імені інспекцій мають право керівник Держархбудінспекції та його заступники, керівники територіальних органів Держархбудінспекції та їх заступники. Штрафи накладаються на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, (п. 2 постанови).
Пунктом 1 Положення про управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 01.10.2014 р. № 242, передбачено, що управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області є територіальним органом - структурним підрозділом апарату Держархбудінспекції.
Відповідно до п.п. 9 п. 6 Положення про управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області розглядати справи про правопорушення і накладати стягнення має право начальник управління та його заступник.
Апелянт у своїй скарзі посилається на те, що заступник начальника Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області не мав права та повноважень підписувати спірну постанову та накладати адміністративне стягнення, оскільки останній є не уповноваженою на це особою.
Колегія суддів не погоджується з твердженням скаржника, оскільки повноваження Державної архітектурно-будівельної інспекції України реалізуються за територіальним принципом через створені, як юридичні особи публічного права, територіальні органи, яким доручено проведення перевірок та накладення штрафів.
Колегія суддів вважає за необхідне також звернути увагу на те, що товариством "Інтекс-Агро", не доведено відсутність у своїй діяльності порушень вимог чинного законодавства.
Отже, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що спірна постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності прийняті заступником начальника Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області на підставі та в межах делегованих йому повноважень, та підлягає обов'язковому виконанню, у зв'язку з порушенням товариством правових норм у сфері містобудівної діяльності.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 195, 196; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю « Інтекс -Агро» - залишити без задоволення.
Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2015 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю « Інтекс -Агро» до управління Державної архітектурно - будівельної інспекції у Миколаївській області про скасування постанови про накладення штрафу - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий :
Судді: