10 березня 2016 р. Справа № 876/1322/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Старунського Д.М.,
суддів Багрія В.М., Рибачука А.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Свалявського районного суду Закарпатської області від 27 січня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Голови Свалявської міської ради Ланьо І.І. про визнання незаконним та скасування розпорядження міського голови м. Свалява від 24 листопада 2015 року за № 62-к, поновлення на посаді заступника міського голови, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу та визнання протиправними дії міського голови,-
ОСОБА_1 15.12.2015 року звернувся в суд з адміністративним позовом до Голови Свалявської міської ради Ланьо І.І. в якому просив визнати незаконним та скасувати розпорядження міського голови м. Сваляви від 24 листопада 2015 року за № 62-к щодо звільнення його з посади заступника Свалявського міського голови, поновити його на посаді заступника Свалявського міського голови з 24 листопада 2015 року, стягнути на його користь заробітну плату за час вимушеного прогулу з 24 листопада 2015 року по день поновлення на роботі та визнати протиправні дії міського голови м. Свалява Ланьо І.І. щодо запису в трудовій книжці як підставу запису № 48 - рішення сесії ради від 24.11.2015 року за № 8 за записом звільнений у зв»язку із закінченням строку повноважень виконавчого комітету Свалявської міської ради статті 51 ЗУ «Про місцеве самоврядування».
Постановою Свалявського районного суду Закарпатської області від 27 січня 2016 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати і прийняти нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити повністю.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що постанова суду першої інстанції винесена з грубим порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначає, що підставою його звільнення ст. 51 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» не може застосовуватися, так як не відповідає його функціональним обов»язкам, а в свою чергу прямо відноситься до функціональних обов»язків першого заступника міського голови Сверловича В.М., який по своїй посаді є першим заступником міського голови з питань діяльності виконавчого органу влади, тобто і за посадою і за рішенням першої сесії міської ради входив до виконавчого комітету. Він за своєю посадою до виконавчого комітету не входив, а тому його звільнення є незаконним.
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, тому колегія суддів, у відповідності до ст.197 КАС України, вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до переконання про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та матеріалами справи підтверджується, що рішенням 14 сесії VI скликання Свалявської міської ради Закарпатської області "Про затвердження на посаду заступника Свалявського міського голови" від 29 січня 2015 року було затверджено на посаду заступника Свалявського міського голови ОСОБА_1
Згідно розпорядження міського голови Свалявської міської ради від 12.02.2015 року № 19-к ОСОБА_1 приступив до виконання своїх обов'язків з 12.02.2015 року.
25 жовтня 2015 року відповідно до Закону України «Про місцеві вибори» територіальною громадою міста Свалява обрано Свалявського міського голову та депутатів міської ради 7-го скликання.
Рішенням № 8 від 24 листопада 2015 року Свалявської міської ради 1 сесії 7 скликання припинено повноваження виконавчого комітету Свалявської міської ради VI скликання, а також першого заступника та двох заступників міського голови; утворено виконавчий комітет Свалявської міської ради у кількості 20 осіб, тобто попередній склад виконавчого комітету втратив свої повноваження, оскільки в розумінні ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет здійснював свої повноваження до формування нового складу виконавчого комітету. Також цим рішенням затверджений персональний склад виконавчого комітету, в який відповідно до цього Закону ввійшли :1) Ланьо І.І. - міський голова, 2) Сверлович В.М. - перший заступник міського голови, 3) Лавкай М.С. - заступник міського голови, 4) Кепенач О.І. - секретар міської ради та члени виконкому.
До нового складу виконавчого комітету Свалявської міської ради сьомого скликання ОСОБА_1 не ввійшов.
Згідно розпорядження міського голови Свалявської міської ради Закарпатської області від 24.11.2015 року № 62-к "Про звільнення ОСОБА_1." відповідно до ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» у зв»язку із закінченням строку повноважень виконавчого комітету Свалявської міської ради VI скликання ОСОБА_1 звільнено з посади заступника Свалявського міського голови.
Цього ж дня до трудової книжки позивача внесено запис про його звільнення у зв»язку з закінченням строку повноважень виконавчого комітету Свалявської міської ради, пункт 1 статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на підставі рішення сесії ради від 24.11.2015 року № 8.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з правомірності дій відповідача щодо звільнення позивача з посади заступника міського голови, у зв'язку із закінченням строку повноважень виконавчого комітету, що згідно з пунктом 1 статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є підставою для його звільнення.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, так як він відповідає правильно встановленим обставинам справи та нормам чинного законодавства з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (із змінами та доповненнями) сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Частиною 4 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні передбачено, що наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.
Згідно ч. 5 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
У відповідності до ч. 7 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється, зокрема: на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради шляхом затвердження відповідною радою.
Згідно зі ст. 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету. Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.
Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури.
Судом встановлено, що Рішенням № 8 від 24 листопада 2015 року Свалявської міської ради 1 сесії 7 скликання затверджений персональний склад виконавчого комітету, в який відповідно до цього Закону ввійшли :1) Ланьо І.І. - міський голова, 2) Сверлович В.М. - перший заступник міського голови, 3) Лавкай М.С. - заступник міського голови, 4) Кепенач О.І. - секретар міської ради та члени виконкому.
До нового складу виконавчого комітету Свалявської міської ради сьомого скликання ОСОБА_1 не ввійшов.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з твердженням суду першої інстанції та вважає безпідставними доводи позивача про те, що він не входив до складу виконавчого комітету ради, оскільки заступник міського голови входить до складу виконавчого комітету ради за посадою відповідно до ст. 51 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні».
Разом з тим, суд зазначає, що рішенням другої сесії 6 скликання Свалявської міської ради від 25 лютого 2011 року № 68 «Про структуру і чисельність виконавчого комітету міської ради» затверджено чисельність виконавчого комітету Свалявської міської ради в кількості 23,5 одиниць, згідно Додатку до цього рішення, до виконавчого комітету ради входять перший заступник міського голови, заступники міського голови в кількості 2 посад.
Також, судом першої інстанції вірно враховано, що запис у трудовій книжці позивача про його звільнення зроблений у відповідності до Методичних рекомендацій щодо особливостей звільнення посадових осіб із органів місцевого самоврядування.
З огляду на викладене, колегія суддів апеляційного суду погоджується із висновком суду першої інстанції та вважає, що ОСОБА_1 звільнений із посади заступника міського голови правомірно, з дотриманням вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а тому в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування розпорядження міського голови м. Свалява від 24.11.2015 року №62-к «Про звільнення ОСОБА_1.», поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу відмовлено правильно.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість позову.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Підсумовуючи вищенаведене, колегія суддів переконана, що суд першої інстанції, вирішуючи даний спір, правильно встановив фактичні обставини справи та ухвалив законне і обґрунтоване рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому така задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 160 , 195, 197, 198 п. 1, 200, 205 ч. 1 п. 1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Свалявського районного суду Закарпатської області від 27 січня 2016 року у справі №306/2854/15-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
На ухвалу може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Д.М. Старунський
Судді В.М. Багрій
А.І. Рибачук