09 березня 2016 року Справа № 876/1928/15
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Мікули О.І., Курильця А.Р.
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Тернопільській області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 28 січня 2015р. по справі за позовом Державної фінансової інспекції в Тернопільській області до Фермерського господарства «Золотий жайвір» про стягнення безпідставно отриманої державної фінансової підтримки, -
15.02.2010р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з Фермерського господарства «Золотий жайвір» безпідставно отриманої державної фінансової підтримки в розмірі 103500, грн. в дохід Державного бюджету України.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі постанови Підволочиського районного суду від 18.06.2010 року, постанови слідчого прокуратури Підволочиського району 17.06.2009 року та з врахуванням вимог ч.5-7 ст.11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» (надалі - Закон №2939) контрольно-ревізійним у правлінням у Тернопільській області проведено позапланову ревізію фінансово-господарської діяльності Тернопільського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств з 01.01.2006 року по 01.07.2009р. За наслідками ревізії складено акт від 15.07.2009р. №07-20/53, згідно якого позивачем зроблений висновок, що на дату виписки видаткової накладної від 19.09.2008року №РН- 0000001 на придбання бурякозбирального комбайну КС-6 даний комбайн у продавця СПД - фізичної особи ОСОБА_1 не перебував, а отже ФГ «Золотий Жайвір» надано до відділення фонду недостовірні документи (а саме накладну від 19.09.2008року №РН- 0000001), а тому вважає що відповідачем безпідставно отримано державну фінансову підтримку на загальну суму 103500грн. 00коп., чим завдано матеріальну шкоду державному бюджету на вказану суму.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10.04.2014 року скасовано постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.05.2010 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.11.2013 року у справі за позовом Контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області до Фермерського господарства "Золотий жайвір" про стягнення безпідставно отриманої державної фінансової підтримки, а справу повернуто до Тернопільського окружного адміністративного суду на новий розгляд, з підстав того, що судами не з»ясовано, чи пред»являло КРУ вимоги до Тернопільського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств про вчинення дій, направлених на усунення виявлених порушень, не перевірено факт незабезпечення виконання таких вимог, не зазначено доказів підтвердження факту відсутності у особи, яка відчужила позивачу вказаний комбайн права власності на нього, а також не обґрунтували, яким чином вказаний факт сам по собі свідчить про недостовірність накладної, наданої позивачем до Фонду.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.01.2015 року в задоволенні позову відмовлено.
Державна фінансова інспекція в Тернопільській області оскаржила дану постанову з підстав порушення норм матеріального права та невідповідності фактичним обставинам справи, мотивуючи тим, що на дату виписки накладної від 19.09.2008 р. № РН-0000001, згідно якої відповідачем придбано у СПД-ФО ОСОБА_1 бурякозбиральний комбайн з КС-6 вартістю 349500,0 грн., вказаний комбайн у власності СПД-ФО ОСОБА_1 не перебував, т.я. згідно технічного паспорта від 25.09.2008 р. АБ №533302, комбайн КС-6 1993 року випуску, номер двигуна НОМЕР_1, заводський номер 65142, станом на 25.09.2008, був зареєстрований за ОСОБА_2 Крім цього, до заяви було додано біржовий контракт купівлі-продажу від 26.09.2008 р. №ВО 8092502А на придбання ОСОБА_1 комбайна КС-6 у ОСОБА_2
Згідно довідки Інспекції державного технічного нагляду Тернопільської ОДА від 10.07.2009 №2-727 власником даного комбайна до 20.06.2008 р. був сільськогосподарський кооператив "Золота нива" (с.Городниця Підволочиського району, Тернопільської області). Після вказаної дати комбайн було знято з реєстрації та 25.09.2008 р. зареєстровано за ОСОБА_2
Таким чином, внаслідок подання ОСОБА_2, директором фермерського господарства "Золотий Жайвір", до комісії відділення Фонду недостовірного документу (накладної) на придбання комбайна КС-6, відповідачем безпідставно отримано державну фінансову підтримку на загальну суму 103500,0 грн., чим завдано матеріальної шкоди державному бюджету на вказану суму.
Пунктом 1 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2014р. №1102 (далі - Порядок №1102) вказано, що фінансова підтримка новоствореним фермерським господарствам надається за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України.
Таким чином, з моменту отримання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам, на підставі Порядку №1102, відповідач підпадає під дію Закону №2939-ХІІ, зокрема, щодо статусу підконтрольної установи, в розумінні вказаного Закону та виникнення у органів державної контрольно-ревізійної служби стягувати з відповідача кошти у дохід
держави, одержані за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства.
Просить скасувати постанову і прийняти нову, якою позов задоволити.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, а відтак на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 03 грудня 2008 року до Тернопільського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (надалі - відділення Фонду) звернулось фермерське господарство «Золотий жайвір» із заявкою на отримання фінансової підтримки на безповоротній основі для отримання державної компенсації витрат, пов'язаних із придбанням бурякозбирального комбайна КС - 6 у розмірі 30 відсотків його вартості.
До заявки ФГ «Золотий жайвір» додано пакет документів, згідно вимог Порядку використання коштів, передбачених у Державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 року № 1102 ( надалі Порядок) в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 01 березня 2007 року № 349, в тому числі: письмове зобов'язання директора господарства повернути суму отриманих бюджетних коштів, виділених відділенням Фонду, у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного одержання та/ або нецільового використання; копію накладної від 19.09.2008 р. № РН-0000001, згідно якої ФГ «Золотий жайвір» придбало у СПД - фізичної особи Акті бурякозбиральний комбайн КС - 6 вартістю 349500 грн. 00 коп. ( без ПДВ).
На компенсацію витрат в розмірі 30 відсотків вартості придбання бурякозбирального комбайна КС - 6 відділенням Фонду надано відповідачу фінансову підтримку з Державного бюджету в сумі 103500 грн., яка перерахована відділенням Фонду платіжним дорученням від 11.12.2008 р. №359 на банківський рахунок відповідача.
12 червня 2009 року прокурором Підволочиського району Тернопільської області порушено кримінальну справу №162628 стосовно службових осіб ФГ «Барселона», ФГ «Золотий жайвір» та Тернопільського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств за ознаками злочину, передбаченого ч.5 ст.191 КК України.
Постановою Підволочиського районного суду Тернопільської області від 18 червня 2009 року, задоволено подання слідчого прокуратури Підволочиського району Тернопільської області за погодженням прокурора Підволочиського району Тернопільської області про надання дозволу на проведення контрольно - ревізійним управлінням в Тернопільській області позапланової ревізії у Тернопільському відділенні Українського державного фонду підтримки фермерських господарств з приводу правомірності використання ними коштів державного бюджету для надання підтримки фермерським господарствам Тернопільської області за період з 01.01.2006 року і по день проведення ревізії та визначено строк на проведення ревізії з 01.07.2009 року по 15.07.2009 року.
На підставі постанови Підволочиського районного суду від 18.06.2009 року, постанови слідчого прокуратури Підволочиського району від 17.06.2009 року та з врахуванням вимог ч.5-7 ст.11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» контрольно-ревізійним управлінням у Тернопільській області проведено позапланову ревізію фінансово-господарської діяльності Тернопільського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (надалі - Фонд) з 01.01.2006 року по 01.07.2009 року. Результати ревізії відображені в ОСОБА_3 від 15.07.2009р. №07-20/53, де зазначено, що на дату виписки видаткової накладної від 19.09.2008 року №РН - 0000001, згідно якої ФГ «Золотий жайвір» придбало в СПД - фізичної особи ОСОБА_1 бурякозбиральний комбайн КС -6 вартістю 349500 грн. вказаний комбайн у власності ОСОБА_1 не перебував.
Таким чином, посадовими особами позивача було зроблено висновок, що внаслідок подання директором ФГ «Золотий жайвір» ОСОБА_2 до комісії Фонду недостовірного документу (накладної) на придбання комбайна КС -6 , ФГ «Золотий жайвір» безпідставно отримало державної фінансової підтримки на загальну суму 103500 грн., чим завдало матеріальної шкоди державному бюджету на вказану суму.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що органи Державної фінансової інспекції не мали правових підстав для звернення до адміністративного суду в порядку ст.10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" з адміністративним позовом про стягнення в дохід державного бюджету коштів, до вирішення у встановленому порядку кримінальної справи, у рамках якої було призначено позапланову ревізію, результати якої стали підставою для звернення з даним адміністративним позовом до суду.
На момент розгляду справи судом першої та апеляційної інстанції, в провадженні Гусятинського районного суду Тернопільської області перебувало кримінальне провадження №12013210020000181 від 20.08.2013 року за обвинуваченням ОСОБА_2 та ОСОБА_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.190, ч.2 ст.364, ч.2 ст.366 КК України на стадії судового розгляду, що підтверджується листом Гусятинського районного суду Тернопільської області від 31.12.2014 року та від 21.01.2016р.
Крім того, Фермерське господарство «Золотий жайвір» не було підконтрольною установою, а позапланова ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності здійснювалась контролюючим органом у Тернопільському відділенні Українського державного фонду підтримки фермерських господарств в межах кримінальної справи.
Згідно із статтею 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу» (в чинній на час звернення до суду редакції) Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами, за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства, а також звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Таким чином, органам КРУ надається право звертатися до суду в інтересах держави, у разі, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також у судовому порядку стягувати в дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням вимог чинного законодавства.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що КРУ не пред'являло вимоги до Тернопільського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств про вчинення дій, направлених на усунення виявлених порушень, не встановлено і факт незабезпечення виконання таких вимог, який в силу приписів статті 10 Закону надає КРУ право для звернення з відповідним позовом.
Доводи апеляційної скарги, висновків суду не спростовують.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, то воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Відповідно до ч.2 ст.5, 94 КАС України та Закону України «Про судовий збір» в редакції від 22.05.2015р., з Державної фінансової інспекції в Тернопільській області підлягає стягненню судовий збір в сумі 1138,50 грн. (1 відсоток ціни позову, але не менше 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і не більше 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, згідно Декрету КМУ «Про державне мито» (на момент звернення до суду) тобто 1035,0 грн. * 110% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги).
Керуючись ст.ст.94, 160, 195 - 197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Тернопільській області - залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 28 січня 2015р. по справі №2-а-487/10/1970 - без змін.
Стягнути з Державної фінансової інспекції в Тернопільській області на рахунок отримувача №31219206781004 УДКСУ у Галицькому районі м.Львова код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38007573 Банк отримувача ГУДКСУ у Львівській області Код банку отримувача (МФО 825014 Код класифікації доходів бюджету 22030001, "Призначення платежу" - судовий збір, код 34668371 - 1138 (одна тисяча сто тридцять вісім) грн. 50 коп. судового збору.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя: М.П.Кушнерик
Судді: О.І.Мікула
А.Р.Курилець