Справа№751/1716/16-а
Провадження №2-а/751/43/16
04 березня 2016 року м. Чернігів
Новозаводський районний суд міста Чернігова
у складі: головуючого-судді Овсієнко Ю.К.,
при секретарі Талибова В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради до Головного управління юстиції у Чернігівській області про скасування постанови про накладення штрафу,-
встановив:
Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління юстиції у Чернігівській області, в якому просить скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області про накладення штрафу ВП № 32518894 від 04 лютого 2016 року. Свої вимоги позивач мотивує тим, що позивачем 11 лютого 2016 року отримана постанова ВП № 32518894 від 04 лютого 2016 року про накладення штрафу в розмірі 1360 грн. за невиконання рішення суду по виконавчому листу № 2-а-2614/11 виданого Новозаводським районним судом міста Чернігова 08 червня 2011 року по справі за позовом ОСОБА_1 до УПСЗН в Новозаводському районі м. Чернігова про зобов'язання Управління провести перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» з 28 травня 2010 року, з урахуванням сум, які були виплачені. Вважає, що постанова була винесена з порушенням вимог ст. 89 Закону України «Про виконавче провадження» і підлягає скасуванню. Вказує також, що рішення суду виконано частково та здійснило перерахунок допомоги, однак виконати рішення суду в частині зобов'язання здійснити виплату зазначеної допомоги Управління не має можливості у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування. Позивач вважає, що відсутність бюджетних призначень для забезпечення виконання судових рішень за програмами соціального захисту учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи є поважною причиною невиконання рішення суду в частині виплати допомоги.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду надійшла заява, в який просять судове засідання проводити без участі представника Управління.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином. Причини неявки суду невідомі, клопотань про відкладення проведення судового засідання до суду не надходило. Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причину неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Оскільки всі особи, що беруть участь у справі в судове засідання не з'явились, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 25.06.2011 року на виконання виконавчого листа 2-а-2614/11, виданого 08.06.2011 року Новозаводським районним судом міста Чернігова, державним виконавцем відкрито виконавче провадження та надано строк для добровільного виконання судового рішення (а. с. 8).
На виконання постанови суду Управлінням праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради здійснено перерахунок допомоги ОСОБА_1 (а.с. 9).
04.02.2015 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області Постиляковою М.Б. винесено постанову ВП № 32518894 про накладення штрафу в подвійному розмірі в сумі 1360 грн. 00 коп. (а.с. 4) і боржнику направлено вимогу про виконання рішення суду (а.с. 3).
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.
Відповідно до статті 89 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.
Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради є виконавчим органом Новозаводської районної у м. Чернігові ради, утримується за рахунок коштів районного у місті бюджету та здійснює виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок коштів державного бюджету.
З листа Міністерства соціальної політики України від 05 серпня 2015 року № 791/04/67-15 щодо виділення додаткових коштів на фінансування витрат, пов'язаних із виконанням судових рішень вбачається, що оскільки бюджетні призначення на забезпечення виконання судових рішень за програмами соціального захисту у державному бюджеті на 2015 рік Мінсоцполітики не передбачені, тому відповідні видатки на зазначені цілі не затверджувались у кошторисах розпорядників бюджетних коштів та у відповідних паспортах бюджетних програм. Погашення заборгованості із соціальних виплат за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, здійснюється Казначейством у межах бюджетних асигнувань, визначених Законом України про Державний бюджет на відповідний вік (а.с. 10).
З наведеного вбачається, що невиконання судового рішення УПСЗН Новозаводської районної у м. Чернігові ради в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Викладене узгоджується з правовою позицією, викладеною у постанові Верховного суду України від 17 листопада 2015 року № 21-4588а15.
Керуючись ст. ст. 75, 89 Закону України "Про виконавче провадження", ст. ст. 2 - 9, 69-71, 153-154, 158-163, 181, 186 КАС України, -
Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради - задовольнити.
Скасувати постанову, винесену старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Постиляковою М.Б., про накладення штрафу ВП № 32518894 від 04 лютого 2016 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Новозаводський районний суд міста Чернігова шляхом подачі апеляційної скарги на протязі десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Ю.К. Овсієнко