ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
02.03.2016Справа № 910/13174/15
За скаргою боржника Публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал"
на дії відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України
у справі за позовом Публічного акціонерного товариство "Київенерго"
до Публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал"
про стягнення 80 551 513,38 грн.
суддя Пукшин Л.Г.
Представники:
від позивача: не з'явились від відповідача (скаржника): Данько Л.Л. - представник за довіреністю № 744 від 31.12.15 від відділу примусового виконання рішень: не з'явились
Рішенням Господарського суду м. Києва у справі № 910/13174/15 від 29.07.15 за позовом Публічного акціонерного товариства "Київенерго" до Публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" про стягнення 80 551 513,38 грн. (з урахуванням зави про зменшення позовних вимог) позовні вимоги задоволено повністю, вирішено стягнути з Публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" на користь Публічного акціонерного товариства "Київенерго" 47863 335 грн. 69 коп. - основного боргу за спожиту активну електричну енергію, 3% річних в сумі 553 295 грн. 61 коп., інфляційні втрати в розмірі 18 741 988 грн. 21 коп. та 73080 грн. - судового збору.
14.08.2015 було видано наказ у справі № 910/13174/15.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 10.02.2016 було задоволено заяву Публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" та відстрочено виконання рішення Господарського суду міста Києва від 29.07.2015 у справі № 910/13174/15 на 3 місяці до 10.05.2016.
17.02.16 Публічне акціонерне товариство Акціонерна компанія "Київводоканал" звернулось до Господарського суду м Києва зі скаргою на дії відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо постанови про стягнення виконавчого збору від 14.01.2016., яка винесена з порушенням положень Закону України "Про виконавче провадження" (далі - Закон), а саме ст. 1 щодо необхідності здійснення на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених Законом, ст. 6 щодо недопущення державним виконавцем порушень прав та законних інтересів фізичних та юридичних осіб та ст. 28 щодо порядку та розміру стягнення виконавчого збору.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 18.02.2016 розгляд скарги на дії відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України призначено на 02.03.2016.
У судове засідання, призначене на 02.03.2016, з'явився представник боржника, яка підтримала скаргу на дії відділу примусового виконання рішень та надала додаткові пояснення по суті.
Представники стягувача та відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України в судове засідання не з'явились, вимоги ухвали суду не виконали, про причини неявки не повідомили, хоча про дату, час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином.
Відповідно до ст. 121-2 Господарського процесуального кодексу України неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги.
Розглянувши матеріали скарги та заслухавши пояснення представника боржника, Господарський суд міста Києва, встановив:
22.12.2015 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України було відкрито виконавче провадження ВП № 49712005 про примусове виконання наказу Господарського суду м. Києва № 910/13174/15 від 14.08.2015 та надано боржнику термін для самостійного виконання рішення до 28.12.2015 включно.
Частиною 1 ст. 31 Закону України "Про виконавче провадження" копії постанов державного виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження), що державний виконавець зобов'язаний довести до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам із супровідними листами простою кореспонденцією, крім постанов про відкриття виконавчого провадження або відмову у відкритті виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу відповідно до статті 47 цього Закону.
Відповідно до ч. 5 ст. 25 Закону України "Про виконавче провадження" копії постанови про відкриття виконавчого провадження надсилаються не пізніше наступного робочого дня стягувачу та боржникові.
Постанова про відкриття виконавчого провадження ВП № 49712005 від 22.12.2015 була надіслана на адресу боржника 29.12.2015, після закінчення встановленого строку для самостійного виконання та отримана останнім 04.01.2016.
Відповідно до положень ст. 35 Закону України "Про виконавче провадження" у разі несвоєчасного одержання сторонами документів виконавчого провадження, внаслідок чого вони були позбавлені можливості скористатися правами, наданими їм цим Законом, державний виконавець може відкласти виконавчі дії за заявою стягувача чи боржника або з власної ініціативи на строк до десяти робочих днів. Про відкладання провадження виконавчих дій державний виконавець виносить відповідну постанову, про що повідомляє сторонам.
Враховуючи дану обставину, ПАТ "Акціонерна компанія "Київводоканал" було направлено до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України заяву № 45/12 від 13.01.2016 про відкладення виконавчих дій з доказами часткового виконання судового рішення.
Як свідчать матеріали справи, станом на 31.12.2015 сума боргу, яка підлягала стягненню становила 23 802 728,55 грн, що підтверджується копіями платіжних доручень: № 22 від 25.09.2015, № 215, № 216, № 217, № 218, № 219 та № 220 від 25.12.2015, № 1251 від 30.12.2015 та угодою про припинення зобов'язань прощенням боргу № 235/12/14-У-15 від 30.12.2015.
В частині 2 статті 25 Закону України "Про виконавче провадження" зазначено, що у постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова.
Відповідно до ст. 28 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання боржником рішення майнового характеру у строк, встановлений частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного його виконання, постановою державного виконавця з боржника стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає стягненню чи поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом. У разі невиконання боржником у той самий строк рішення, за яким боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавчий збір стягується в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - фізичної особи і в розмірі ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - юридичної особи. У зазначених розмірах виконавчий збір стягується з боржника також у разі повернення виконавчого документа без виконання за письмовою заявою стягувача та у разі виконання рішення про звернення стягнення на предмет іпотеки та виконання боржником рішення після закінчення строку для самостійного його виконання, зокрема шляхом перерахування коштів безпосередньо на рахунок стягувача. Постанова про стягнення виконавчого збору може бути оскаржена в десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом.
14.01.2016 старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України при примусовому виконанню наказу Господарського суду м. Києва № 910/13174/15 від 14.08.2015 було винесено постанову про стягнення виконавчого збору у розмірі 6 723 169,95 грн. та надіслано на адресу боржника 03.02.2016, про що свідчить штемпель на конверті органу ДВС.
За приписами п. 3.7.2. п. 3.7 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5, якщо рішення про стягнення коштів було виконано боржником частково до початку його примусового виконання, виконавчий збір стягується з суми, яка не сплачена боржником самостійно.
Зі змісту вищенаведених норм вбачається, що виконавчий збір стягується з боржника виключно у разі невиконання останнім виконавчого документа у строк, встановлений державним виконавцем і лише з суми, яка залишилась несплаченою боржником самостійно. Сума, яка сплачена боржником самостійно в період визначеного терміну для добровільного виконання рішення, виконавчим збором не обраховується.
Статтею 11 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що держаний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб (ст. 6 вказаного Закону).
З урахуванням наведеного, орган державної виконавчої служби та її посадові особи повинні діяти виключно на підставах, в межах повноважень, у спосіб та у точній відповідності із законом.
Однак, в порушення наведених норм, державний виконавець несвоєчасно повідомив боржника про відкриття виконавчого провадження, чим позбавив можливості останнього скористатись наданим правом самостійного виконання судового рішення у встановлений строк, а також виніс постанову про стягнення виконавчого збору без урахування часкового виконання рішення суду, а саме суми, що була сплачена боржником самостійно до початку здійснення примусового виконання рішення.
Відповідно до п. 9.13 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що доводи Публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" є правомірними та обгрунтованими, а скарга на дії відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Скаргу Публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" задовольнити.
2. Скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про стягнення виконавчого збору від 14.01.2016 ВП № 49712005.
Суддя Пукшин Л.Г.