Постанова від 09.03.2016 по справі 263/1944/16-а

263/1944/16-а

2-а/263/56/2016

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2016 року суддя Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області ОСОБА_1, розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування заявлених вимог вказала на те, що у січні 2016 року вона звернулася до УПСЗН

Жовтневого району Маріупольської міської ради з клопотання про продовжити строку дії довідки № НОМЕР_1 від 25.06.2015 року, виданої їй відповідачем, як особі, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення. Листом № 01/07-0724 від 11.02.2016 року відповідачем було відмовлено їй у продовженні строку дії вищевказаної довідки на підставі п.п. 1 п. 8 постанови Кабінету міністрів України від 01.10.2014 року № 509 (відсутність місяця реєстрації проживання у переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, та перелік населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085 (із змінами і доповненнями, внесеними розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 1276-р). Вважає, що такими діями відповідача були порушені її права, тому просила суд визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови продовжити строк дії довідки № НОМЕР_1 від 25.06.2015 року; зобов'язати відповідача продовжити їй строк дії довідки № НОМЕР_1 від 25.06.2015 року про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення.

Представник відповідача УПСЗН Жовтневого району Маріупольської міської ради позовні вимоги не визнав повністю та надіслав свої заперечення на адміністративний позов. Просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Дослідивши письмові матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_2 постійно проживала ІНФОРМАЦІЯ_1, але була переміщена з тимчасово окупованої території (району проведення антитерористичної операції) в АДРЕСА_1.

25.06.2015 року ОСОБА_2 було видано відповідачем довідку № НОМЕР_1, як особі, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення. Строк дії довідки 25.12.2015 року /а.с. 10/.

У січні 2016 року позивачка звернулася до УПСЗН Жовтневого району Маріупольської міської ради з клопотання про продовжити строку дії зазначеної довідки, однак листом № 01/07-0724 від 11.02.2016 року відповідачем було відмовлено їй у продовженні строку дії вищевказаної довідки на підставі п.п. 1 п. 8 постанови Кабінету міністрів України від 01.10.2014 року № 509 (відсутність місяця реєстрації проживання у переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, та перелік населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085 (із змінами і доповненнями, внесеними розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 1276-р) /а.с. 11/.

Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Крім того, Конституція України передбачає, що не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками (стаття 24); кожному гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання (стаття 33); громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (стаття 46).

Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 затверджено Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.

Пунктом 1 Порядку передбачено, що він регулює механізм видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. Довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції.

Для отримання довідки повнолітня особа, яка переміщується, звертається особисто або через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (пункт 2).

Пунктом 6 вказаного Порядку передбачено, що у день подання заяви безоплатно видається довідка за формою, наведеною у додатку, яка роздруковується на папері формату А4 і підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою відповідного уповноваженого органу.

Згідно абзацу 4 пункту 6 Порядку у разі продовження дій обставин, що визначені в статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі за текстом Закон), строк дії такої довідки може бути продовжено на наступні шість місяців, для чого внутрішньо переміщена особа має право повторно звернутися за фактичним місцем свого проживання до уповноваженого органу.

Згідно ст. 1 Закону внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Пунктом 8 Порядку передбачені підстави для відмови у видачі довідки, а саме: 1) відсутність обставин, що спричинили переміщення особи з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції; 2) втрата або викрадення документів, що посвідчують особу, яка переміщується, та підтверджують громадянство України, до їх відновлення.

У разі відмови у видачі довідки на вимогу заявника письмово повідомляється про підстави для такої відмови (пункт 8 Порядку).

Вказаний Порядок не передбачає наявність будь-якого переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, тому входження/не входження населеного пункту до такого переліку не є підставою для видачі або відмови у видачі довідки про взяття на облік. Більш того, саме розпорядження №1085-р зі змінами та доповненнями від 05.05.2015 № 428-р не посилається на жоден закон чи інший нормативно-правовий акт, на підставі якого він прийнятий. Так само у розпорядженні №1085-р не встановлено, з якою метою воно прийнято, кому адресовано та хто його має виконувати. Крім того розпорядженням №1085-р зі змінами та доповненнями від 05.05.2015 № 428-р на яке відповідач посилається як на підставу для скасування строку дії довідки №1414004644 від 15.01.2015 р. затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення. При цьому воно не містить жодних відомостей про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення.

Згідно ст. 1 Закону України «Про боротьбу із тероризмом» район проведення антитерористичної операції - визначені керівництвом антитерористичної операції ділянки місцевості або акваторії, транспортні засоби, будівлі, споруди, приміщення та території чи акваторії, що прилягають до них і в межах яких проводиться зазначена операція.

Відповідно до Указу Президента України від 14.04.2014 року № 405/2014 Антитерористичним центром при службі безпеки України видано наказ від 07.10.2014 р. № 33/6/а "Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення", згідно якого визначено районом проведення антитерористичної операції Донецьку та Луганську області з 07.04.2014 року.

Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року №1706-VІІ встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.

Частина 1 ст.1 Закону визначає, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.

Стаття 4 Закону визначає облік внутрішньо переміщених осіб шляхом видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставою для взяття на облік такої особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення. Для отримання довідки внутрішньо переміщена особа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Частина 10 вказаної статті передбачає, що порядок збору та обробки даних, оформлення і видачі довідки та форма її зразка затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Особам, які переміщені на контрольовану територію та взятті на облік відповідно до Порядку (Постанова КМУ №509) пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів, які здійснюють такі виплати.

Відповідно до п.1 ст.92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина - визначаються виключно законами України.

Враховуючи вищевикладені норми законодавства, суд приходить до висновку, що права та законні інтереси позивачки ОСОБА_2 потребують захисту у судовому порядку шляхом визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання відповідача продовжити ОСОБА_2 строк дії довідки № НОМЕР_1 від 25.06.2015 року про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 3,19, 92 Конституції України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року №1706-VІІ, постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509, якою затверджено «Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції», Постановами ВРУ № 252, 254 від 17 березня 2015 року, ст. ст. 2-15, 17, 18, 41, 79, 86-88, 159-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати бездіяльність неправомірною та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради продовжити ОСОБА_2 строк дії довідки № НОМЕР_1 від 25.06.2015 року про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом 10 днів від дня отримання її копії.

Суддя Л.Г. Шатілова