Постанова від 29.12.2015 по справі 607/16855/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.12.2015 Справа №607/16855/15-а

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді: Братасюка В.М.

за участю секретаря: Чичкевич О.І.

представника позивача Костишина В.М.

представника відповідача Сойка Г.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі призначити йому пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з моменту настання права для призначення пенсії - з 16.06.2015 року. В обґрунтування позову зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії, а тому його пенсія має відповідати ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак, Протоколом №54 засідання комісії Управління ПФУ в м. Тернополі від 17.09.2015року по розгляду питань пов'язаних з призначенням пенсій йому відмовлено у призначені пенсії на підставі відсутності первинних документів, які б підтверджували періоди роботи в зоні відчуження у 1987 році. Вважає відмову Управління ПФУ в м. Тернополі протиправною. Відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, які працювали в зоні відчуження у 1987 році від 10 до 14 календарних днів, пенсія призначається із зменшенням пенсійного віку на 8 років. Той факт, що він працював в зоні відчуження не менше 14 календарних днів підтверджується довідкою з місця роботи від 27.01.1993року №16, з якої слідує, що він з 04.07.1987року по 29.07.1987року та з 20.10.1987року по 27.10.1987року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Крім того, однією із підстав для відмови йому у призначенні пенсії, зазначеної у Протоколі стало неможливість відповідача провести перевірку організації де працював позивач, яка і видала йому довідку про участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, оскільки вона припинила своє існування, а архів не збережено. Вважає, що він не може бути позбавлений належного йому пенсійного забезпечення через відсутність таких відомостей.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 - Костишин В.М. позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просить позов задовольнити.

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити в задоволенні позовних вимог, з підстав викладених у письмовому запереченні відносно позову.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, з наступних підстав.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3-категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 виданим 05.01.1998року.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",однак протоколом №54 засідання комісії управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі по розгляду спірних питань, щодо призначення пенсій від 17.09.2015року, позивачу відмовлено, мотивуючи тим, що статтею 55 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено призначення пенсій за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років особам, які працювали у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів. Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 31.07.2014 за № 895/25672 до заяви про призначення пенсії за віком подаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

ОСОБА_1 було подано довідку із Тернопільського проектно- будівельно-експлуатаційного об'єднання меліорації і водного господарства «Тернопільмеліоводгосп» про те, що він дійсно приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 04.07.1987року по 29.07.1987року та з 20.10.1987року по 27.10.1987року в с.Камянка, с.Чапаївка, Чорнобильського району.

Копія даної довідки передана на перевірку у відділ контрольно-перевірочної роботи 17.06.2015року, на що отримана відповідь №156 від 04.08.2015року, що дана організація за адресою реєстрації не знаходиться та посадові особи відсутні.

У зв'язку із неможливістю підтвердити період ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, комісія вирішила відмовити ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 55 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ передбачено призначення пенсій за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років особам, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, аз1 липня 1986 року по 31 грудня року - не менше 5 календарних днів та на 8 років особам, які працювали у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів.

Згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 31.07.2014 за № 895/25672 до заяви про призначення пенсії за віком подаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи")

Судом встановлено, що позивачем було надано необхідні документи відповідачу для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме, довідку із Тернопільського проектно-будівельно-експлуатаційного об'єднання меліорації і водного господарства «Тернопільмеліоводгосп» згідно якої встановлено, що ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 04.07.1987року по 29.07.1987року та з 20.10.1987року по 27.10.1987року в с.Камянка, в с.Чапаївка, Чорнобильського району, однак відповідачем йому відмовлено у призначенні пенсії із заниженням пенсійного віку.

При цьому суд зауважує, що неможливість здійснення УПФ перевірки відомостей, викладених в довідці, не є проблемою позивача і не може бути підставою відмови йому в призначенні пенсії із зниженням віку, оскільки мотиви відмови відповідача не гуртуються на законі.

Враховуючи вищенаведені обставини, суд приходить до висновку, що в даному випадку порушені права позивача відповідачем, тому позовні вимоги підлягають до задоволення, шляхом зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Тернопіль призначити ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 16.06.2015 року.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 158, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, Законами України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі

призначити ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 16.06.2015року.

Витрати по оплаті судового збору компенсувати за рахунок держави.

Судові витрати компенсувати за рахунок державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили через десять днів з дня її проголошення, якщо не була подана апеляційна скарга. У разі подання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через суд першої інстанції у 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

Головуючий В.М. Братасюк